Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Ibanez ZR tremolo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το ZR tremolo της IBANEZ.

 

'Εχω μία S770FM και αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

 

Το τρέμολο μετακινείται ολόκληρο πάνω κάτω. Κατά την αλλαγή των χορδών, στην προσπάθεια να χαλαρώσω τα αλλεν των saddles για να βγάλω τη χορδή από μέσα, όλο το τρέμολο "χορεύει". :Αφού αλλάξω τις χορδές, όλο το action έχει πάει περίπατο και πρέπει να ξαναρυθμίσω τα πάντα απο την αρχή. Μία αλλαγή χορδών μπορεί να μου πάει και 1+ ώρα.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα?

308747615_2014-04-05_12_29.09_.thumb.jpg.2b04a0b480079282b44a491f8c2e070c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει κάποια ιδιαιτερότητα το ZR αλλά μπορείς να μπλοκάρεις το τρέμολο στη θέση που βρίσκεται βάζοντας ένα κομμάτι ξύλο ή κάτι άλλο με σωστό μέγεθος στο cavity πριν ξεκινήσεις να αλλάζεις χορδες ώστε να μην μετακινείται και να μη χάσεις την ρύθμιση που ήδη έχεις.

 

Υπάρχουν πολλά βίντεο στο youtube που εξηγούν τη διαδικασία.

px.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την S420 με τον ίδιο μηχανισμό (και για το συγκεκριμένο λόγο την πήρα) και είμαι κατευχαριστημένος από τότε που έβγαλα το "stop" εξάρτημα που είχε, δε χάνει καθόλου και είναι πανεύκολο στις ρυθμίσεις. Το έχω λύσει όλο, το έχω δέσει και πρόβλημα δεν είχα.

 

Εφόσον χορεύει σίγουρα κάτι λείπει, ψάξε καμια εικόνα και σύγκρινε με το δικό σου ή ακόμα καλύτερα ανέβασε μια δική σου. Την πήρες μεταχειρισμένη ή το έχεις πειράξει καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλω φωτο μετα. Καινουργια την πηρα.

Απο οτι ειδα απο πισω,  στο κάτω μερος εχει εναν πείρο με βιδα ο οποιος είναι στον αέρα.

Το στοπ ειναι ενα μαύρο πλαισιο με δυο μικρές βίδες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλα την μπάρα με τα 2 ελατήρια και βλέπουμε στην επόμενη αλλαγή. Ψιλιάζομαι το πρόβλημα που μπορεί να είναι.

 

Μαλλον ο μαστορας που την πήγα για σεταπ δεν ήξερε το τρεμολι καθόλου και τα έκανε μαντάρα με τη ρύθμιση. Σε πρώτη φάση αφού ξαναρύθμισα την τάση του ελατηρίου σωστά. Η κιθάρα παίζει καλύτερα.

 

Αυριο θα ασχοληθώ λιγο περισσότερο με το ττρεμολο.ισως το λύσω.

20140511_155029.thumb.jpg.9587270e737733ab8d802763123f6358.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά η μπάρα με τα ελλατήρια που έβγαλες είναι το στοπ. Το πρόβλημα πιστεύω θα είναι στις "βίδες" που κρατάνε το τρέμολο από την πάνω μεριά "tremolo studs" που τις ρυθμίζεις με allen και αλλάζουν το ύψος του. Τώρα ακριβώς τι πρόβλημα έχει δε κατάλαβα ακόμα ;D

 

Α! με γεια, καλόπαιχτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έλυσα πρόβλημα λύνοντας και κατανοώντας το όλο σύστημα.

 

¨Οντως στα studs ήταν το θέμα και στη ρύθμιση του κεντρικού ελατηρίου. Απο τη στιγμή που το ξαναρύθμισα πλέον είναι οκ.

 

Stoyo το πρόβλημα είναι ότι αποφάσισα να πάρω κιθάρα με τρέμολο! Fixed bridge και τα μυαλά στα κάγκελα!Χεχε!

 

Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stoyo το πρόβλημα είναι ότι αποφάσισα να πάρω κιθάρα με τρέμολο! Fixed bridge και τα μυαλά στα κάγκελα!Χεχε!

Συμφωνώ για τη σταθερή γέφυρα και όντως το τρέμολο είναι γενικά "φασαρία" αλλά που να έπαιρνες και τίποτα Floyd, εκεί να δεις πανηγύρια... ::) μια χαρά είσαι, μη μιλάς καθόλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου