Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ακουστική βελτίωση δωματίου(Home studio)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα.Εχω εναν χωρο(δωματιιο)με τις εξης διαστασεις :

Μ=380cm

Π=310cm

Υ=295cm

Εχω βγαλει τα παντα απο μεσα και εχω αφησει μονο εναν καναπε/κρεβατι.Μιας και αυτον τον χωρο θελω να τον κανω "home studio" αποφασισα να τον διαμορφωσω ακουστικα,η για την ακριβεια να εντοπισω τα προβληματα που δημιουργει ο χωρος και να προσπαθησω να τα λυσω οσο καλυτερα μπορω.

Τοποθετησα τα ηχεια(Adam a7x)και αρχισα τις δοκιμες,αυτo που παρατηρησα ειναι εντονο προβλημα στις χαμηλες(παρα πολλα μπασα) και γενικα αρκετα μουντος ηχος.

Η λυση των πανελ πετροβαμβακα φενεται η πιο οικονομικη και αρκετα αποτελεσματικη(συμφωνα με αυτα που διαβαζω) το θεμα ειναι ομως οτι τον χωρο αυτον τις νυχτες θα τον χρησιμοποιω και ως υπνοδωματιο και ειμαι λιγο επιφυλακτικος.

Τι εναλακτικες λυσεις προτεινετε?

προσφατα εριχνα μια ματια στο site της Auralex,μαλιστα χρησιμοποιησα και το free personalized room analysis αλλα δυστηχως δεν εχω παρει ακομα απαντηση.Πιστευετε πως με καποια απο τα kit που πουλαει η συγκεκριμενη εταιρια θα γινοταν δουλεια?Το ποσο που μπορω να ξοδεψω αυτη τι στιγμη ειναι μεχρι 700 ευρω.

Ξεκαθαριζω πως δεν με απασχολει το θεμα της ηχομονωσης.

Τον χωρο τον θελω για να μιξαρω.

Δεν θα βαραω με οργανα μεσα.

Ασχολουμαι με ηλεκτρονικη μουσικη.

 

Προτασεις,ιδεες,παρατηρησεις,συμβουλες,ερωτησεις ολα δεκτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα..η γνωμη μου ειναι πως το καθε ειδους software που υποσχεται μεν room correction μπορει μεν να κανει δουλεια..αλλα αν βαλεις καλα ηχοαπορροφητικα υλικα εννοειται πως ειναι καλυτερο,εγω εχω φτιαξει studio ηχογραφησεων κυριως με υλικα απο

τη vicoustik...θα χρειαστεις μπασοπαγιδες..πανελ για απορροφηση μεσαιων και υψηλων συχνοτητων και υλικα διαχυσης....αυτα θα σου κοστισουν γυρω στα 1000 ευρω λιγο παραπανω απο οτι λες..αλλα μπορεις σε πρωτη φαση να παρεις οπωσδηποτε τις μπασοπαγιδες

και τα πανελς και θα δεις τεραστια διαφορα στο χωρο σου...

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6524  μπασοπαγιδες

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6527  υλικα διαχυσης

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6530  πανελ απορροφησης μεσαιων και υψηκων συχνοτητων...

 

 

http://www.vicoustic.com/VN/Musicbroadcast/SolucoesAcusticas.asp το site...αν θελεις οτιδηποτε με ρωτας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας σ'ευχαριστω για τον χρονο σου.

 

Οσο αναφορα τις μπασοπαγιδες απ οτι ειδα το σετ περιλαμβανει 4 κομματια με διαστασεις 60 x 30 x 42,το υψος του δωματιου ειναι 290cm και λογικα θα πρεπει να καλυψω και τις 4 γωνιες του δωματιου,δεν θα χρειαστει να καλυψω αρκετα μεγαλυτερη επιφανεια της γωνιας?οποτε δεν θα χρειαζομουν 2-3 παρομοια σετ(αρα μεγαλυτερο κοστος)?

 

Τα πανελ απ οτι βλεπω προσφερουν αποροφηση στις μεσαιες και στις ψηλες συχνοτητες,την ιδια δουλεια δεν κανει και το ρικοφον?δεν θα μου ερχοταν πιο φθηνα?

 

Και μια αλλη ερωτηση μηπως γνωριζεις,εχω ενα ανοιγμα στο δωματιο 140cm που δεν μπορω να το καλυψω ουτε με πορτα ουτε με πανελ(ειτε σταθερο ειτε μετακινουμενο)και σκεφτηκα την χρηση μιας πολυ βαριας(ηχοαποροφητικης)κουρτινας?μηπως εχεις να προτεινεις κατι?η μαγαζια να πουλανε τετοιες κουρτινες?ο χυτηρογλου παντως δεν εχει ;D

 

ps ολες η ερωτησεις ειναι πραγματικης απορειας/αγνοιας μην παρεξηγηθω.Δεν εχουν σκοπο να αμφισβητισουν οσα προτεινεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά gkar ,

Καλή αρχή και καλή υπομονή .Απο τις διαστάσεις που προαναφέρεις σου επιτρέπεται το πολύ για ηχεία με woofer max στις 6,5 " αλλιώς θα έχεις προβλημα μεγάλο στις χαμηλές οσα ηχοαποφητικά και να βάλεις .Το θέμα είναι απλό ως ένα σημείο ,εκμεταλέυσου την πλευρά των 3,8 m και βάλε τα ηχεία πρόσωπο με την πλευρά αυτή .Η διάσταση των 3,8 m σου δίνει τα εξής : υπάρχει ο εξής τύπος 344 ( ταχύτητα του ήχου ανα sec ) δια το διπλάσιο της αποστάσεως δηλαδή 3,8 m x 2 = 7.6 m άρα 344 δια το 7,6 = 45,26 ,θεωρητικά λοιπόν έχεις ένα όριο συχνότητας 45,26 Hz .Αν βάλεις τώρα και την απώλεια σε εκκατοστά απο το πάχος των μονώσεων και της απόστασης των ηχείων απο τον πίσω τείχο τότε λογικά θα σου μείνουν γύρω στα 3,3 m που σημαίνει σύμφωνα με τον παραπάνω τύπο ( 344 δια 6,6 = 52,12 Hz ) Άρα λογικά θές ένα ζευγάρι ηχείων το πολύ στίς 6,5 ίντσες .Όσο αφορά τις διαστάσεις σου δεν είναι και κακές καθώς το χειρότερο θα ήταν να ήταν κύβος ή έστω οι δυο ίδιες .Πιστέυω να σε βοήθησα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αναφορα τις μπασοπαγιδες απ οτι ειδα το σετ περιλαμβανει 4 κομματια με διαστασεις 60 x 30 x 42,το υψος του δωματιου ειναι 290cm και λογικα θα πρεπει να καλυψω και τις 4 γωνιες του δωματιου,δεν θα χρειαστει να καλυψω αρκετα μεγαλυτερη επιφανεια της γωνιας?οποτε δεν θα χρειαζομουν 2-3 παρομοια σετ(αρα μεγαλυτερο κοστος)?

 

Η μεγαλύτερη συγκέντρωση χαμηλών συχνοτήτων είναι στις γωνίες πιο κοντά στα ηχεία, οπότε καλό θα ήταν να βάλεις όσες παγίδες μπορείς εκεί, και αν σου μείνουν μερικές, τότε βάλε και στην γωνία του τοίχου πίσω από τα ηχεία με το ταβάνι. Οι γωνίες του άλλου τοίχου (πίσω απ'την πλάτη σου δηλαδή) συνήθως είναι λιγότερο προβληματικές, οπότε άφησέ τον τελευταίο. (αν έχεις τόσο πολλές παγίδες, δοκίμασε και εκεί.)

 

Τα πανελ απ οτι βλεπω προσφερουν αποροφηση στις μεσαιες και στις ψηλες συχνοτητες,την ιδια δουλεια δεν κανει και το ρικοφον?δεν θα μου ερχοταν πιο φθηνα?

Αυτό ισχύει, αλλά λογικά τα auralex θα αποδίδουν αρκετά καλύτερα. Ψάξε στο ίντερνετ για τους συντελεστές ηχοαπορρόφησης τους, και σύγκρινε τους.

 

 

Και μια αλλη ερωτηση μηπως γνωριζεις,εχω ενα ανοιγμα στο δωματιο 140cm που δεν μπορω να το καλυψω ουτε με πορτα ουτε με πανελ(ειτε σταθερο ειτε μετακινουμενο)και σκεφτηκα την χρηση μιας πολυ βαριας(ηχοαποροφητικης)κουρτινας?

Μια κουρτίνα θα ήταν καλή λύση όντως, και -αν μπορείς- απέφυγε να μειξάρεις εκεί κοντά. Αν υπάρχει κάποιος μεγάλος χώρος μετά από αυτό το άνοιγμα (πχ κάποιο χωλ) μπορεί να έχεις έντονο πεδίο αντηχήσεων από εκεί, με αποτέλεσμα να "λερώνεις" την αντήχηση του δωματίου σου εκεί που μειξάρεις.

Για το ύφασμα, προτείνεται συχνά σε σχετικά άρθρα/βιβλία το "Cotton veloure", (βαμβακερό βελούδο) αλλά συνήθως όσο πιο βαρύ ύφασμα, τόσο πιο καλά. Πάρε επίσης αρκετά μέτρα εξτρά, γιατί την δουλειά την κάνουν ουσιαστικά οι πτυχώσεις της κουρτίνας, θα πρέπει να την έχεις δηλαδή όσο πιο "σουρωμένη" γίνεται και οι πτυχώσεις να έχουν όσο πιο μεγάλο βάθος γίνεται. Είναι αρκετά τσιμπημένο σε τιμή πάντως το συγκεκριμένο ύφασμα, να ξέρεις.

 

 

Αν θες τη συμβουλή μου, -επειδή είναι κρίμα με τα μόνιτορ που έχεις, και τα λεφτά που σκέφτεσαι να δώσεις για τα auralex- δώσε άλλα 50 ευρώ και πάρε ένα φτηνό μικρόφωνο μετρήσεων (πχ το ecm8000 της behringer), κατέβασε και ένα δωρεάν πρόγραμμα ακουστικών μετρήσεων (πχ το room eq wizard) και κάνε μετρήσεις στο χώρο σου.

 

Εκτός από την ομαλή συχνοτική απόκριση, υπάρχουν και άλλες παράμετροι που κάνουν έναν καλό χώρο (πχ, χρόνοι αντήχησης, εκθετικό decay της αντήχησης, initial time delay gap κτλ) ώστε να ξέρεις πάνω κάτω τι προβλήματα έχεις και πώς να κινηθείς.

Από απλή ανάλυση με βάσει της διαστάσεις που έδωσες, το δωμάτιο φαίνεται σχετικά καλό, αλλά σε τόσο μικρούς χώρους μην περιμένεις και θαύματα (κυρίως όσον αφορά την απόκριση στις χαμηλές συχνότητες)

Επίσης, βρες πρώτα απ'όλα τις θέσεις των ηχείων και το sweet spot που δίνουν την ομαλότερη απόκριση εξ'αρχής, σε "γυμνό" δωμάτιο δηλαδή, και μετά άρχισε να τοποθετείς τα απορροφητικά μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά gkar ,

Καλή αρχή και καλή υπομονή .Απο τις διαστάσεις που προαναφέρεις σου επιτρέπεται το πολύ για ηχεία με woofer max στις 6,5 " αλλιώς θα έχεις προβλημα μεγάλο στις χαμηλές οσα ηχοαποφητικά και να βάλεις .Το θέμα είναι απλό ως ένα σημείο ,εκμεταλέυσου την πλευρά των 3,8 m και βάλε τα ηχεία πρόσωπο με την πλευρά αυτή .Η διάσταση των 3,8 m σου δίνει τα εξής : υπάρχει ο εξής τύπος 344 ( ταχύτητα του ήχου ανα sec ) δια το διπλάσιο της αποστάσεως δηλαδή 3,8 m x 2 = 7.6 m άρα 344 δια το 7,6 = 45,26 ,θεωρητικά λοιπόν έχεις ένα όριο συχνότητας 45,26 Hz .Αν βάλεις τώρα και την απώλεια σε εκκατοστά απο το πάχος των μονώσεων και της απόστασης των ηχείων απο τον πίσω τείχο τότε λογικά θα σου μείνουν γύρω στα 3,3 m που σημαίνει σύμφωνα με τον παραπάνω τύπο ( 344 δια 6,6 = 52,12 Hz ) Άρα λογικά θές ένα ζευγάρι ηχείων το πολύ στίς 6,5 ίντσες .Όσο αφορά τις διαστάσεις σου δεν είναι και κακές καθώς το χειρότερο θα ήταν να ήταν κύβος ή έστω οι δυο ίδιες .Πιστέυω να σε βοήθησα .

Με τα Adam 7x πιστευω θα είσαι στα όρια όσο αφορά τις χαμηλές συχνότητες πρέπει να προσέξεις πολύ με το που θα μπούν τα πάνελ σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανηλθα ;D

Καταρχας δεν γινεται αυτη τη στιγμη να αλλαξω τα a7x :P

 

Ψαχνοντας το site της vιacoustic αποφασισα να επεμβω στο χωρο συμφωνα με καποιες στανταρ φορμες που προτεινει με καποιες διαφορες(ισως δεν ειναι και ο ποιος σωστος τροπος αλλα στην τελικη μπασοπαγιδες,ηχοαποροφητικα πανελ και διαχυτες θα χρησιμοποιησω που φανταζομαι σε οποιδηποτε χωρο θα μου ειναι χρησιμα) και εξηγω

 

Για δωματιο 11τμ προτεινει αυτο το πακετο πχ

http://www.vicoustic.com/VN/Musicbroadcast/solucoesAcusticasInfo.asp?Id=101&Sala=1&m2=11

 

Εγω σκεφτομαι να παρω αρχικα αυτα :

 

Μπασοπαγιδες 2 πακετα-16 πανελ για να καλυψω και τις 4 γωνιες απο πανω μεχρι κατω

http://www.vicoustic.com/VN/Musicbroadcast/ProdutoInfo.asp?Id=33

 

Πανελ Ηχοαποροφησης(Μεσαιες-ψηλες) 1 πακετο-12 πανελ

http://www.vicoustic.com/VN/Musicbroadcast/ProdutoInfo.asp?Id=21

 

Διαχυτες

http://www.vicoustic.com/VN/Musicbroadcast/ProdutoInfo.asp?Id=28

 

Κουρτινα(βρηκα αυτη δεν ξερω αν θα εχει αποτελεσμα περιμενω αποψεις)

http://ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=30390

 

Για τις μπασοπαγιδες δεν ειμαι πολυ σιγουρος,αυτες φανταζομαι θα ηταν καλυτερη λυση!?

http://www.vicoustic.com/VN/Musicbroadcast/ProdutoInfo.asp?Id=22

αλλα ανεβενει το κοστος.

 

Περιμενω παρατηρησεις και σχολια :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα με συγχωρεις για τη καθυστερηση,,,οντως ναι το ρικοφον ειναι πιο φτηνο εχει σε μαγαζια οπως το πρακτικερ 10 ευρω το 1 αλλα και το leroy merlin ..βεβαια καμμια σχεση με την αλλη εταιρεια..(vicoustik)που δεν θεωρω πως ειναι ακριβη για αυτα που προσφερει...εχει εξομειωτη χωρου στο site και μπορεις να βαλεις τα τ.μ αναλογα μετο χωρο σου..αυτη ειναι η γνωμη απο κει και περα αναλογα με την τσεπησου σκεφτεσαι και πραττεις...στο κενο τωρα που λες αν μπορεις να βαλεις μια photo σου να το δω καλυτερα θα σου απαντησω και τι θα χρειαστεις..τωρα για τις υπολοιπες συχνοτητες που ακουσα πανω και τα οργανα μετρησεως..το καλυτερο οργανο ειναι το αυτι..αν πας σε οργανα μετρησεως πρεπεινα πας σε υψηλες τιμες κτλκτλ..μηχανικος ηχου ειμαι -φυσικος οποτε δενσου λεω κατι στην τυχη,,,προσπαθω να βοηθησω οσο μπορω..εχεις σκεφτει να κανεις χωρισμα με γυψοσανιδα και πετροβαμβακα;μπορεις ετσι να μειωσεις το χωρο και τα εξοδα σου σε υλικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου