Προς το περιεχόμενο

προβλημα με intonation


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες ! αντιμετωπιζω το εξης. οι νοτες μου στο 2ο ταστο ακουγονται με διεση...

 

κιθαρα : epiphone les paul goths FR.

 

εχω πειραξει τα παντα κ σιγουρα κατι εχω κανει λαθος. τι εχω πειραξει.

 

τη βεργα, απο σφιγμενη σε χαλαρη.

 

το nut το κατεβασα οσπου εκανε εντονο τριξιμο. το σηκωσα λιγο με ενα καπλαμαδακι και ειναι οκ.

 

τα saddles απο τερμα πισω τα εφερα στο σωστο intonation (12ο ταστο)

 

το action απο ψηλα-χαμηλα μεχρι να τασταρει.

 

το floyd rose το εχω λοκαρει γιατι ξεκουρδιζοταν .

τα μικροκλειδια του FR τα εχω τερμα λασκα.

 

παρ ολα αυτα εξακολουθει και ακουγεται με διεση ολο το 2ο ταστο.... θα προτιμουσα να εναι ξεκουρδιστη καπου αλλου κ οχι εκει γιατι παιζω ακορντα και ακουγεται φαλτσα. ειναι εντονο.

 

επισης η ταστιερα ειναι φαγωμενη ( εχει λακουβες) στο σημειο εκεινο.... να φταει η ταστιερα λετε?

 

παραθετω καποιες φωτο, ελπιζω να βοηθησουν...

 

 

 

 

Photo0482.jpg

 

Photo0484.jpg

 

Photo0488.jpg

 

Photo0490.jpg

 

Photo0491.jpg

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό στο έκανε με καινούριες χορδές?

 

Αυτά που έχει πειράξει γίνονται σε κάποια συγκεκριμένα μετρήματα στο set up.

 

Αφού βάλεις καινούριες χορδές κάνεις ένα σωστό σετάρισμα.

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

Και αν σου κάνει πάλι νούμερα την πας σε έναν μάστορα να δει τα τάστα σου

 

Και κάτι τελευταίο το intonation πάντα με καινούριες χορδές (δεν ξέρω εσύ πως το έκανες).

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ταστα τα εχω αλλαξει εδω κ ενα μηνα. ειναι ολοκαινουργια. αυτο το προβλημα το ειχα κ πριν αλλαξω ταστα.

 

 

το σεταπ το εκανα με καινουργιες χορδες και τα saddles τα ειχα τερμα πισω και τα εφερνα σιγα σιγα προς το bridge μαγνητη, για να μη κανουν τσακιση κ χαλασει το intonation.

 

εμενα με ανησυχει το φαγωμα της ταστιερας και το οτι εχω λοκαρει το floyd rose...

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ταστα τα εχω αλλαξει εδω κ ενα μηνα. ειναι ολοκαινουργια. αυτο το προβλημα το ειχα κ πριν αλλαξω ταστα.

 

 

το σεταπ το εκανα με καινουργιες χορδες και τα saddles τα ειχα τερμα πισω και τα εφερνα σιγα σιγα προς το bridge μαγνητη, για να μη κανουν τσακιση κ χαλασει το intonation.

 

εμενα με ανησυχει το φαγωμα της ταστιερας και το οτι εχω λοκαρει το floyd rose...

 

Οταν εννοείς "τη βέργα απο σφιγμένη σε χαλαρή" εννοείς οτι πείραξες τη βέργα χωρίς να έχεις κάποιο βοήθημα (ειδικό χάρακα) για να δεις αν ειναι ίσιος ο λαιμός;

 

Μηπως ειναι εκεί το θέμα

 

Συγνώμη αν καταλαβα κάτι λάθος

 

Ανδρέας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα την αλλαγη ταστων ο μαστορας ειχε ισιαξει το μπρατσο . για ενα περιεργο λογο δε με βολευει να παιζω με σφιχτο μπρατσο... οποτε το ξελασκαρισα .

 

θα τσεκαρω αυτο που λεει ο οδηγος του sf , θα βαλω καποταστο στο πρωτο και θα δω την αποσταση. παντως κ πριν την αλλαγη ταστων το relief το ειχα σεταρει με βαση αυτο τον οδηγο

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα στο φορουμ.Εχω προβλημα με το intonation στην E (6η χορδη) και την G (3η χορδη) Εχω τερμα πισω τα saddles αλλα χρειαζεται να παvε κ αλλο (δεν πανε αλλο γιατι τερματιζουν στη γωνια που κανει το floyd)...any ideas?

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν να στο έκανε πάντα και να μην το πρόσεξες;

 

Η άλλη θεωρία που μου έρχεται είναι είτε να ξεκουνήθηκαν τα σταντς του τρέμολο και να γέρνουν πιο μπροστά είτε κάτι να έγινε με τα μαχαίρια εκεί που πιάνουν στις βίδες. Αλλά τόσο πολύ;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου