Προς το περιεχόμενο

Δείγματα πιάνου δωρεάν κανείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω καλό θα ήταν να επικεντρωθούμε στα samples πιάνου για το SK880 δεν έχει νόημα να μιλάμε για δείγματα σε άλλα όργανα, αυτό ήταν το ζητούμενο από την αρχή.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ψάχνοντας λοιπόν στο γούγλη για δείγματα έπεσα επάνω σε αυτό το πιάνο mildon acoustic piano sfz.http://www.mildonstudios.com/static/acoustic_piano_sfz.html

 

Ο ήχος του μου άρεσε έτσι το κατέβασα και ξεκίνησα επεξεργασία. Αν και το πιάνο έχεις μέγεθος 211mb θα προσπαθήσω να το κατεβάσω στα 68mb τουλάχιστον. Γιατί 68 όταν το όργανο δέχεται 32; Επειδή όταν βάζεις ένα δείγμα στο όργανο, αυτό το πιάνει τη μισή χωρητικότητα μέσα στο σαμπλερ, τουλάχιστον στα μικρά δείγματα που δοκίμασα να φορτώσω, αυτό συμβαίνει. Έτσι, θα δοκιμάσω να το ρίξω στα 68mb και να το φορτώσω όταν θα έχω και τις μνήμες.

 

Ήδη, μετατρέποντας όλα τα δείγματα από 24 bit στα 16bit, έχει πέσει στα 141mb το μέγεθος και υπάρχει ακόμα πιθανότητα για κόψιμο μεγέθους. Για αυτούς που αναρωτιούνται ακόμα γιατί δεν το φορτώνω απευθείας στο λάπτοπ για να μην παιδεύομαι, για να τους φύγει η απορία απαντώ από τώρα ότι υπάρχουν πολλές φορές που δεν θέλω να ανάψω το λάπτοπ μόνο και μόνο για να παίξω κάτι ή να μελετήσω κάτι, το βρίσκω κουραστικό κάθε φορά που είναι να ασχοληθώ με τα πλήκτρα, να ανάβω και έναν υπολογιστή.

Εξάλλου, και αυτό το παίδεμα, είναι ωραίο παίδεμα και εκπαιδευτικό, μαθαίνουμε και κάτι από όλη αυτή τη διαδικασία. Και αν καταφέρω να το πετύχω το εγχείρημα φτιάχνοντας και έναν αξιοπρεπή ήχο πιάνου για το όργανο, έπειτα θα τον δώσω τον ήχο και στην κοινότητα μήπως θελήσει και κάποιος άλλος να τον χρησιμοποιήσει.

Αν έχετε όμως υπόψην και άλλα δείγματα, πείτε, να δοκιμάσουμε πολύ πράμα και ότι βγεί βγήκε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου