Προς το περιεχόμενο

ASIO drivers, AD converters etc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

αφού ξεκαθαρίσαμε ότι, το κακό αρχικό σήμα (είτε πρόκειται για lossless είτε για μια απλά κακή ηχογράφηση) ΔΕΝ θα ακουστεί το ΙΔΙΟ σε ένα hi end σύστημα αναπαραγωγής, ας δούμε (γενικά και πέρα από τις κάρτες ήχου ως σημείο αναφοράς) και το ΠΩΣ θα ακουστεί...

 

τις περισσότερες φορές λοιπόν (και σύμφωνα με την ικανότητα "ανάλυσης" του μέσου αναπαραγωγής και του εν γένει ηχητικού του χαρακτήρα), θα ακουστεί ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, για τον απλούστατο λόγο ότι το φθηνό σύστημα μπορεί να ΚΡΥΨΕΙ (πολλές φορές επιμελώς ;)) τις αδυναμίες της πηγής, ενώ το ακριβό (κατά κανόνα) δεν έχει "τακτ" και είναι έως και "αδυσώπητο"...

 

η εξαίρεση έρχεται από σύγχρονα συστήματα (usb DAC ή ΑV ενισχυτές κλπ), όπου με DSP ή αλγόριθμους upsampling, επιτυγχάνεται (κάποιες φορές με αμφίβολα αποτελέσματα) βελτίωση στην ποιότητα αναπαραγωγής ενός κακού αρχικού σήματος...

 

για να μη ξεφύγω από το θέμα που συζητάγατε, ένα χρήσιμο συμπέρασμα είναι ότι, η όποια επιλογή μας  ΠΟΤΕ δεν πρέπει να προσπερνά "ελαφρά τη καρδία" την ΑΝΑΓΚΗ για ισορροπία και σωστό matching των επιμέρους "κρίκων" μιας audio "αλυσίδας"...

 

σε ένα μικρόφωνο των 50 € και ηχεία των 200 μία κάρτα ήχου των χιλίων, μόνο καλό δεν θα κάνει....

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς!Μια κάρτα ήχου απο μόνη της δεν θα φέρει την 'Ανοιξη.

Για να γυρίσουμε στο θέμα για απλή αναπαραγωγή εγω θα ξεκίναγα με ενα καλό format ήχου και θα έδινα περισσότερο βάση στα ηχεία ή/και ακουστικά σε πρώτη φάση.Ειναι και πιο μακρινή επένδυση μιας και οι αναγκες σε καρτα μπορουν να αλλαξουν οσο αυξανονται οι απαιτησεις σε θυρες κλπ.

Υπάρχουν αρκετά ικανοποιητικά a/d ακόμα και σε φορητά μέσα αναπαραγωγής οπως ενα ipod/iphone οποτε θα άκουγα με αυτον τον τροπο μέχρι να βρεθούν λεφτα για μια αξιοπρεπή κάρτα.

Υπάρχει καλώδιο mini stereo jack > 2 mono xlr και μπορει να χρησιμοποιηθεί για αυτη τη δουλεια.Προσοχη παντα στα levels και οχι αποτομα σκαπανευασματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βλέπω οτι συνεχιζεται τη συζητηση πια η γνωμη σας για να βαλω στην αλυσιδα και εναν παλιο Denon ενισχυτη; Εχουν καλη φημη νομιζω, απλα ο δικος μου σταματησε ξαφνικα να παιζει.

Αναβει αλλα απο ηχο τιποτα.Φοβαμαι μη μου κοστησει ο κουκος αηδονι αν εχει καει κατι βασικο.

Δεν εχω παρα να δοκιμασω θα μου πειτε.

Το μοντελο ειναι Denon LV-90 αν αυτο σας λεει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου η "αλυσιδα" ειναι ορος για το signal(απο τη στιγμη που θα "βγει απο καποια πηγη" μεχρι να φτασει στο αυτι σου).Και όσο πιο σύντομη και ποιοτική η διαδρομή τόσο το καλύτερο.Δεν ειναι να βαλεις 10 ενισχυτες στην σειρα και να κατσεις στον καναπε να πατησεις play.

Θα ελεγα να κοιτάξεις ξανα το thread και να κάνεις μια σουμα του τι ειπωθηκε.

Στα γρηγορα: παρε ηχεια,βρισκε κομματια που ειναι σε καλη ποιοτητα,παρε καρτα ηχου.Θα χαρώ να σε βοηθήσω μολις αναφέρεις καποιο budget που διαθετεις και τι θες να κανεις.Μιλας γενικά και δεν έχω καταλάβει ουτε τι ενδιαφέρεσαι να αποκτησεις ουτε με τι θες να ασχοληθείς.Οσο για τον ενισχυτη δοκιμασε και αν δεν δουλευει ρωτα καποιον τεχνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρεισημοποίησα τον όρο αλυσίδα γιατί ο ενισχυτής θα είναι κομμάτι της .

Ουτε η αρχή ουτε το τέλος.

Απλά ειναι κάτι που έχω ήδη και ειπα να ρωτησω ουσιστικά τη γνωμη σας για τους Denon ενισχυτες. Εκει ηταν το focus.

 

Αναφορικά με το budget οχι μόνο είναι μικρό αλλά είναι και ακαθόριστο καθώς δε ξέρω πως θα ναι τα οικονομικά μου τους επομενους μηνες για λογους ανεργιας etc.

 

Απο κει και περα με ενδιαφέρει σε πρωτο βαθμό να έχω εναν audiophile ήχο που ουσιαστικά δεν είχα ποτέ, να ακούσω τη διφορά βρε αδερφέ, και σε δευτερο επιπεδο αφηνω ενα ανοιχτό παραθυράκι μηπως ξαναπιάσω το recording.

 

Σε αυτο που έχω καταλήξει  ειναι το μεσω ακροασης. Ακουστικά.

 

Και ειμαι αναμεσσα στα Audio Technica ATH M50 και Beyerdynamic 770 pro.

Τα πρώτα είναι value4moneyκαι πιο δημοφηλή ( στο amazon γινεται χαμος με τη παρτη τους)

Τα δεύτερα είναι λίγο πιο ποιοτικά απο οτι κατάλαβα απο reviews.

Οποτε οτι βρω μεταχείρισμενο σε καλύτερη τιμή αυτό και θα τσιμπήσω έστω και αν κλείνω λίγο προς τα Beyerdynamic για τα υπέροχα πρίμα τους και μάλλον το λιγο πιο βαθυ τους μπάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος.Ξεκίνα με ακουστικά.Και τα 2 που προτείνεις ειναι τα πιο λιωμένα απο τους πάντες οπότε σίγουρες επιλογές.Προσωπικά για τα ath50 δεν έχω άποψη δεν μ'αρεσαν εμφανισιακα και δεν τα θελα στο κεφάλι μου.:P

Με 70-80 ευρώ άνετα βρίσκεις κάρτα ήχου που θα σε καλύψει απόλυτα.Κοιτα σε focusrite 2i2 ή 2i4 αν θές αλλες 2 ακομα εισόδους και midi.Προτείνω αυτές γιατι κινούνται γενικά στις αγγελίες και ειναι και καινούρια μοντέλα οπότε θα είσαι οκ με drivers κλπ.Άλλη καλή λύση ειναι και οι κάρτες της EMU πολυ καλύτερες ποιοτικά απο το μέσο όρο.Αν εισαι σε desktop μηχανημα θα κοίταγα και pci κάρτα ειναι και φθηνότερες και αρκετά αξιόπιστες.Κανε μια βόλτα απο τις αγγελίες του forum να πάρεις και μια ιδέα (αν δεν το χεις κανει ηδη)

Τα dt770 αν τα βρείς μεταχειρισμένα θα σου κοστίσουν κανα 80αρι και αυτά.Χοντρικά με 150 εισαι βασιλιάς για αρχη.Υπάρχουν και plugins για DAW (όταν με το καλό ξεκινήσεις να ασχολείσαι πιο σοβαρά) που κανουν emulate ηχητικα περιβαλλοντα οπως ειναι για παραδειγμα το vrm της saffire.Ενδεικτικά υπάρχει το redline monitor κ.α.Στη θέση σου θα ξεκίναγα με τα ακουστικά για να ακούω λιγο πιο "σαν ανθρωπος" και έπειτα με την κάρτα ήχου.Τελος μην ξεχνας οτι δεν χρειάζεσαι και τα beyer απαραίτητα.Ο,τι βρείς ανάλογο σε καλή τιμή τσεκάρεις reviews απο οσο πιο πολλές πηγές γίνεται και αντίστοιχα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεινω στη focusrite 2i4 που εχει midi in/out για να χρησιμοποιησω αμεσα το παλιο μου keyboard που δεν εχει usb μονο midi.

Σε ελληνικές αγγελίες η συγκεκριμενη παντως δε παιζει και τοσό.

Taskam 122 και 144 και Lexicon alpa , lamba και omega. Αυτές παίζουν συνήθως Ελλαδα.

 

Παμε λοιπόν e-bay μεριά.

Κινδυνεύοντας να γινω κουραστικώς θα ρωτησώ το εξής απλό. Αφου μια αγγελία σαν τη παρακάτω λέει καθαρα

Import charges:$19.40 (estimated and based on current bid) 

γιατί ολοι λένε οτι αμα πάρεις απο Αμερική πληρώνεις τελωνείο κερατιάκα άλλα τόσα όταν ξεπερνας τα 50 ευρω περιπου.

Δηλαδή το import charges τι είναι; Δεν είναι το ελληνικο τελωνειο;

 

http://www.ebay.com/itm/Focusrite-Scarlett-2i4-Digital-Recording-Interface-/201096542582?pt=US_Computer_Recording_Interfaces&hash=item2ed249b976

 

Σορυ αν ξέφυγα τελείως από το θέμα άλλα δεν έχω αγοράσει ποτέ από εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ρίσκαρα Αμερική εκτός αν έβρισκα την ευκαιρία της χρονιάς και πωλητή να την παλέυει που και πάλι δεν ξέρεις σε ποιον τελώνη θα πέσεις πόσο φραγκοφονιάς θα είναι και στην τελική το τι θα τραβήξεις ακομα και αν το εκτελωνίσεις μόνος σου είναι πονεμένη ιστορία.Ύπάρχουν διάφορα success stories και ο καθένας μπορεί να σου πεί τα δικά του.Εγώ δεν θα το έκανα για 20-30 ευρώ με τίποτα.Επισης η συγκεκριμένη αγγελία ειναι ήδη overpriced και έχει και άλλες 7 μέρες για να λήξει το bidding όποτε ξέχνα την θα σου φτάσει στην τιμή καινούριας που θα μπορείς και να την επιστρέψεις άμα σου τύχει το οτιδήποτε.Γενικά ebay να κοιτάς Ευρωπη και είτε buy it now αγγελίες είτε που λήγουν σύντομα (τύπου 7-8 ώρες και λιγότερο) και ειναι η τιμή full καλή ήδη.+να έχει και λιγα bids αν και ποτέ δεν ξέρεις ποιος παραμονεύει τελευταία στιγμή.Θα σου προτεινα μεταχείρα εδώ για να τσεκάρεις τα πάντα και να μην πετάξεις λεφτά σε μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου