Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνο σε Motif ES


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιόντας μικρόφωνο για τραγούδι μέσω του motif, το ερώτημα είναι παίρνει η φωνή κανένα βαθάκι.. εφφεδάκι σε real time χρήση? Για να μπορεί να ακούγεται υποφερτά? Η χρειάζεται plugin΄ακόμα και για τα απλά? Γνωρίζει κανείς τίποτα? ΤΗΝΧ :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησημοποιήσεις όλα τα effe του motifes πάνω στο audio in σήμα (μα μικρόφωνο είναι, μα καρφί από κάποιο όργανο) σε performance ή song και pattern mode.

Απλά θα επιλέξεις την audio είσοδο, την έξοδο και από ποιά insert effect θες να περνάει. Ρυθμίζεις τα sent και τα master effect.

π.χ. μπορεις να βάλεις compressor στα insert, vocoder και να έχεις reverb κοινό στα sent για όλη την performanse που θα φτιάξεις ή το mix στο song ή pattern mode.

Και είναι παραπάνω από τα απλά.Aν παίζεις και τραγουδάς θα σου πρότεινα να πάρεις ένα προενυσχιτή σαν tube pre (presonus) και να βάζεις εκεί το μικρόφωνο και να συνδέεις τη line in στο motifes. θα γλυτώσεις παράσιτα και θόρυβο και θα έχεις καλύτερο ήχο με 100€. Τα effect του motifes είναι αρκετά για να κάνεις και live.

Αν δεν πάρεις προενυσχυτή να έχεις μικρό καλώδιο και να το φτιάξεις σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THNX.. θα μου έκανες χάρη αν όταν έβρισκες χρόνο και μόνο τότε... έγραφες ένα μικρό παράδειγμα... Δε καταλαβαίνω από που εννοείς να επιλέξω την audio είσοδο, την έξοδο και τα insert effect. Εννοείς να βάλω το AD insert εφφε στο on? Πάντα στο mix τρόπο δουλεύω πλέον. Το compressor στα insert? τo vocoder τι είναι πάλι? Απογοητευτικός ε? Χμ.. Πάντως αυτά που δε δουλεύω καλά στο συνθ είναι τα εφφέ, τα layers (επιμένω ε?) και κάτι RPN και NRPN και κάτι exclusive που δε καταλαβαίνω τι πληροφορίες ακριβώς δηλώνουν στο song edit.. τα υπόλοιπα τα έμαθα νομίζω... και φυσικά χάρη και στη δική σου αρχική βοήθεια (το εννοώ δε το λέω απλά έτσι)... Όταν και άμα βρεις χρόνο και άν και κάποιος άλλος φυσικά θέλει δίνει καμιά πληροφορία για τα εφφέ και πως ρυθμίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πώ για το MIX τότε, σε SONG ή PATTERN MODE.

 

Καταρχήν βάζεις το mic ας πούμε στην L Line In. (αν έχεις εγκατεστημένη μνήμη RAM να μου πεις)

Στη συνέχεια πατάς [uTILITY]->[F2]->[sF1] και στην καρτέλα INPUT που βρίσκεσαι ρυθμίζεις Mic\Line=Mic.

Πατάς [PATERN]->[MIX]->[EDIT]->[F5] και μπαίνεις στην καρτέλα AUDIO IN.

Volume=100

Pan=C

RevSend=30 (πόσο reverb θες να έχει στο μικρόφωνο. Το είδος του reverb είναι κοινό με το reverb που έχουν όλα τα κανάλια στο mix)

ChoSend=0 (τα ίδια ισχύουν και για το chorus)

DryLevel=127

Mono/Stereo=L mono (εδώ ρυθμίζεις ποιά θα είναι η audio in και στο συγκεκριμένο παράδειγμα έχουμε εγκαταστήσει το mic στην L είσοδο)

OutputSel=L&R (εδώ ρυθμίζεις σε ποιά έξοδο του MotifES θες να πάει το σήμα. Αφήνεις την L&R που είναι και preset για όλο το mix).

 

Με όλα αυτά έχεις ένα mix με 16midi Tracks που θα υπάρχουν φωνές του MotifES από τη δικιά του sound engine και ενα audio track που θα είναι το μικρόφωνο στην L Line In)

Παίξε λίγο με το gain ωστε να έχεις σήμα από το mic χωρίς να κλιπάρει (καλά είναι να έχεις το RevSend=30 για να ρυθμίσεις το gain).

 

Προς το παρόν μπορείς να ρυθμίσεις ένα κοινό reverb εφφε για όλο το mix και τι ποσοστό reverb να έχει το κάθε κανάλι σου όπως και ένα chorus και αυτά γίνονται από τις καρτέλες EFFECT και EF SEND στο ΜΙΧ πατώντας [F3] ή [F4] αντίστοιχα.

 

Μόλις τα κάνεις αυτά λέμε και για τα 2 ξεχωριστά insert effects που μπορούν να επεξεργαστούν το σήμα του μικροφώνου σε real time, όπως ακριβώς γίνεται και με μια voice του MotifES.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα δοικιμάσω μόλις πάρω πίσω το XLR σε καρφί καλώδιο του μικροφώνου που μου το βούτηξε καταλάθος ο τραγουδιστής. Λογικά θα είναι όπως τα λές. Μόλις τα δοκιμάσω σου λέω για τυχόν απορίες. Thnx και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

(Σημειώνω ότι όπου να 'ναι θα πάρω το Motif ES-6, δεν το έχω ακόμη, άρα δεν έχω ιδέα από τη λειτουργία του με μικρόφωνο. :roll: )

 

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το Motif ES ως vocoder, όταν του συνδέσεις μικρόφωνο. Μπορείς δηλαδή να τραγουδάς και να προσθέτεις εφέ στα φωνητικά, real time; Ρωτάω γιατί θα με ενδιέφερε πολύ αυτό το κολπάκι για lives...

Thnxxxxxx... :wink:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πέσει ο κολος αν ψάξεις? Τα θέλουμε όλα έτοιμα?

 

Ναι υπάρχει , το αγοράζεις ως εξτρα και κοστίζει αν δεν κάνω λάθος περίπου 400 ΕΥΡΩ. Λέγεται PLG100-VH http://www.yamahasynth.com/products/plg100vh/index.html. Ρώτα νάκα .

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πέσει ο κολος αν ψάξεις? Τα θέλουμε όλα έτοιμα?

 

¶στα να πάνε μωρέ! Έχω πήξει στο διάβασμα για Εξεταστική και είμαι out of space όσο να ΄ναι.

 

Πάντως δεν απολογούμαι, γιατί κατάλαβα πως όταν συνδέσεις mic στο Motif ES, μάλλον παίζει φάση του στυλ vocoder.

Από τη στιγμή που μου λες ότι πρέπει να βάλω ξεχωριστή plug in κάρτα, καταλαβαίνω πως δεν υφίσταται Motif ES και vocoder ταυτόχρονα, μετά από σύνδεση με mic. Ή κάνω λάθος;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου