Προς το περιεχόμενο

Κάτι τρέχει με τη σολ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μοιραστώ μια απορία που έχω εδώ και χρόνια.

 

Πρόκειται για μια ιδιαιτερότητα/αναποδιά της κιθάρας μου.

 

Έχω μια Richie Sambora strat MIM, μοντέλο του 1997, και την έχω από το 1999. Από την πρώτη στιγμή που την έπιασα στα χέρια μου, μέχρι και σήμερα, είναι η κιθάρα που έχει "κάτσει" καλύτερα στα χέρια μου..Δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως.

 

Από την πρώτη στιγμή, επίσης, που την έπιασα στα χέρια μου, μέχρι και σήμερα, τρίζει η σολ.

Ότι και να κάνω, το τρίξιμο είναι εκεί..Είναι σαν built-in ήχος της κιθάρας..

Setup από μένα, setup από μάστορα, αλλαγή χορδών, refretting, αλλαγή ελατηρίων τρεμολο, ότι και να έχω δοκιμάσει κατά καιρόυς (για άλλους λόγους φυσικά - με το τρίξιμο της σολ σταμάτησα να ασχολούμαι γύρω στο...2001 :)), το τρίξιμο είναι εκεί.

 

Δεν περνάει στον ενισχυτή, για αυτό το λόγο και δε με ενοχλεί και το παρατηρώ, ιδιαίτερα μετά από κάποιο setup που η κιθάρα "ησυχάζει" γενικότερα.

 

Δεν έχω βρει τι είναι, μπορεί να είναι από τα τάστα, αλλά ακούγεται περισσότερο σαν ήχο ελατηρίου.

 

Τέλος πάντων, δεν ψάχνω πλέον να το λύσω, μια χαρά έχουμε συμβιώσει 15 χρόνια τώρα.. 8). Απλά αν έχει κάποιος καμμία ιδέα, να μου φύγει η απορία, θα με έκανε ένα κλικ πιο ευχαριστημένο με την κιθάρα μου!

 

Καλημέρα σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Νομίζω δεν έχεις κάνει το πρώτο που έπρεπε...να βάλεις καινούριο nut. Άλλαξε το nut μ' ένα κοκκάλινο ή ένα από γραφίτη, που να στο φτιάξει μάστορας στα μέτρα της κιθάρας σου και μετά κάνεις και το setup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μπούκωσε με κάτι τα ελατήρια εσωτερικά και δες αν λύθηκε το πρόβλημα. Ψιλοαμφιβάλλω ότι είναι αυτό, γιατί συνήθως το ακούς πιο γενικά όχι μόνο σε μια χορδή. Όταν χρησιμοποιείς το τρέμολο, όταν κάνεις επαναφορά ακούγεται ήχος από ελατήρια;

 

2. Δες αν είναι οποιαδήποτε βίδα χαλαρή. Από βίδες των tuners ως τις βίδες της ζώνης.

 

3. Δες αν έχει δημιουργηθεί αυλάκι στο μεταλλικό nut ή στην lock πατούρα που αντιστοιχεί στη χορδή αυτή (απλά ξεκούρδισε τη σολ, βάλτην λίγο στο πλάι και δες από κάτω). Αν ναι, πας για αλλαγή locking nut.

 

4. Για τα τάστα αμφιβάλλω μιας και λες ότι έκανες refretting...Του π***** δλδ σε 2 σετ τάστα μόνο αυτή η χορδή;

 

EDIT: Τώρα είδα ότι έχεις αλλάξει και ελατήρια. Κατά βάση δες τα θέματα 2 και 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Όπως είπα και παραπάνω, την κιθάρα την έχω πολλά χρόνια στα χέρια μου και έχω πειραματιστεί αρκετά επάνω της.

Παρόλα αυτά, το θέμα του nut είναι αλήθεια πως δεν το έχω σκεφτεί...

 

Για να απαντήσω στις ερωτήσεις του Dnightshade:

1. Το έχω δοκιμάσει, δεν αλλάζει τίποτα. Το τρέμολο λειτουργεί κνονικά χωρίς ήχους από τα ελατήρια στο dives και στα pulls.

 

2. Οι βίδες ξαναελέγχθηκαν στο setup που της έγινε την προηγούμενη εβδομάδα.

 

3. Αυλάκι στο nut δεν έχει δημιουργηθεί, αλλά και πάλι δε θα έβγαζε νόημα, καθώς αυτό τον ήχο τον κάνει απο την πρώτη μέρα που την αγόρασα, με ολοκαίνουργιο και χωρίς αυλάκι -υποτίθεται- nut. Τα clams του nut τώρα, έχουν αλλαχτεί, παρόλα αυτά, αυλάκι δημιουργείται μετά από κάποια χρήση, γιαυτό και φροντίζω να τους κάνω λίγο rotation στη θέση τους στο nut.

 

4. Όπως τα λές... 8)

 

Ενδεχομένως να δοκιμάσω να αλλάξω το locking nut...Ίσως στην επόμενη αλλαγή χορδών (να φανταστώ ότι το ίδιο το πάχος των χορδών δεν πρέπει να έχουν σχέση με το τρίξιμο, ε;)..

 

Άλλες προτάσεις-ιδέες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρίξιμο το κάνει μόνο σε ανοιχτή ή σε όλα τα τάστα;

 

Αν είναι σε όλα τα τάστα, μπορεί να είναι και το βαγονάκι...Κάνε ένα κόπο στην επόμενη αλλαγή χορδών και κάνε μια τράμπα 2 βαγονάκια μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noted

 

Δεν μπορώ να το φέρω αυτή τη στιγμή ξεκάθαρα στο μυαλό μου αλλά ΝΟΜΙΖΩ πως το κάνει πιο έντονα με ανοιχτή χορδή, και λιγότερο έντονα στα τάστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κανει κυριως στην ανοιχτη, ισως κανει καποιο συντονισμο η συχνοτητα της σολ με κατι...που βρισκεται εκτος της επαφης της χορδης σε nut και γεφυρα (γιατι αλλιως δεν θα περναγε στον ενισχυτη;;; )

 

Απο περιεργεια, βαλε μια χορδη σολ στη θεση της ρε, και κουρδισε την κανονικα.

Δες τοτε αν κανει το ιδιο, ετσι αρχιζεις να αποκλειεις περιπτωσεις...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αν δεν περνάει στον ενισχυτή (τσεκαρισμένα και με καθαρό ΚΑΙ με high gain) και δεν σου κόβει sustain τότε μη σκας.

 

Για να αποκλείσουμε το αν το κάνει στο nut, χαλάρωσε τη χορδή και βάλε από κάτω της προσωρινά ένα πανάκι (πχ από αυτά που καθαρίζουμε τις κιθάρες), ανάλογα με το πάχος διπλωμένο ίσως μια φορά.

 

Αν σταματήσει, τότε είτε πάει να πει ότι φταίνει το nut το ίδιο , είτε ότι το ότι σηκώθηκε λίγο από το πανάκι έφερε τη χορδή εκεί που έπρεπε να είναι (αν εμπιστεύεσαι αυτούς που σου κάνανε σετάπ πιστεύω ότι θα κοιτούσανε το ύψος του nut από τη στιγμή που τρίζει).

 

Επίσης δοκίμασε να κάνεις τη χορδή καμιά βόλτα παραπάνω στο tuner. Αν έχεις και κάποια κιθάρα που να μοιράζεται και τις ίδιες βίδες στο tuner, κάνε τα και μια τράμπα μπας και είναι αυτό...

 

Αν θες ανέβασε και καμιά φωτογραφία με τα επίμαχα σημεία μπας και βγάλουμε άκρη...Αν υπάρχει δυνατότητα ηχογράφησης με κανά μικρόφωνο την χορδή unplugged ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και γω παρόμοιο πρόβλημα σε κιθάρα με floyd rose. Το έλυσα βάζοντας shim (0.75mm) κάτω από το locling nut.

 

Για υλικό είχα χρησιμοποιήσει τυλιγμένο αλουμινόχαρτο.

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί λειτούργησε...

 

Το mod πρακτικα είναι τζάμπα και επίσης επανέρχετε χωρίς ιδιαίτερο κόπο, δοκίμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου