Προς το περιεχόμενο

John Frusciante " Enclosure"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα αργότερα...

Απο το Enclosure είναι πάρα πολύ ωραία τραγούδια το sleep & fanfare

 

Και το EP του 2012 ''Letur Lefr'' είναι αριστούργημα !

 

Επίσης οι πρόσφατες συνεντεύξεις του είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες...

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι πολύ μεγάλος fan του frusciante, στην πορεία του στους peppers αλλά και στην solo. Ο ήχος του και το παίξιμό του δε, μ' έχουν επηρεάσει περισσότερο από όλους τους άλλους "guitar gods", αλλά τα τελευταία άλμπουμ, βασικά μετά το empyrean, δεν μπορώ να πω ότι μ' αρέσουν και τόσο. Βλέπω την στροφή του στον ηλεκτρονικό ήχο, κάτι το οποίο εμένα δεν μ' αρέσει και με ξενίζει ιδιαίτερα. Ειδικά ο συγκεκριμένος που ως κιθαρίστας έχει φανταστική τεχνική, απίστευτο φρασεολόγιο και συναίσθημα στο παίξιμό του, μου είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να μη νοσταλγώ τις φοβερές κιθάρες του απ' τα παλαιότερα άλμπουμ.

Όλα τα παραπάνω τα λέω αφού άκουσα πολλές φορές τα letur lefr και enclosure, προσπαθώντας να καταλάβω, τι ακριβώς δεν καταλαβαίνω, αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα δεν τα έχω καταφέρει.

Αντίστοιχο συναίσθημα έχω και με τα τελευταία "ηλεκτρονικά-μοντέρνα" άλμπουμ των radiohead, αλλά αυτό είναι εκτός θέματος και παρακαλώ να μην ληφθεί υπ' όψιν.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μάλλον τα τελευταία χρόνια υπάρχει μία τάση για πειραματισμούς σε ηλεκτρονικούς ήχους, το οποίο εμένα προσωπικά δεν με ελκύει.

Τέλος να σημειώσω ότι σε καμία περίπτωση δεν είμαι κολλημένος με classic rock καθώς επίσης δεν ακούω και metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ΄αρεσει επισης ο frusciante, έχω ακούσει άπειρα όλη την προσωπική δισκογραφία του (και με τους πεπερς εννοείται..) και συνεχίζω να ακούω τις καινούριες μουσικές του.

Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν σου αρεσε το letur lefr το οποίο ακούγεται εύκολα και είναι πολύ ευχάριστο EP, σίγουρα αν περιμένεις να ακούσεις κάτι άλλο όπως πχ το  Inside of Emptiness και ακούς κάτι πολύ διαφορετικό, σίγουρα απογοητεύεσαι όμως αν το συνειδητοποιήσεις ότι θα ακούσεις κάτι διαφορετικό ίσως μετά να σ΄αρέσει...

από το letur lefr μέχρι το enclosure μου άρεσαν όλες οι δουλειές του πλην του outsides.

Θα σου πω τα αγαπημένα μου :

letur lefr -ολο

PBX- Ratiug, Mistakes, Uprane, Walls and Doors

Medieval Champer- ολο

Enclosure- sleep, fanfare

 

ακόμα και αν δεν σ΄αρέσουν τα μουσικά μονοπάτια που ακολουθεί έχεις πολλά να κερδίσεις αν διαβάσεις πρόσφατες συνεντεύξεις του....

 

 

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής έχω ακούσει αρκετά τα letur lefr και enclosure, λίγο το pbx και τα υπόλοιπα καθόλου. Πάλι όμως δεν μου κέντρισαν το ενδιαφέρον. Ήθελα περισσότερες κιθάρες. Τέλος πάντων δεν έχει και πολύ σημασία, αυτός και μόνο ξέρει που τον πάει η μουσική του αναζήτηση και αν μας αρέσει, ακολουθούμε, αν όχι δεν ακολουθούμε.

Anyway, όντως βάλε κανένα link από τις συνεντεύξεις του που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://invisible-movement.net/press/2014-04-guitar-player

 

πολύ ενδιαφέρον συνέντευξη από την άποψη τους πως αισθάνεται, πως σκέφτεται και πως ασχολείται με την μουσικη !!

 

αποσπάσματα

 

I had no interest in being a rock star for the rest of my life. But during the tour, mostly as a result of listening to people like Autechre, Venetian Snares, and AFX, I gradually realized that I wanted to be able to translate my ideas directly from my imagination into complete musical works, without filtering them through an engineer or other musicians. The technology is there to liberate artists that already have a complete vision, and I've always been one of those people. I can trust my own creative instincts and what I hear in my head.

 

When you are in front of 15,000 people, and have that reciprocal connection with the audience, if they're familiar with you playing like, say, Jimi Hendrix, and you don't play like that, it isn't going to work. Like, Eddie Van Halen is always going to go onstage and be Eddie Van Halen - he can't be anybody else, even if he really wanted to be. It's almost like your creativity is restricted within those expectations, and I didn't want to live the rest of my life with my creativity restricted. I wanted to explore new things.

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου