Προς το περιεχόμενο

BAND LOGO με το photoshop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους,έχω αρίσει ένα power metal project και θέλω να δημιουργήσω το logo της μπάντας.Χρησιμοποιώ το photoshop και ξέρω κάποια οραία κολπάκια αλλα θέλω να μου πείτε άν τα logos χρειάζονται ένα συγκεκριμένο μέγεθος(π.χ 3000επι 2000)και σε τι τύπο πρέπει να το αποθηκεύσω(π.χ png) αφού θέλω να το κρατήσω και για βίντεο κτλ.Αν ξέρετε και τίποτα καλλά κολπάκια και μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το photoshop και ξέρω κάποια οραία κολπάκια αλλα θέλω να μου πείτε άν τα logos χρειάζονται ένα συγκεκριμένο μέγεθος(π.χ 3000επι 2000)και σε τι τύπο πρέπει να το αποθηκεύσω(π.χ png) αφού θέλω να το κρατήσω και για βίντεο κτλ.Αν ξέρετε και τίποτα καλλά κολπάκια και μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα!

Tα μεγέθη και τα διαφορετικά format...χρειάζονται για διαφορετικές εφαρμογές...Εάν π.χ θέλεις να τυπώσεις το λογότυπο, χρειάζεσαι 300 dpi ανάλυση και CMYK format. Εάν επίσης...κάποια στιγμή χρειαστείς να το κόψεις σε laser cut...θα χρειαστεί να το ξανασχεδιάσεις γιατί το photoshop είναι ακατάλληλο γι αυτό ;)

Τίποτα δεν σε εμποδίζει να το αποθηκεύσεις σε photoshop μορφή και όταν το χρειαστείς για video,  το κάνεις save as σε png...εάν θέλεις να κρατήσεις πάλι διαφάνειες.

 

Το καλύτερο κολπάκι που έμαθα είναι ότι ΠΟΤΕ δεν ξεκινάμε να σχεδιάσουμε ένα λογότυπο στο photoshop. Πάντα ξεκινάμε στο Corel, Illustrator, πάντα σε ασπρόμαυρη μορφή...και μετά σε έγχρωμη  ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο κολπάκι που έμαθα είναι ότι ΠΟΤΕ δεν ξεκινάμε να σχεδιάσουμε ένα λογότυπο στο photoshop. Πάντα ξεκινάμε στο Corel, Illustrator, πάντα σε ασπρόμαυρη μορφή...και μετά σε έγχρωμη  ;)

 

+ 1

 

;)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου