Προς το περιεχόμενο

Σπασμένη ξυλόβιδα και ανάπλαση πάσων στο ξύλο


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε παλιό σώμα μπάσου κάποιες από τις βίδες έχουν φθήρει τα πάσα του ξύλου και τζογάρουν χωρίς να βιδώνουν. Κάποιες σπάσανε μέσα χωρίς να προεξέχει τπτ για να την πιάσεις και να τη βγάλεις. Με ποιούς τρόπους μπορούν να βγουν οι σπασμένες και να δημιουργηθούν ξανά καλά πάσα για το ίδιο μέγεθος βίδας?

 

Βρήκα αυτό αλλά μου φαίνεται λίγο βίαιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει αλλος τροπος για να αφαιρεσεις σπασμενη βιδα.

 

Αλλοιως ασε τις σπασμενες μεσα στο κΣυλο και βουλωσε τις τρυπες με οδοντογλυφιδες ή σπιρτοξυλα και δες αν "πιανουν" οι νεες βιδες που θες να βαλεις,αν πιανουν βαλε superglue οταν βαλεις τις  οδοντογλυφιδες ή τα σπιρτοξυλα για ακομα πιο σιγουρο grip.

 

Φυσικα ο τροπος του ΘΕΟΥ ειναι ο σωστος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για να το κάνει ο Θεός... γνώση και πείρα δεκαετιών μοιράζει ο άνθρωπος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χα παθει κι εγω σε μπασο... καταραμενο οργανο! Χαχα! Η μονη λυση ειναι αυτη, ειχα φτιαξει μονος μου το εργαλειο και δουλευει μια χαρα!

3fecb0f43aeeca101bc329c60a9600fe.jpg.2a0e7322b647625f0dd6a033d0621f05.jpg

52edb6c577a7bdf69fe72fb64f086b71.jpg.929d3280d2d0c208d2b5e78dc00dac5c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χα παθει κι εγω σε μπασο... καταραμενο οργανο! Χαχα! Η μονη λυση ειναι αυτη, ειχα φτιαξει μονος μου το εργαλειο και δουλευει μια χαρα!

 

Το είχα διαβάσει το ποστ σου αλλά δεν έδειχνε τη συνέχεια. Τι εννοείς το έφτιαξες μόνος σου το εργαλείο? Έχω τρυπάνι αλλά χρειάζομαι κεφαλές μία που να σκαβει γύρω απο τη βίδα και μία που να δημιουργεί το μέγεθος του "μοσχεύματος" έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εφτιαξα αυτες τις μυτες που βλεπεις. Με τρυπανι γυρω γυρω απο την σπασμενη βιδα και λιγο λιγο μεχρι να βγει. Μετα εβαλα απ ευθειας καβιλιες οσο ηταν η τρυπα με ξυλοκολα. Απλο ειναι και δουλευει, μονο που πρεπει να φτιαξει τις μυτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει αλλος τροπος για να αφαιρεσεις σπασμενη βιδα.

 

Αλλοιως ασε τις σπασμενες μεσα στο κΣυλο και βουλωσε τις τρυπες με οδοντογλυφιδες ή σπιρτοξυλα και δες αν "πιανουν" οι νεες βιδες που θες να βαλεις,αν πιανουν βαλε superglue οταν βαλεις τις  οδοντογλυφιδες ή τα σπιρτοξυλα για ακομα πιο σιγουρο grip.

 

Φυσικα ο τροπος του ΘΕΟΥ ειναι ο σωστος.

 

Τρόπος του Θεού? είναι οι βίδες του pickguard νομίζω πως αν βάλω μια οδοντογλυφίδα δε θα χοράει τίποτε άλλο. Superglue εννοείς ξυλόκολλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόπος του Θεού?

 

Dan Erlewine

 

είναι οι βίδες του pickguard νομίζω πως αν βάλω μια οδοντογλυφίδα δε θα χοράει τίποτε άλλο.

 

δοκιμασε,μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα

 

Superglue εννοείς ξυλόκολλα?

 

οχι εννοω  Superglue

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ειδα ποια λες, και κανει καλύτερη δουλειά από τη ξυλόκολλα? στην ουσία θέλω να δημιουργήσω ένα νέο υλικό (σαν ξύλο ας πουμε) απο ξυλάκι/πριονίδι και κόλλα μέσα στην τρύπα ωστε να πιάνει καλά το βιδάκι μου ή ακόμη και να ανοιξω μια καινούρια. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις πάντως γιατι με χει πάρει λιγάκι απο κάτω το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου