Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για ενίσχυση ακουστικής κιθάρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι καψες αποδίδουν;

Οι συγκεκριμένες κάψες, κατα τη προσωπική μου γνώμη, γιατί τις έχω, είναι πολύ καλές για τη τιμή τους για ηχογραφήσεις στο σπίτι. Πολύ δύσκολες για live καταστάσεις.

 

Ουσιαστικά η απορία μου ειναι πως θα συνδέσω κιθαρα σε ενισχυτη/ κονσόλα έτσι ώστε να μπορέσω να παίξω και να ακουστεί η κιθαρα  μαζί και με αρμονιο και μπουζούκι στη σκηνή..

Όπως και τη φωνή θα τη παίξουν από μικρόφωνο, έτσι και τη κιθάρα σου

 

YΓ. Σκέψου και μία εναλλακτική, να δανειστείς μία ηλεκτρική κιθάρα για τη συγκεκριμένη μέρα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ηλεκτρική έχω αλλά σκέψου να παίξω το "αν θυμηθεις το όνειρο μου" με αυτήν χαχα.. Άρα, ή βάζω μικρόφωνο ή βγαίνω σε αναζήτησή ηλεκτροακουστικης μου φαίνεται  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Δέσποινα. Και εγώ έχω αυτόν το μαγνήτη, μια χαρά είναι και σχετικά φθηνός με μειονέκτημα τον θόρυβο όταν είναι πολύ κοντά σε κάποια μόνιτορ. Επίσης έχει το πλεονέκτημα ότι τον βάζεις και τον βγάζεις όποτε θες. Το θέμα είναι ότι αν θα τον πάρεις μόνο για ένα live ή αν αποφασίσεις να πάρεις ηλεκτρακουστική δεν συμφέρει να τον αγοράσεις. Καλύτερα να βγεις με μικρόφωνο όπως σου είπε ο marathon  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν,ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ήθελα να κάνω μια (ελπίζω τελευταία,γιατί σας έχω γεμίσει) ερωτηση: Μια ακουστική με μαγνήτη, είναι το ίδιο με μια ηλεκτρακουστικη? Η η ακουστική με μαγνήτη είναι ένα όργανο που έχει τροποποιηθεί Και αλλοιωνεται η ποιότητα του,αφού είναι κατασκευασμένη για να παίζει χωρίς καμία σύνδεση σε ενισχυτές? Επιπλεον, η ακουστική με μικρόφωνο συνδέεται κανονικά σε ενισχυτή ηλεκτρικής?

Ευχαριστώ πολύ και απολογούμαι για τις πολλές ερωτήσεις :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λυση για το λαιβ ειναι να δανειστεις μια ηλετρακουστικη κιθαρα απο καποιο γνωστο αν υπαρχει .

Η ακουστικη με μικροφωνο παει στην κονσολα που ενισχυει το μικροφωνο

  Η ακουστικη με μαγνητη μπορει να κουμπωσει επανω σε ενισχυτη ,αλλα ο ηχος της πλεον ειναι ηλεκτρακουστικος.

  Υπαρχουν δηλ οι καθαρα ακουστικες που δεν εχουν βυσμα και για να ακουστουν σε ενα χωρο χρειαζονται μικροφωνο και οι ηλεκτρακουστικες με μαγνητη ή οτι αλλο μπορει να εχει το συστημα ενισχυσης(εχω δει ηλεκτρακουστικη και με μικροφωνακι μεσα στο σκαφος της πχ συν τον κρυσταλο που εχουν συνηθως)που συνδεονται σε ενισχυτες οργανων κανονικα.Απλα υπαρχει μια διαφοροποιηση του καθαρα ακουστικου ηχου με τον ηλεκτρακουστικο .Ειναι πιο ηλετρικος ο ηχος της ηλεκτρακουστικης οπως και να το κανουμε .

  Τωρα αν σε πολυ ακριβα μοντελα εχουν τοσο καλα συστηματα ενισχυσης που μοιαζει ο ηχος με της ακουστικης ,μαλον θα εχουν ,εγω προσωπικα δεν εχω παιξει με τοσο ακριβο οργανο ,κουμπωμενο σε ενισχυτη τουλαχιστον.Ειμαι του καθαρα ακουστικου ηχου .

  Αληθεια δεν ξερω αν σε καλυψα αλλα ειναι λιγο μπερδεμενη η ερωτηση σου.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γενικως ο πιο ευκολος τροπος να βγει η ακουστικη σου σε λαιβ ειναι με εναν μαγνητη. Τον αγοραζεις μια φορα και τον εχεις για οταν χρειαζεται. Η κιθαρα δεν παθαινει τιποτε με τον να τον βαζεις/βγαζεις οταν χρειαζεται. Η δε εξοδος του, μπορει να συνδεθει και σε ενισχυτη κιθαρας και σε κονσολα, ειναι δηλαδη πολυ ευελικτη. (απλα σε κονσολα θα ακουγεται καλυτερα λογω ηχειων κυριως)

 

αν δεν θελεις να ασχοληθεις, πες στον ηχοληπτη οτι θα εχεις μιαν απλη ακουστικη και χρειαζεσαι μικροφωνο, και θα τα κανονισει αυτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Δέσποινα. Και εγώ έχω αυτόν το μαγνήτη, μια χαρά είναι και σχετικά φθηνός με μειονέκτημα τον θόρυβο όταν είναι πολύ κοντά σε κάποια μόνιτορ. Επίσης έχει το πλεονέκτημα ότι τον βάζεις και τον βγάζεις όποτε θες. Το θέμα είναι ότι αν θα τον πάρεις μόνο για ένα live ή αν αποφασίσεις να πάρεις ηλεκτρακουστική δεν συμφέρει να τον αγοράσεις. Καλύτερα να βγεις με μικρόφωνο όπως σου είπε ο marathon  :)

 

 

Έχεις το μαγνήτη που παρέθεσα εννοείς; Ειναι καλός όντως; Γιατι έχω διαβάσει ότι δεν έχει καθαρό ήχο και ειναι λιγο "noisy" . Μπορείς να μου πεις λιγο πιο πολλές λεπτομέρειες ,ξέρω γω αν ειναι εύκολη η τοποθέτηση ,πως σου φαίνεται συνολικά κλπ..;

(Το θέμα ειναι ότι ακολουθουν  σύντομα κ αλλά λαιβ, οπότε μιας και δεν σκοπεύω προς το παρόν να πάρω ηλεκτρακουστικη,ειναι η μονη μου επιλογή ο μαγνήτης :ρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Δέσποινα. Ξέρω ότι είναι εκτός budget σου αλλά έστω πληροφοριακά σου λέω ότι εγώ έχω μόνιμα τοποθετημένο στην ακουστική μου αυτόν:

 

http://www.thomann.de/gr/lrbaggs_m1_soundhole_pickup.htm

 

και είμαι υπερευχαριστημένος. Πριν αρκετό καιρό του είχα κάνει και ένα review που μπορείς να διαβάσεις αν σε ενδιαφέρει:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=196162.0

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο! Η αλήθεια ειναι ότι ναι ειναι λιγο εκτός μπατζετ μιας και τελευταία αγόρασα ηλεκτρική epiphone les paul και ενισχυτη fender , οπότε πρεπει να σταματήσω λιγο  ...:P σίγουρα όμως θα το κοιτάξω για το μέλλον ως μια αξιόπιστη λύση  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου