Προς το περιεχόμενο

Απορια με μετασχηματιστη τροφοδοσιας σε Twin reverb.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έχεις 475V όπως λες πιο πριν, τάση ανόδου. Αν ήταν η τάση ανόδου 460V όπως είναι στον ΑΒ763 θα είχες και τα 250-270V στις V1-V2.

 

Δεν την ρίχνεις λίγο την τάση ανόδου γενικά? Τι τα θες τόσα βολτ? Θα γίνει και λίγο πιο smooth ο ενισχυτής και θα μπορέσεις να αυξήσεις και λίγο τα ρεύματα στις τελικές.

 

Ποιο δευτερεύον έχεις χρησιμοποιήσει και ποιο πρωτεύον?

Ναι τοσα εχω... Χθες τον αφησα δυο ωρες αναμενο με ολες τις λυχνιες πανω σε standby mode και ισα που ζεσταθηκε ::) Με το που σηκωσα το standby αρχισε να ανεβαζει θερμοκρασια και οταν συμπληρωσα δυο ωρες ετσι, δεν μπορουσα να ακουμπησω το μετασχηματιστη :o Τοτε μου ηρθε η ιδεα να κατεβασω τα ma του bias απο 36 στα 25 και τοτε καταλαβα οτι ο ενισχυτης επαιζε ποιο αερατα με αυτη τη ρυθμιση, οποτε μαλλον εχεις δικιο για τις τασεις, ειναι ψηλα ;)

 

Χρησιμοποιω στο πρωτευον τη ληψη για τα 230V και στο δευτερευον ολο το τυλιγμα στα 690V. Στη πραγματικοτητα στο δευτερευον μετραω 720Vac!!! Μαλλον θα αλλαξω τυλιγμα γιατι και απο ηχο δε λεει πολλα ετσι... :)     

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καταρχάς ο δικός μου είναι ο stock fender PT

 

Αλλά ρε παιδιά για να πω την αμαρτία μου, εγω δεν πρέπει να τα έχω γειωμένα.

 

 

Καλα πως νομιζα εγω οτι εχεις και εσυ τον clasic tone??? και τσαμπα καθομουν και εγραφα...  :-X :P ;D

 

Ευτυχως που δεν τα εχεις γειωμενα... :)  Δεν εχουν καμια σχεση με του clasic tone!

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα θέμα όμως. Αν κατεβάσεις την υψηλή θα αναγκαστείς να ανεβάσεις τα ρεύματα στις τελικές για να πετύχεις bias πχ 70%. Ο τροφοδοσίας με λίγα λόγια πάλι στην ίδια ισχύ θα βρίσκεται σε κατάσταση ηρεμίας. Βέβαια σε full power θα είναι διαφορετικά τα πράγματα μιας και το τελικό στάδιο θα πέσει λίγο σε watt.

 

Δοκίμασε και πες μας!  ;)

 

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και στο πρωτεύον με τα 240V να πέσουν λίγο ακόμη οι τάσεις άρα και η συνολική ισχύς. Απλά μέτρα τα νήματα (με τις λυχνίες πάνω) και δες πόσο έπεσε. Καλό είναι να μην πέσουν κάτω από 6Vac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέμε βρε να γειώσεις αυτά! Αν τα γειώσεις αυτά θα πέφτει η ασφάλεια στον πίνακα! Και ο Twin φυσικά δεν θα ανοίγει! Και θα καεί και η ασφάλεια του ενισχυτή! ;D

 

Δες το σχέδιο που πόσταρε ο aldebaran,

http://www.classictone.net/40-18042.pdf

 

Λέμε για τα RED/YEL, GRN/YEL & ORN. Ότι άλλο ΔΕΝ χρησιμοποιείτε στον αέρα και καλά μονωμένα!

 

Ε ναι... Είπα κι εγω!...  :)

 

Καλα πως νομιζα εγω οτι εχεις και εσυ τον clasic tone??? και τσαμπα καθομουν και εγραφα...  :-X :P ;D

 

Εγω έχω Classic Tone Output tranny!  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου