Προς το περιεχόμενο

Δείγματα πιάνου δωρεάν κανείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους, μετά από πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυ καιρό παρήγγειλα μνήμες ραμ για το σαμπλερ του πλήκτρου μου και περιμένω εντός 3 βδομάδων να τις έχω στο χέρι αφού έρχονται από εξωτερικό.

Θα ήθελα λοιπόν, μιάς που θα μπορώ να φορτώνω δείγματα πλέον, να βρώ κάποια καλά δείγματα πιάνου, δωρεάν, όχι κλεμμένα, και να τα φορτώνω στο όργανο για να παίζω με αυτά. Το μέγιστο μνήμης που διαβάζει το όργανο είναι μόλις 32 Mb και έχει και 2 mb flash μνήμη ενσωματωμένη, οπότε ουσιαστικά μπορώ να φορτώνω 34mb μάξιμουμ. Ναί μέν δεν είναι πολλά, αλλά σίγουρα είναι αρκετά για να φτιαχτεί ένας καλός ήχος πιάνου, εξάλλου τα περισσότερα καλά πιάνα π.χ. στα Motif της yamaha δεν έχουν κάν μέγεθος 34mb.

To θέμα τώρα είναι να βρώ κάποια δείγματα και αν χρειαστεί να μειώσω και λίγο το μέγεθος τους με επεξεργασία ή κάτι τέτοιο, δεν με πειράζει, έχει κάποιος κάτι υπόψη του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα 34mb για ηχο πιανου φανταζουν τριτοκοσμικα, για να μην πω απο την εποχη των σπηλαιων....

Εχεις ακουσει για soft samples, π.χ. kontakt?

Ενα πιανο σημερα για να αποδοθει πληρως χωρις λουπες, με πολλαπλα velocity layers για καθε νοτα χρειαζεται στην ξευτιλα 5 gb φιλος....

Δεν καταλαβαινω γιατι σημερα χρειαζεται ενα πανακριβο hardware sampler με τεραστιους περιορισμους, απο τη στιγμη που με ενα laptopακι και ενα midi controler κανεις θαυματα σε live.... για studio δεν το συζητω καν....

Ωστοσο αν επιμενεις googlαρε "free piano samples" και θα βρεις πολυ πραμα...

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, μετά από πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυ καιρό παρήγγειλα μνήμες ραμ για το σαμπλερ του πλήκτρου μου και περιμένω εντός 3 βδομάδων να τις έχω στο χέρι αφού έρχονται από εξωτερικό.

Θα ήθελα λοιπόν, μιάς που θα μπορώ να φορτώνω δείγματα πλέον, να βρώ κάποια καλά δείγματα πιάνου, δωρεάν, όχι κλεμμένα, και να τα φορτώνω στο όργανο για να παίζω με αυτά. Το μέγιστο μνήμης που διαβάζει το όργανο είναι μόλις 32 Mb και έχει και 2 mb flash μνήμη ενσωματωμένη, οπότε ουσιαστικά μπορώ να φορτώνω 34mb μάξιμουμ. Ναί μέν δεν είναι πολλά, αλλά σίγουρα είναι αρκετά για να φτιαχτεί ένας καλός ήχος πιάνου, εξάλλου τα περισσότερα καλά πιάνα π.χ. στα Motif της yamaha δεν έχουν κάν μέγεθος 34mb.

To θέμα τώρα είναι να βρώ κάποια δείγματα και αν χρειαστεί να μειώσω και λίγο το μέγεθος τους με επεξεργασία ή κάτι τέτοιο, δεν με πειράζει, έχει κάποιος κάτι υπόψη του;

 

Το μικρότερο πιάνο που έχω είναι 10GB :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 34mb για ηχο πιανου φανταζουν τριτοκοσμικα, για να μην πω απο την εποχη των σπηλαιων....

Εχεις ακουσει για soft samples, π.χ. kontakt?

 

Δεν καταλαβαίνω πώς συνεπάγεται ότι δεν γνωρίζω από software όταν ζητάω για hardware και μόλις 34mb.

 

Ενα πιανο σημερα για να αποδοθει πληρως χωρις λουπες, με πολλαπλα velocity layers για καθε νοτα χρειαζεται στην ξευτιλα 5 gb φιλος....

 

Διαφωνώ. Η Yamaha έχει φτιάξει κάρτες plg για τα παλιά της σύνθ, η μία από αυτές αφορά ήχους πιάνου και έχει μέγεθος μόλις 24mb. Ο ήχος της είναι καλύτερος από πολλά πιάνα τα οποία πιάνουν μερικά εκατοντάδες ή και χιλιάδες mb, το μέγεθος δεν σημαίνει απαραίτητα ποιότητα όταν μιλάμε για ψεύτικους ήχους πιάνου, διότι είτε 1mb είτε 100gb, μιλάμε για ψεύτικους ήχους, απομιμήσεις. Το να υπάρχουν λούπες στα δειγματα αλλά να μην ακούγονται καθόλου, δεν με πειράζει.

 

Δεν καταλαβαινω γιατι σημερα χρειαζεται ενα πανακριβο hardware sampler με τεραστιους περιορισμους, απο τη στιγμη που με ενα laptopακι και ενα midi controler κανεις θαυματα σε live.... για studio δεν το συζητω καν....

 

Πότε είπα ότι θα αγοράσω ένα hardware sampler με 34mb Μέγεθος για να το δουλέψω ώς πιάνο είτε σε σε στούντιο είτε σε live; Βλέπεις τυχαίνει το σαμπλερ που έχω να είναι ενσωματωμένο μέσα στο workstation μου και θέλω αφού το workstation έχει 88 πλήκτρα πιάνου, να βάλω ένα πιάνο που να ακούγεται καλύτερα από αυτό που έχει ενσωματωμενο το όργανο ώστε να απολαμβάνω περισσότερο τον ήχο όταν παίζω ή κάνω εξάσκηση στο σπίτι μου.

Νομίζω ότι προτρέχεις φίλος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το μέγεθος δεν σημαίνει απαραίτητα ποιότητα...

Αυτο πια με τα πολλα GB εχει γινει ανεκδοτο. Ολοι ξαφνικα δεν καταδεχονται να παιξουν με ηχους πιανου μεγεθους μικροτερου των...4GB. eyeroll.gif Εδω κολλαει γαντι το "ειχατε και στο χωριο σας δειγματα πιανου των 4GB?" ;D Το ποιος μπορει να ξεχωρισει βεβαια ενα δειγμα πιανου των 4GB απο ενα δειγμα των 100ΜΒ να μη ρωτησω, η απαντηση ειναι η ιδια μ'αυτην της ερωτησης "ποιος μπορει να ξεχωρισει ενα vintage Hammond απο ενα συγχρονο ψηφιακο Hammond?

(Κανείς...whisper.gif)

 

Μου θυμιζει το "κυνηγι" των πολλων MP στα κινητα/καμερες. Διπλα στο κλασσικο (και ασχετο) "Περισσοτερα MP = καλυτερες φωτογραφιες" ηρθε και εδεσε το "Περισσοτερα GB = καλυτερος ηχος πιανου". Οι Yamaha & Kurzweil παντως (ιδιαιτερα η δευτερη) εχουν αλλη αποψη. Η Kurzweil δε, εγινε γνωστη και κατοπιν εχτισε ολη της τη φημη κυριως απο τους ηχους των πιανων της, οι οποιοι ακομα και σημερα βασιζονται σε δειγματα λιγων MB.

 

Μη ψαρωνετε λοιπον στο ακουσμα των πολλων GB, υπαρχουν πολυ πιο σημαντικοι λογοι που παιζουν ρολο στην ποιοτητα του δειγματος απ'οτι το μεγεθος του.

 

axtarmas για ποιό όργανο μιλάμε?

GEM SK880.

 

sk880.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πια με τα πολλα GB εχει γινει ανεκδοτο. Ολοι ξαφνικα δεν καταδεχονται να παιξουν με ηχους πιανου μεγεθους μικροτερου των...4GB. eyeroll.gif Εδω κολλαει γαντι το "ειχατε και στο χωριο σας δειγματα πιανου των 4GB?" ;D Το ποιος μπορει να ξεχωρισει βεβαια ενα δειγμα πιανου των 4GB απο ενα δειγμα των 100ΜΒ να μη ρωτησω, η απαντηση ειναι η ιδια μ'αυτην της ερωτησης "ποιος μπορει να ξεχωρισει ενα vintage Hammond απο ενα συγχρονο ψηφιακο Hammond?

(Κανείς...whisper.gif)

 

Μην κρίνεις απο σενα. Φυσικα και μπορω να ξεχωρίσω τη διαφορα των δύο που ανεφερες.

 

Ισως όχι (που παλι ανετα) σε Α/Β τεστς μεσω ιντερνετ όπου παίζουν fixed velocity νοτες.

 

Αλλά οταν παίζεις, η διαφορα στην εκφραστικότητα είναι τεράστια.

 

Πρωτα απ'ολα, τα μικρα σε μεγεθος δείγματα, έχουν ένα strike, το γρήγορο. Και απλά αν παιξεις πιο χαμηλά, μειώνεται η ένταση. Αλλά το strike παραμένει γρήγορο.

 

Για να μη μιλήσουμε για το string resonance που δεν υπαρχει. Και αναρωτιέμαι, χωρις σωστο damper pedal, για τι πιάνο μιλάμε.

 

Σεβαστή η αναζήτηση του αχταρμας, αλλα δεν είναι ανάγκη να ισοπεδώνουμε τα παντα, επειδή εμεις δεν ξερουμε να παιζουμε πιανο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δείγματα που μπορείς να φορτώσεις περιορίζονται στα εξής: Wave (PC), AIFF (Mac), Sound Designer 1, Akai© S1000, Kurzweil© K2000, Sample Vision and Standard MIDI Sample Dump Standard (SDS) οπότε ότι βρεις θα πρέπει να είναι συμβατά με αυτά.

 

Από εκεί και πέρα μπορούν να φορτωθούν και ήχοι από GEM WX, WK and S series.

 

Χωρίς να ξέρω το όργανο υποπτεύομαι ότι θα πρέπει να έχεις επάνω και τον σκληρό 0,5 Gb 2,5 IDE για να φορτώνει από εκεί τα samples κάθε φορά που θα το ανοίγεις αλλιώς δεν θα τα κρατάει στα ram και θα πρέπει να τα φορτώνεις με δισκέτες floppy. Σε αυτό δεν είμαι σίγουρος υποπτεύομαι είπα (σύμφωνα με την τεχνολογία Triton εκείνης της εποχής-μπορεί στα gem να ήτανε διαφορετικά).

 

Κατά τα άλλα παλιό όργανο δεν νομίζω ότι τα samples πιάνα θα ενθουσιάσουν σε σχέση με τα σημερινά, αλλά στο θέμα της εύρεσης δειγμάτων θα πρέπει εκτός γούγλη ή να μπει αγγελία ή σε κάποιο forum της gem (παρόλο που έχει κλείσει εδώ και καιρό) εάν υπάρχει υλικό για κατέβεσμα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δείγματα που μπορείς να φορτώσεις περιορίζονται στα εξής: Wave (PC), AIFF (Mac), Sound Designer 1, Akai© S1000, Kurzweil© K2000, Sample Vision and Standard MIDI Sample Dump Standard (SDS) οπότε ότι βρεις θα πρέπει να είναι συμβατά με αυτά.

 

Από εκεί και πέρα μπορούν να φορτωθούν και ήχοι από GEM WX, WK and S series.

 

Χωρίς να ξέρω το όργανο υποπτεύομαι ότι θα πρέπει να έχεις επάνω και τον σκληρό 0,5 Gb 2,5 IDE για να φορτώνει από εκεί τα samples κάθε φορά που θα το ανοίγεις αλλιώς δεν θα τα κρατάει στα ram και θα πρέπει να τα φορτώνεις με δισκέτες floppy. Σε αυτό δεν είμαι σίγουρος υποπτεύομαι είπα (σύμφωνα με την τεχνολογία Triton εκείνης της εποχής-μπορεί στα gem να ήτανε διαφορετικά).

 

Κατά τα άλλα παλιό όργανο δεν νομίζω ότι τα samples πιάνα θα ενθουσιάσουν σε σχέση με τα σημερινά, αλλά στο θέμα της εύρεσης δειγμάτων θα πρέπει εκτός γούγλη ή να μπει αγγελία ή σε κάποιο forum της gem (παρόλο που έχει κλείσει εδώ και καιρό) εάν υπάρχει υλικό για κατέβεσμα.

 

Προσπάθησα να απαντήσω στο ερώτημα σου για ποιό όργανο μιλάμε αλλά πάλι μου βγάζει σφάλμα η σελίδα ότι πόσταρα πρίν λίγα δευτερόλεπτα και δεν με αφήνει να ποστάρω. Δεν ξέρω κάν αν αυτό που γράφω τώρα θα περάσει. Μου την έχει δώσει στα νεύρα τόσα χρόνια αυτό το κωλοπρόβλημα και στο τέλος δεν θα ξανασχοληθώ με το νοιζ, αν και το καλύτερο site στο είδος του.

 

Με πρόλαβε λοιπόν ο waterfall-k, το όργανο είναι όντως το GEM SK880 POWERSTATION, έχει ενσωματωμένο σκληρό δίσκο 800mb, τα δείγματα τα φορτώνει στη μνήμη από το σκληρό ή το φλόππυ και όταν σβήνεις το όργανο αυτά χάνονται και πρέπει να τα ξαναφορτώσεις. Εκτός όμως της μνήμης φλάσ την οποία έχει αλλά αυτή είναι μόνο 2mb και αναβαθμίζεται στα 8mb και η οποία διατηρεί τα δείγματα όταν σβήνεις το όργανο και δεν χρειάζεται να τα ξαναφορτώσεις.

 

Σεβαστή η αναζήτηση του αχταρμας, αλλα δεν είναι ανάγκη να ισοπεδώνουμε τα παντα, επειδή εμεις δεν ξερουμε να παιζουμε πιανο ;)

 

Μπορεί να μην ξέρουμε να παίζουμε πιάνο, αλλά όταν ακούμε κάποιον να παίζει πιάνο, εμείς που δεν ξέρουμε από πιάνο, έχεις την εντύπωση ότι ενδιαφερόμαστε για το αν υπάρχει και ακούγεται το string resonance; Ένας μή πιανίστας-μή μουσικός όταν ακούει πιάνο απολαμβάνει το κομμάτι δίχως να δίνει σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες η οποίες δεν παίζουν κανένα ρόλο για τον μη γνώστη λειτουργίας του πιάνου, για αυτό στο άκουσμα τα πιάνα των λίγων mb της yamaha ή και άλλων εταιριών ακούγονται καλύτερα από πολλά πιάνα των πολλών γιγα, ίσως οι πιανίστες δίνεται τόση σημασία στην παραμικρή λεπτομέρεια της απομίμησης ενός οργάνου, εμείς οι μή πιανίστες δίνουμε σημασία στο τελικό συνολικό αποτέλεσμα το οποίο διεξάγεται θεσπέσια από...24mb δειγμάτων πιάνου.

 

http://www.youtube.com/watch?v=FY4XWAaYtFE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην ξέρουμε να παίζουμε πιάνο, αλλά όταν ακούμε κάποιον να παίζει πιάνο, εμείς που δεν ξέρουμε από πιάνο, έχεις την εντύπωση ότι ενδιαφερόμαστε για το αν υπάρχει και ακούγεται το string resonance;

 

Φιλτατε, αν δε μπορείς να ακούσεις τα βασικά χαρακτηριστικά που ξεχωρίζουν το πιανο από το μπαγλαμα, δε νομίζεις ότι θα ήταν πιο φρόνιμο να μη κάνεις δηλωσεις, του στυλ "τι 10mb, τι 10gb, όλα ίδια είναι"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου