Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο μας πλήκτρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχει δημοσιευθεί παρόμοιο άρθρο αλλά μέρες που'ναι σήμερα νοστάλγησα και έψαξα να βρω στο internet το πρώτο πλήκτρο που είχα ποτέ. Αγορασμένο με τα λεφτά του μπαμπά  ;D ;D στην τρυφερή ηλικία των 8 το μόνο που θυμόμουν ήταν ότι ήταν TECHNICS και τελικά μετά από όχι πολύ ώρα αναζητησης το βρήκα. Και το όνομα αυτού Technics SX-K450

Technics%20SX-K450%20full.jpg

 

Δε θα ξεχάσω ποτέ εκείνο τον string ήχο που είχα "ερωτευθεί" και καθόμουν με τις ώρες πιτσιρικάς να έχω τις μινόρε μου σε hold 6η δημοτικού έχοντας το volume στο μηδέν ανεβάζοντάς το σιγά σιγά προσπαθώντας να παίξω το "shine on you crazy diamond" και μετά με το δεξί να προσπαθώ να βγάλω τη μελωδία (στο περίπου) με κάτι σαν φλάουτο.....

 

Σε λίγο θα βάλω τα κλάματα  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YAMAHA PSS-280. Υπάρχει ακόμα στο γνήσιο χαρτοκουτο του στο πατρικό μου, και φυσικά σαν αυθεντικό YAMAHA δουλεύει 100%. Μου το έφερε ένα απόγευμα ο πατέρας από τον Νάκα (φαντάζομαι θα τον γδάρανε τον άνθρωπο) μαζί με κάτι βιβλιά ελληνων συνθετών (Χατζηνάσιο κλπ) λέγοντας μου κάτι σε στυλ ''να μάθεις να παίζεις''. Ε, έμαθα. Αλλά όχι Χατζηνάσιο. 1182413_100315221221_P1040188.JPG

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πρώτα μου πλήκτρα ήταν πλήκτρα πιάνου.

 

Τα πρώτα μου ψηφιακά πλήκτρα ήταν αυτά.

 

casio-pt-20-676900.jpg

 

Εχει τεράστια αξία  για εμένα γιατι απο την αριστερή του πλευρά  το αρμονικό του σύστημα μου έδωσε  ακούσματα αρμονίας απο πολυ τρυφερή ηλικία.

 

Δεν θα το ξεχάσω ΠΟΤΕ!!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο μου πληκτρο ηταν αυτο οταν ημανε 7 ετων,το πηρε ο μπαμπας μου το 1973 για "να μαθουνε τα παιδια πιανο" (ο μπαμπας μου εχει τρελλα με τη κλασσικη μουσικη)

 

Yamaha-4996935-3_0.jpg

 

Το πιανο υπαρχει φυσικα ακομα και το εχει παρει η αδερφη μου,ειναι πολυ ωραιο διακοσμητικο για το βαζο που εχει βαλει απο πανω του και καθε Χριστουγεννα που μαζευομαστε σπιτι της παιζουμε το "Τριγωνα Καλαντα" ολοι μαζι και καμνομεν κεφι....αν πιω και λιγο παραπανω τους παιζω και ολιγον "ροκ ν'ρολλ" και χορευουνε οι ανω τον 75   ;D ;D ;D

 

το πρωτο μου ηλεΧτρονικο πληκτρο ηταν αυτο οταν ημανε 12 ετων και μου το πηρε παλι ο μπαμπας μου οταν αποφασισα να "ζησω το ροκ ελευθερα" το 1978  ;D

 

armon-p100-444948.jpg

 

Ηθελα να παρω Elka για να εχω το ιδιο με τον Ray Manzarek των Doors αλλα τοτε δεν ειχαμανεν THOMANN & ετσι πηρα οτι υπηρχε.  ;D

 

και τα δυο φυσικα απο τον ΝΑΚΑ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ένα χάλια πιάνο (που δεν έχω φωτο)

 

και στην 2α γυμνασίου αυτό: http://1.bp.blogspot.com/-1yI2a5TYPJI/TbNhCgR5V8I/AAAAAAACXHk/7E42Z7pOgng/s1600/IMG_2858.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Melodica_red.jpg

 

1967 ...

 

3-4 χρόνια αργότερα ένα 60άρι gabbanelli σαν αυτό περίπου

 

images?q=tbn:ANd9GcRYLLIBSNM9HH3STFpwqKP2uOcWzaMkbMKFot0LoDwbh2Cn7jiR

 

και τα δυό πλήκτρα ζούν και βασιλεύουν, απλά εγώ μετακινήθηκα στα έγχορδα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου