Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για ενίσχυση ακουστικής κιθάρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έχεις το μαγνήτη που παρέθεσα εννοείς; Ειναι καλός όντως; Γιατι έχω διαβάσει ότι δεν έχει καθαρό ήχο και ειναι λιγο "noisy" . Μπορείς να μου πεις λιγο πιο πολλές λεπτομέρειες ,ξέρω γω αν ειναι εύκολη η τοποθέτηση ,πως σου φαίνεται συνολικά κλπ..;

(Το θέμα ειναι ότι ακολουθουν  σύντομα κ αλλά λαιβ, οπότε μιας και δεν σκοπεύω προς το παρόν να πάρω ηλεκτρακουστικη,ειναι η μονη μου επιλογή ο μαγνήτης :ρ)

Εμένα μου αρέσει αρκετά σαν ήχος και σίγουρα πολύ περισσότερο από τα περισσότερα πιεζοηλεκτρικά συστήματα που έχω ακούσει που βγάζουν αυτό το απαίσιο σκουάκ...

Πιάνει λίγο θόρυβο όπως σου είπα αν βρεθεί κοντά σε κάποια ηχεία (όχι πάντα)μάλλον εξαρτάται και από το ηχείο, μάλλον επειδή είναι μονοπηνιακός. Στην τοποθέτηση είναι εύκολος με ένα κατσαβιδάκι τελειώνεις σε 2 λεπτά. Βέβαια μετά από μερικές χρήσεις εφυγαν τα κομματάκια φελλού που είχε για να ακουμπούν στην κιθάρα αλλά έβαλα μαλακά λαστιχα στη θέση τους.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος. Καλή τύχη στην επιλογή σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα μου αρέσει αρκετά σαν ήχος και σίγουρα πολύ περισσότερο από τα περισσότερα πιεζοηλεκτρικά συστήματα που έχω ακούσει που βγάζουν αυτό το απαίσιο σκουάκ...

Πιάνει λίγο θόρυβο όπως σου είπα αν βρεθεί κοντά σε κάποια ηχεία (όχι πάντα)μάλλον εξαρτάται και από το ηχείο, μάλλον επειδή είναι μονοπηνιακός. Στην τοποθέτηση είναι εύκολος με ένα κατσαβιδάκι τελειώνεις σε 2 λεπτά. Βέβαια μετά από μερικές χρήσεις εφυγαν τα κομματάκια φελλού που είχε για να ακουμπούν στην κιθάρα αλλά έβαλα μαλακά λαστιχα στη θέση τους.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος. Καλή τύχη στην επιλογή σου :)

 

Υπάρχει περίπτωση  να μην "κάνει" στην κιθάρα? Δηλαδή να είναι πιο μεγάλο/μικρό από το ηχείο της κιθάρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πραγματικά παρά πολύ για τις απαντήσεις σας!να στε καλά! Πολύ γρήγορες κ κατατοπιστικες! Ελπίζω μόνο να μην σας κούρασα .. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν,ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ήθελα να κάνω μια (ελπίζω τελευταία,γιατί σας έχω γεμίσει) ερωτηση: Μια ακουστική με μαγνήτη, είναι το ίδιο με μια ηλεκτρακουστικη? Η η ακουστική με μαγνήτη είναι ένα όργανο που έχει τροποποιηθεί Και αλλοιωνεται η ποιότητα του,αφού είναι κατασκευασμένη για να παίζει χωρίς καμία σύνδεση σε ενισχυτές? :ρ

Καλησπερα Δεσποινα μια ακουστικη και μια ηλεκτροακουστικη ιδιας αξιας η ακουστικη εχει λιγο ποιο καλα ξυλα λογο οτι στην ηλεκτροακουστικη πληρωνεις και τα..ηλεκτρικα τωρα στις αγγελιες με 120 ευρω παιρνεις εκτος απο μαγνητη και κιθαρα πακετο ( ειχα δει μια fender cd60 και με αξιολογα ηλεκτρικα για τα χρηματα της) αρα εαν τα χρηματα που δινεις για μαγνητη ειναι 100ευρω ..ξανασκεψου το

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο

http://www.thomann.de/gr/shadow_sh330.htm

 

τον έχω τον συγκεκριμένο και είναι αρκετά τίμιος για τα λεφτά του.

επίσης έχει το + ότι μπορείς να το βγάζεις (δεν είναι μόνιμος)

είναι αρκετά φθηνός και θα σου μείνει μέχρι να αποφασίσεις να παρεις καλύτερο ή καλύτερη κιθάρα

Αυτά.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο

http://www.thomann.de/gr/shadow_sh330.htm

 

τον έχω τον συγκεκριμένο και είναι αρκετά τίμιος για τα λεφτά του.

επίσης έχει το + ότι μπορείς να το βγάζεις (δεν είναι μόνιμος)

είναι αρκετά φθηνός και θα σου μείνει μέχρι να αποφασίσεις να παρεις καλύτερο ή καλύτερη κιθάρα

Αυτά.  :)

 

Μπορεί να σταθεί σε live? ειναι θορυβώδης ; Και γενικότερα,όντως αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον έχω χρησιμοποιήσει σε σχολικό λαιβ και σε μεγαλύτερα χωρις προβλήματα.

Δεν έχει θόρυβο και το μόνο αρνητικό (που έχουν γενικά μαγνήτες αυτού του τύπου) είναι ότι σου κάνει τον ήχο της κιθάρας λίγο σαν ηλεκτρικής (δλδ δεν έχει τόσο ακουστικό ήχο) αλλα για τη χρήση που το θες πιστεύω κάνει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον έχω χρησιμοποιήσει σε σχολικό λαιβ και σε μεγαλύτερα χωρις προβλήματα.

Δεν έχει θόρυβο και το μόνο αρνητικό (που έχουν γενικά μαγνήτες αυτού του τύπου) είναι ότι σου κάνει τον ήχο της κιθάρας λίγο σαν ηλεκτρικής (δλδ δεν έχει τόσο ακουστικό ήχο) αλλα για τη χρήση που το θες πιστεύω κάνει  ;)

 

Απ´οτι διάβασα σε σχετικές αξιολογήσεις,λένε ότι το καλώδιο ειναι πολύ εύθραυστο και δεν μπορεί να αλλάξει κιόλας αν χαλάσει. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου