Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για τα ηλεκτρονικά σε Partsmaster Πρότζεκτ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Φτιάχνω μία Partsmaster (ας πούμε). Σώμα και μπράτσο από Squier VM Jazzmaster, και τα ηλεκτρονικά αλλαγμένα. Μιας και έχω μαζέψει τα περισσότερα υλικά πλέον, έχω ερώτηση για τα pots.

 

Οι μαγνήτες που θα μπουν είναι Fender Enforcer Humbuckers, οι οποίοι θα σπλιτάρουν με τα pots του rhythm κυκλώματος να τους σπλιτάρουν, ως blend pots. Επίσης σκοπεύω να βάλω στους μαγνήτες μεταλικά καπάκια, έχοντας την αίσθηση ότι αυξάνουν λίγο τα μεσαία (από ότι samples έχω ακούσει, πάντα). 3 way switch όπως στην Jazzmaster, το switching σύστημα της Jaguar μου φαίνεται λίγο περίπλοκο για μένα (όχι ότι αυτό που σκοπεύω να κάνω στην κιθάρα δεν είναι περίπλοκο, αλλά εντάξει!).

 

Λαμβάνοντας αυτά υπόψιν, η ερώτησή μου έχε να κάνει με με τις αντιστάσεις των pots, όπως είπα. Σκοπεύω να έχω 2 Tone, ένα για κάθε μαγνήτη, και ένα Volume. Τα Tone δεν θέλω να είναι No Load, προτιμώ να έχουν επίδραση συνέχεια στον ήχο. Το Volume παίζει ανάλογα τι θα μου πείτε!

 

Τι αξίες προτείνετε για τα Pots; Εγώ έλεγα να βάλω 500άρια Tone με 0.01 Capacitors πάνω τους ώστε να μην είναι τεράστια η απώλεια σε πρίμα όσο μειώνω, αλλά είμαι ακόμα σε 1000 και 500... Στο Volume; 1000k; 500k; Νο load ή κανονικό;

 

Η Jaguar Classic Player Special στην οποία βασίζονται τα ηλεκτρονικά έχει 1000άρια pots τόσο σε Volume όσο και Tone, αλλά θα ήθελα να της κόψω λίγα πρίμα.

 

Αυτό που σκεφτόμουν εγώ είναι 500k Tone Pots και 1000k Volume Pot. Εσείς τι λέτε;

 

Το σχηματικό της Jaguar

http://support.fender.com/service_diagrams/jaguar/014-1710A_SISD.pdf

 

Ένα Sample της Jaguar Classic Player Special:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Φτιάχνω μία Partsmaster (ας πούμε). Σώμα και μπράτσο από Squier VM Jazzmaster, και τα ηλεκτρονικά αλλαγμένα. Μιας και έχω μαζέψει τα περισσότερα υλικά πλέον, έχω ερώτηση για τα pots.

 

Οι μαγνήτες που θα μπουν είναι Fender Enforcer Humbuckers, οι οποίοι θα σπλιτάρουν με τα pots του rhythm κυκλώματος να τους σπλιτάρουν, ως blend pots. Επίσης σκοπεύω να βάλω στους μαγνήτες μεταλικά καπάκια, έχοντας την αίσθηση ότι αυξάνουν λίγο τα μεσαία (από ότι samples έχω ακούσει, πάντα). 3 way switch όπως στην Jazzmaster, το switching σύστημα της Jaguar μου φαίνεται λίγο περίπλοκο για μένα (όχι ότι αυτό που σκοπεύω να κάνω στην κιθάρα δεν είναι περίπλοκο, αλλά εντάξει!).

 

Λαμβάνοντας αυτά υπόψιν, η ερώτησή μου έχε να κάνει με με τις αντιστάσεις των pots, όπως είπα. Σκοπεύω να έχω 2 Tone, ένα για κάθε μαγνήτη, και ένα Volume. Τα Tone δεν θέλω να είναι No Load, προτιμώ να έχουν επίδραση συνέχεια στον ήχο. Το Volume παίζει ανάλογα τι θα μου πείτε!

 

Τι αξίες προτείνετε για τα Pots; Εγώ έλεγα να βάλω 500άρια Tone με 0.01 Capacitors πάνω τους ώστε να μην είναι τεράστια η απώλεια σε πρίμα όσο μειώνω, αλλά είμαι ακόμα σε 1000 και 500... Στο Volume; 1000k; 500k; Νο load ή κανονικό;

 

Η Jaguar Classic Player Special στην οποία βασίζονται τα ηλεκτρονικά έχει 1000άρια pots τόσο σε Volume όσο και Tone, αλλά θα ήθελα να της κόψω λίγα πρίμα.

 

Αυτό που σκεφτόμουν εγώ είναι 500k Tone Pots και 1000k Volume Pot. Εσείς τι λέτε;

 

Αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά, και λέω βλακείες για τα pots κτλ διορθώστε με, είμαι σχετικά αρχάριος σ' αυτό!

 

Το σχηματικό της Jaguar

http://support.fender.com/service_diagrams/jaguar/014-1710A_SISD.pdf

 

Ένα Sample της Jaguar Classic Player Special:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι Jaguar/Jazzmaster (& οι vintage) ειχαν,εχουν 1000αρια....

 

ΙΜΗΟ και τα 1000αρια και τα 500αρια μια χαρα δουλεια θα σου κανουν (μη νομιζεις δηλ. οτι θα ακουσεις και καμμια ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορα).

 

Επίσης σκοπεύω να βάλω στους μαγνήτες μεταλικά καπάκια, έχοντας την αίσθηση ότι αυξάνουν λίγο τα μεσαία

 

οχι, απλα ΚΟΒΟΥΝ λιγα πριμα.

 

ειμαι μεγας φαν των no load  pots μια και σου επιτρεπουν να ακους τον "φυσικο" ηχο του μαγνητη και σου δινουν το maximum των πριμων πραγμα που μονο ΚΑΛΟ ειναι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι Jaguar/Jazzmaster (& οι vintage) ειχαν,εχουν 1000αρια....

 

ΙΜΗΟ και τα 1000αρια και τα 500αρια μια χαρα δουλεια θα σου κανουν (μη νομιζεις δηλ. οτι θα ακουσεις και καμμια ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορα).

 

οχι, απλα ΚΟΒΟΥΝ λιγα πριμα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, ειδικά για την τελευταία παρατήρηση, γιατί έχω ακούσει δείγματα μόνο από YouTube, αλλά κανένα από κοντά.

 

Λέω οπότε, σύμφωνα και με τις παρατηρήσεις σου, να βάλω 1000άρι στο Volume, και βλέπουμε. Αφού θα είναι master volume δεν θα είναι και μεγάλος μπελάς να το αλλάξω πιο μετά.

 

Άλλη μια ερώτηση που σκέφτηκα στο ενδιάμεσο.

Πώς να καλωδιώσω τα Tone pots; Έχω δει δύο σχηματικά.

 

Στο ένα οι μαγνήτες πάει ο καθένας στο pot του, μετά στο switch και τέλος volume και output. (αυτό έλεγα να κάνω).

Στο άλλο τα Tone pots ήταν καλωδιωμένα μαζί με το output των μαγνητών πάνω στo Switch. Η έξοδος του switch πήγαινε στο volume και μετά στο output. Αυτό μου φαίνεται λίγο περισσότερο μπελάς.

Παίζει να έχει κάποια διαφορά;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου