Προς το περιεχόμενο

Spyros Delta - V.I.C. band - Ti Kako - guitar cover


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και γενικά συνηθίζω να είμαι καπως καχύποπτος σε τετοια θέματα, ειχα δει μια άλλη αναφορά του Σπύρου στο συγκεκριμενο σχήμα αλλα για καποιο λογο δεν ασχολήθηκα. Μετα από μερικες μερες (και πιθανότατα μετα το Live στο kookoo) βουηξε το Fb και ετσι θυμήθηκα και το post του Σπύρου και αποφάσισα να ψαξω τι παιζει το συγκεκριμενο σχήμα.

 

Το σημαντικο για μενα είναι ότι δεν χρησιμοποιήται το ηπειρώτικο σαν placebo μιας ψευτοεθνικ ιστοριας, αλλα είναι μπροστα μπροστα, τόσο με το κλαρινο όσο και με το φωνητικό στυλ (ακομα πιο σημαντικο για πολλούς λόγους). Το stoner είναι απλα το placebo που λεγαμε παραπανω. Καθόλου κακο σαν επιλογή, πιο συγχρονο και συνεπως κοντα στα αυτια μας.

 

 

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'στε καλα παιδες.

Χαιρομαι που εχω τοσο αξιους "συμμαχους" σε αυτα τα γουστα.

... με κάποιες τρελογιαγιάδες ακαπέλα να σε κάνουν να κλαις στα καλά καθούμενα με τα "καρφωμένα" ίσα τους και τις ζαγοροblues μελωδίες

Ετσι

Το χα στο μυαλό μου ακριβώς αυτό εδώ και χρόνια.

Χωρίς παπαριές και ψευτοέθνικ αναζητήσεις στύλ Ελένη Δήμου.

Πολλοι το ειχαμε στο μυαλο μας αλλα κανεις δεν το εβαλε μπροστα.

Γι'αυτο μπραβο στα παιδια που το εκαναν και το εκαναν και καλα και γιαυτο πετυχαν.

Το σημαντικο για μενα είναι ότι δεν χρησιμοποιήται το ηπειρώτικο σαν placebo μιας ψευτοεθνικ ιστοριας, αλλα είναι μπροστα μπροστα, τόσο με το κλαρινο όσο και με το φωνητικό στυλ (ακομα πιο σημαντικο για πολλούς λόγους). Το stoner είναι απλα το placebo που λεγαμε παραπανω. Καθόλου κακο σαν επιλογή, πιο συγχρονο και συνεπως κοντα στα αυτια μας.

Ετσι ακριβως.

Πιτσιρικας ακουγα τον παππου μου που ηταν ''οργανοπαικτης''-δασκαλος στο κλαρινο &σαξοφωνο να παιζει κατι τετοια πραγματα και χαζευα!

Παρομοιως.

Ολο το σοι της μανας μου, ηταν και ειναι δημοτικοι ογανοπαιχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ακουει αυτα και δεν βουρκωνει, δεν καταλαβαινει αυτα τα συναισθηματα για τα οποια μιλαμε.

 

 

(ωραια ιστορια στο 5.17)

 

 

Αυτο ξεκιναει με το τραγουδι του θεματος στην αρχαικη του μορφη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με κανεις ρε Σπυρο τωρα στα γεραματα να πηγαινω σε live για να δω ελληνικο γκρουπ.... ;D

 

ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ εχω ακουσει απο ελληνικη μπαντα απο την εποχη των Διαφανων Κρινων.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με κανεις ρε Σπυρο τωρα στα γεραματα να πηγαινω σε live για να δω ελληνικο γκρουπ.... ;D

 

ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ εχω ακουσει απο ελληνικη μπαντα απο την εποχη των Διαφανων Κρινων.

Και καλα θα κανεις να ψαχνεις.

Οι εποχες αλλαξαν.

Βγαινουν κατι φυντανια τωρα που δεν εχουν καμια σχεση με τις παλιοτερες γενιες.

Ειχα παει και σε μια αλλη μπαντα (οχι αυτου το στυλ) κι επαθα πλακα με την αρτιοτητα που ειχαν.

Σταματησαν να στηριζονται στους αλλους και κοιτανε να περνανε οσα περισσοτερα γινεται απο το χερι τους, απο ηχο, μεχρι φωτα, τα in-ear τους, τα half palyback τους για να "γεμιζει" ο ηχος, λογω του το ειδος που επαιζαν δεν βγαινει με Trio, ως εχει η μπαντα.

Eκτος των σουπερ συνθεσεων, των παιξιματων φωνες κλπ

Λες κι ακουγα CD.

 

http://www.youtube.com/user/thelabband

 

Ο ηχος του βιντεο ειναι ηχογραφση του Live

Normal (the band)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες, μιλάει η γη και ο χρόνος... Γι'αυτό γουστάρουμε όλοι... Και πολύ χαίρομαι που διαβάζω τόσο ωραία σχόλια εδώ μέσα... Καιρός να ξαναγκαλιάσουμε αυτά που αποκηρύξαμε. Καιρός να βρούμε ταυτότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες, μιλάει η γη και ο χρόνος... Γι'αυτό γουστάρουμε όλοι... Και πολύ χαίρομαι που διαβάζω τόσο ωραία σχόλια εδώ μέσα... Καιρός να ξαναγκαλιάσουμε αυτά που αποκηρύξαμε. Καιρός να βρούμε ταυτότητα...

 

Επτά τρισεκατομύρια +

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεχνάμε όμως και του Mode Plagal που για μένα πριν 20 χρόνια (σχεδόν) είδαν το μέλλον και πρόσθεσαν το δικό τους λιθαράκι στην επαναφορά της παραδοσιακής μουσικής στο προσκύνιο.

 

 

Βέβαια κάθε παλαιότερη δεκαετία είχε κάποιες τέτοιες προσπάθειες σε μικρότερο βαθμό ομως.

πχ

Socrates - Mountain

Vavoura Band - Το αγροτικό

 

 

 

ΥΓ προσωπικά ήμουν στο live των VIC στο KooKoo και πρώτη φορά είδα πρωτοεμφανιζόμενη ελληνική μπάντα να γεμίζει για πλάκα ένα μαγαζί (εστω, μικρό) και να αφήνει και τόσο κόσμο απ'εξω...

Επίσης ειναι το πρώτο ελληνικό βινυλιο που αγόρασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου