Προς το περιεχόμενο

προβλημα με intonation


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν κάνω λάθος η κιθάρα ειναι ίδιοκατασκευή?

 

Τι μήκος χορδής έχεις?

Μέτρησε την Ε με έναν καλό χάρακα μεταλλικό πρέπει να ειναι το μήκος χορδής συν 1-1,5 Χίλ για να μήν έχεις πρόβλημα

Έχω δει φθηνούς χάρακες μεταλικους να χάνουν 0.5 Χίλ στις μετρήσεις τους ;D

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1`Καλημερα.Η κιθαρα ειναι μια Epiphone Les Paul Nightfall (2009).To μονο που εχω κανει εγω ειναι να της βαλω ενα engraved steel top που εφτιαξα...καποτε

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=200402.50

 

Μετρησα με μετρο δεν εχω μεταλλικο χαρακα και το το μηκος της Ε ειναι 64cm/25,19 inches αντι για 62.8cm/24,75 inches που λενε τα specs της κιθαρας (απο το nut μεχρι το block του saddle...)

To θεμα ειναι οτι ΚΑΙ εχω λιγο μεγαλυτερη χορδη απο το κανονικο και ΑΚΟΜΑ θελω λιγο ακομα για να ερθει...κατι δεν παει καλα...

 

Παρατηρησα ακομα οτι και τα αλλα saddles (εκτοε της αλλης Ε) που εχουν ερθει και ειναι intonated εχει χρειαστει να τα βαλω στη ΔΕΥΤΕΡΗ τρυπα προς τα "εξω" και ειναι κ αυτα οριακα...παιρνουν αλλο λιγο (δε χρειαζεται)αλλα....πολυ λιγο...δηλαδη σου δινει την εντυπωση οτι θα επρεπε να ειναι λιιιγο πιο μακρια απο το nut ολο το floyd...πως ομως συμβαινει αυτο απο τη στιγμη που το scale length ειναι μεγαλυτερο απο το κανονικο;Εκτος αν μετραω/κανω κατι λαθος...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο relief εχεις δωσει στο μπρατσο και επισης τι διαμετρο χορδες φορας και σε τι κουρδισμα? Το action σου ειναι χαμηλο? Παιζουν ρολο ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου έχουμε μπερδευτεί ;D

Μέτρησε από το nut έως το 12ο - στο κέντρο του ταςτου- πρέπει να σου δείξει το μισό του 24,75 in

Μήπως οι μαγνήτες ειναι πολύ κοντά στις χορδές?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρησε από το nut έως το 12ο - στο κέντρο του ταςτου- πρέπει να σου δείξει το μισό του 24,75 in

 

Εδω τωρα απο το Νut εως το μεσο του 12ου ταστου ειναι 30,5cm/12inches  αντι για 12,375 inches...δηλαδη μικροτερο αντι για μεγαλυτερο που εβγαινε οταν μετρουσα ολο το μηκος της χορδης...

 

 

Μήπως οι μαγνήτες ειναι πολύ κοντά στις χορδές?

 

Βιδωσα ξεβιδωσα τους μαγνητες all the way up/down....σχετικα με το intonation δεν αλλαξε κατι δραστικα...

 

Relief δεν εχω πειραξει ποτε οι χορδες ειναι 10 ρες παντα σε ολες μου τις κιθαρες (διαβασα σε φορουμ οτι καποιος αλλαγε τo gauge και το προβλημα λυθηκε αλλα για μενα αυτο δεν αποτελει λυση...) το κουρδισμα ειναι standard και το action ειναι χαμηλο αλλα οχι και ερπετο...

 

Υγ.Ενταξει δε μιλαμε για καποιο σπουδαιο προβλημα που να μη μπορεις να παιξεις η κατι τετοιο...μιλαμε για μια μικρη αποκλιση στο 12το ταστο η οποια δεν ακουγεται οταν παιζεις σολο...(οταν πας να πιασεις ακορντο βεβαια εκει θα το καταλαβεις...απο ηχητικης αποψης ισως να διυλιζω τον κωνωπα τοση ωρα αλλα απο τεχνικης αποψης θα με ενδιεφερε να δω τι λυση μπορει να υπαρχει οταν "το saddle θελει κ αλλο και δεν εχει...")

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται και σε άλλες κιθάρες.

Εγώ π.χ. το είχα με τη Les Paul μου και, όταν έψαξα, έμαθα ότι δεν ήταν κάτι σπάνιο. Η λύση ήταν η περιστροφή της tune-omatic κατά 180 μοίρες ώστε να κερδίσεις στη μετακίνηση των saddles στο χώρο των ελατηρίων.

Εγκυκλοπαιδικά το αναφέρω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω.Σε tunomatic η το γυρνας η αλλαζεις φορα μονο στα saddles να κερδισεις οσο ειναι το παχος των saddles 2-3mm δηλαδη...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το floyd rose licenced που φοραει η epiphone nightfall χωρις καποιο block η κατι τετοιο...και παραδοξως κραταει πολυ πολυ καλα το κουρδισμα του.Ισως καμια φορα μετα απο μεγαλα dive bombs χρειαστει να κανεις μια μικρη αντιθετη κινηση για να επανελθει εντελως.Τα fine tuners πολυ σπανια χρειαζονται.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά μήπως το έχεις πολύ μπροστά; Δλδ με πολύ χαλαρά ελατήρια; Αν είναι έτσι θα εξηγούσε το φαινόμενο - αν και δεν ξέρω σε ποιο βαθμό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου