Προς το περιεχόμενο

προβλημα με intonation


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι δυνατόν να στο έκανε πάντα και να μην το πρόσεξες;

 

Τη μια λεω οκ το σεταρισμα ειναι χαλια...its ok μολις αλλαξω χορδες θα το φερω...μετα αλλαξα χορδες....λεω οι χορδες θα ειναι μαπα....μολις ξανααλλαξω θα ερθει...τελικα μ αυτα και μ αυτα και με το να μην ειναι η main κιθαρα μου περασε ο καιρος και το θεμα παρεμεινε...

 

Η άλλη θεωρία που μου έρχεται είναι είτε να ξεκουνήθηκαν τα σταντς του τρέμολο και να γέρνουν πιο μπροστά είτε κάτι να έγινε με τα μαχαίρια εκεί που πιάνουν στις βίδες. Αλλά τόσο πολύ;

 

Αυτα ειναι οκ...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ελπιζω να μην ειναι ρουταρισμενη ελαφρως offside η γεφυρα απο τη μαμα...και η λυση να ειναι καποια αλλη απο το να φαω την ακρη του saddle στον τροχο για να κερδισω λιγο extra space και μετα dremeloδουλεια για να το λειανω...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ωχ ωχ...

Σε τρώει ο πωπός σου για μαστροχαλάσματα μου φαίνεται...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Αν η γέφυρά σου ήταν ρουταρισμένη στραβά από το εργοστάσιο τότε θα επηρέαζε και τις ενδιάμεσες χορδές, όχι μόνο 3η και 6η. Το ίδιο και αν είχε φαγωθεί το ξύλο, θα έχαναν όλες οι χορδές. Άποψή μου είναι ότι αν προσπάθησες να διορθώσεις μόνος σου το intonation κάτι να έκανες λάθος. Μην προχωρήσεις σε εργασίες που θα έχουν αμφίβολο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η γέφυρά σου ήταν ρουταρισμένη στραβά από το εργοστάσιο τότε θα επηρέαζε και τις ενδιάμεσες χορδές, όχι μόνο 3η και 6η. Το ίδιο και αν είχε φαγωθεί το ξύλο, θα έχαναν όλες οι χορδές.

 

Σωστο.Συμφωνω και γι αυτο μιλαω μεμονωμενα για μαστορεμα σε 2 saddles και οχι σε ολο το floyd.

 

Άποψή μου είναι ότι αν προσπάθησες να διορθώσεις μόνος σου το intonation κάτι να έκανες λάθος.

 

Η ρυθμιση του intonation μπορει να ειναι tricky ορισμενες φορες αλλα δεν ειναι δα και rocket science...ξεκουρδισμα...μετακινηση saddle...ξανακουρδισμα....απλα υπομονη θελει...

Δεν παει ο νους μου τι μπορει να εχει παει λαθος σε μια ρυθμιση που κανω σε ολες τις κιθαρες μου χωρις προβλημα

Η "λυση" του τροχου στο saddle απ οτι διαβασα σε ξενο φορουμ ειναι η τελευταια λυση και εχει εφαρμοστει με επιτυχια σε κιθαρα που οι τρυπες που κρατανε το floyd ειχαν ανοιχτει ελαφρως off...ισως ειναι προτιμοτερο αυτο απο το να πας σε luthier (η και μονος σου)να σου κλεισει τις τρυπες και να τις ανοιξει λιγο πιο πισω καθως και να ανοιξει λιγο ακομα το floyd cavity....νομιζω δεν ειναι και πολλα αυτα που μπορει να κανει κανεις σε κιθαρα με floyd αν υπαρχει τετοιο θεμα....ειναι απλο...πρεπει με καποιο τροπο να μεγαλωσει λιιιιιγο η χορδη...η E εχει το προβλημα (ειναι περιπου 1/4 εκτος στο 12 ταστο) η G ειναι τερματισμενη αλλα ειναι πολυ πολυ λιγο off tune....αλλα και μονο που το ξερεις αρκει)Δεν πειραζω τιποτα για την ωρα...περιμενω απλα απαντησεις...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια! Καταρχην μην πειραξεις τιποτα η κιθαρα σου ειναι μια χαρα! Απλως μολις ανακαλυψες το θεμα που εχουν Ολα τα εγχορδα. Αν εχεις ευαισθητο αφτι και σε ενοχλει που στα πρωτα ταστα δεν ειναι κουρδισμενα μπορεις να βαλεις earvana nut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα τωρα προσεξα πως απαντησα στον αρχικο ποστερ.Γιατι με μπερδευεται βρε παιδια? leon δεν ηταν για σενα η απαντηση τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leon7pap Αν η κιθαρα σου ειναι bolt on τοτε κοιταξε αν μπορεις να το βιδωσεις πιο πισω το μπρατσο (στην ουσια αντι να πας την γεφυρα πισω πας το μπρατσο ολο πιο πισω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια! Καταρχην μην πειραξεις τιποτα η κιθαρα σου ειναι μια χαρα! Απλως μολις ανακαλυψες το θεμα που εχουν Ολα τα εγχορδα. Αν εχεις ευαισθητο αφτι και σε ενοχλει που στα πρωτα ταστα δεν ειναι κουρδισμενα μπορεις να βαλεις earvana nut.

 

Καλα σιγουρα.Καταλαβαινω τι λες και εχω δει και μια σχετικη εξηγηση-αποδειξη επ αυτου.Ειδικα οσα εχουν floyd rose η floating tremolo και τελοσπαντων οσα δεν εχουν σταθερη γεφυρα.(κανεις ενα bend και η απο κατω χορδη εχει παει στο γαμο του καραγκιοζη μεχρι να επανελθεις)ομως αυτο βασιζεται στο οτι οι δυναμεις που ασκουνται σε μια χορδη επηρρεαζουν και τις αλλες εφ οσον φιλοξενουνται στο ιδιο Nut ομως εδω δε μιλαμε για καποια παραφωνια σε ακορντο πχ...μιλαμε για ΜΙΑ χορδη σε χρηση...ανοιχτη και 12ο ταστο...εκει δεν θα επρεπε να υπαρχει θεμα... Και φυσικα και δεν εχω σκοπο να πειραξω κατι ουτε εχω απαιτηση απο ΑΥΤΗ την κιθαρα να εχω τελειο intonation "ενω παιζω" ομως το να πετυχω intonation σε μια μια τις χορδες ξεχωριστα...νομιζω επρεπε να ειναι φυσιολογικο...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leon7pap Αν η κιθαρα σου ειναι bolt on τοτε κοιταξε αν μπορεις να το βιδωσεις πιο πισω το μπρατσο (στην ουσια αντι να πας την γεφυρα πισω πας το μπρατσο ολο πιο πισω)

 

Ειναι Les paul και ειναι set neck αλλα και bolt on να ηταν δεν μπορω να σκεφτω πως θα γινοταν να τη βιδωσω πιο πισω χωρις να ανοιξω καινουριες τρυπες...(εκτος αν εννοεις να παιξω με τον "τζογο" που μπορει να ειχαν οι δικες της τρυπες...οι οποιες αν πραγματι ειχαν 2-3mm τζογο...οσο δηλαδη πιστευω οτι χρειαζομαι για να ερθει το intonation...δεν θα ηταν καθολου καλο :)  )δηλαδη το ιδιο με το να ανοιγα καινουριες τρυπες στη γεφυρα...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου