Προς το περιεχόμενο

Αγορά εξοπλισμού home studio


stauros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Ονομάζομαι Σταύρος και μόλις εγγράφηκα στον ιστότοπο.Ασχολούμαι 14 χρόνια με το κρητικό μαντολίνο και μαντόλα ενώ τα τελευταία 6 επαγγελματικά.Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος να οργανώσω το δικό μου home studio.Έχω διαβάσει πολλά στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα γιατί μπερδεύομαι πολύ με όλα αυτά τα συστήματα και γενικά δεν το έχω πολύ με την τεχνολογία :P.Αυτό που αναζητάω ειναι ενα ολοκληρωμένο σύστημα ηχογράφησης στο οποίο να μπορούν να συνδεθούν 4-5 όργανα ταυτόχρονα και 2-3 φωνές και φυσικά να έχει και καλή ποιότητα.Διαθέτω laρ top sony vaio διπύρηνο με windows 7.Τί θα πρέπει να αγοράσω (πυκνωτικό μικρόφωνο,καρτα ηχου,midi clavie,monitors)? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα!Ονομάζομαι Σταύρος και μόλις εγγράφηκα στον ιστότοπο.Ασχολούμαι 14 χρόνια με το κρητικό μαντολίνο και μαντόλα ενώ τα τελευταία 6 επαγγελματικά.Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος να οργανώσω το δικό μου home studio.Έχω διαβάσει πολλά στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα γιατί μπερδεύομαι πολύ με όλα αυτά τα συστήματα και γενικά δεν το έχω πολύ με την τεχνολογία :P.Αυτό που αναζητάω ειναι ενα ολοκληρωμένο σύστημα ηχογράφησης στο οποίο να μπορούν να συνδεθούν 4-5 όργανα ταυτόχρονα και 2-3 φωνές και φυσικά να έχει και καλή ποιότητα.Διαθέτω laρ top sony vaio διπύρηνο με windows 7.Τί θα πρέπει να αγοράσω (πυκνωτικό μικρόφωνο,καρτα ηχου,midi clavie,monitors)? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας εδω

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=search

 

και γραφεις τη μαγικη λεξη HOME STUDIO στο κουτι...

 

ενας καινουργιος μαγικος κοσμος θα ανοιχθει μπροστα σου  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ηρθες στην παρεα μας stauros.

οπως ειπε και ο απο πάνω μου, ξεκινα έτσι

επειδη ηδη υπαρχει πολυ πλουσια θεματολογια για το θεμα σου 

 

και απο εκει και περα αν χρειαστει

εδω ειμαστε.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρηκα παιδια και σας ευχαριστω για την βοηθεια και την προθυμια σας να βοηθησετε!Αν μπορεσω και εγω να φανω καπου χρησιμος εστω και με τις λιγες γνωσεις που εχω επι του θεματος θα το κανω με μεγαλη μου ευχαριστηση!!Να ειστε καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι παιδια!κοιταζω στο home studio στην ιστοσελιδα αυτη αλλα μπερδευομαι παρα πολυ...αυτο που ψαχνω ειναι ενα συστημα ηχογραφησης που να μπορει να υποστηριξει 4-5 οργανα ταυτοχρονα και 2-3 φωνες (εννοω να παιζουνε 5 μουσικοι και οι 3 απο αυτους και να τραγουδανε και ολα αυτα την ιδια στιγμη)(δηλαδη η καρτα ηχου αν καταλαβα σωστα) και τι μικροφωνα ανταποκρινοναι σε αυτη (phanton για πυκνωτικο μικροφωνο πχ) και αν ο υπολογιστης μου μπορει να υποστηριξει κατι τετοιο.Σας παρακαλω προτεινετε μου κατι γιατι εχω πελαγωσει ασχημα... :-[ :-X ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικά που θα χρειαστείς είναι:

 

1) κονσόλα ήχου (εκεί θα κουμπώσεις τα όργανα)

2) μόνιτορς-κατά προτίμηση αυτοενισχυόμενα. Αυτά χρειάζονται και ένα desktop ή κατάλληλες βάσεις + ένα ζευγάρι καλά ακουστικά για χρήση studio

3) κάρτα ήχου & πρόγραμμα ηχογράφησης

4) περιφερειακά, αυτά μπορεί να είναι μικρόφωνα, καλώδια, φίλτρα, πρόσθετο software, ηχοπαγίδες, πολύμπριζα, midi keys κτλ

5) το βασικότερο ο χώρος: που θα τα στήσεις όλα αυτά και για τι χρήση? για παραγωγή για ηχογράφηση?

 

οπότε μας λες:

(α) πόσα χρήματα διαθέτεις max

(β) τι όργανα ακριβώς θες να γράψεις & τι είδος μουσικής

(γ) για πόσο σοβαρή χρήση το θες? για demo σε δισκογραφική?, για να γράφεις με τους φίλους σου, για να μαζεύεστε για χαβαλέ και να πίνετε μπύρες, για ενοικίαση?

 

έτσι θα πάρεις και τις ανάλογες προτάσεις.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, με αυτό...

 

http://www.thomann.de/gb/steinberg_ur824.htm

 

Έχεις καλυφθεί από κάρτα ήχου, εισόδους, προενισχυτές και software. Θεωρητικά το laptop σου θα κάνει δουλειά, αλλά laptop, USB κάρτα και 8 κανάλια ταυτόχρονα ΙΜΗΟ είναι η απόλυτη συνταγή για να κάτσει στραβή  ;D δεν είναι απαραίτητο αλλά δε θα μου έκανε και εντύπωση. Πιστεύω όμως να γίνει δουλειά...

 

Στα μικρόφωνα, εδώ είναι καλό να αναλύσεις λίγο το τι θες να κάνεις. Αν κατάλαβα καλά θέλεις να ηχογραφήσεις live παίξιμο, που αυτό όμως είναι λίγο κόντρα με τα στούντιο μικρόφωνα που είναι πολύ ευαίσθητα και θα πιάνουν και τους άλλους, εκτός αν έχεις μεγάλο χώρο με (ιδανικά ) ξεχωριστά rooms και τρέχα γύρευε. Αν σου αρκεί απλά η καταγραφή, κατά τη γνώμη μου σου κάνουν μια χαρά δυναμικά μικρόφωνα σαν αυτό...

 

http://www.thomann.de/gb/shure_beta_57_a.htm

 

 

αν όμως θέλεις μεγαλύτερη ποιότητα πας για πυκνωτικά, που όμως ένας ακατάλληλος χώρος με πολλαπλές πηγές γίνεται λίγο εφιάλτης. Περί μικροφώνων υπάρχουν εδώ παιδιά-γκουρού, που αν πεις τι θέλεις ακριβώς θα σου πουν τις καλύτερες λύσεις.  :D

 

Με τα παραπάνω γλυτώνεις την κονσόλα, αλλά τα υπόλοιπα που αναφέρει ο stavros_d80, τα μονιτορς τα περιφεριακά κλπ δεν τα γλυτώνεις, όπως δεν γλιτώνεις και τις ατέλειωτες ώρες πονοκεφαλιάσματος και μαλιοτραβήγματος ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε και σε ευχαριστω γιατι μου εδωσες ενα μπουσουλα.Ασχολουμαι με κρητικη παραδοσιακη μουσικη και τα οργανα που θα εχω εγω και οι συνεργατες μου ειναι λαουτο,λυρα,μαντολινο,μαντολα και πνευστα παραδοσιακα (ασκομαντουρα η τσαμπουνα).Θελω να γραψω ενα cd με τραγουδια παραδοσιακα που ακουγονται εδω στον τοπο μου σε καλη και καθαρη ποιοτητα σαν σε στουντιο δηλαδη.Εχω μια μονοχωρη γκαρσονιερα για το σκοπο αυτο περιπου 25 τετραγωνικα και διαθετω 2 χιλιαρικα μεχρι τωρα.Δεν ξερω αν ειναι λιγα η πολλα αλλα προτεινε μου λυσεις αν εχεις κατι στο μυαλο σου και βλεπω...Το βασικο ειναι πως ολα αυτα πρεπει να ηχογραφουνται ταυτοχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου