Προς το περιεχόμενο

Νέα κάρτα ήχου!!


dj_pns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το δωματιο μου ειναι τετραγωνο μικρο. Χωρο δεν εχει πολυ γιατι η ντουλαπα και το κρεβατι τον πιανουν ολο. Απο τον τοιχο επισης δεν μπορω να φερω το γραφειο μπροστα ουτε μισο μετρο, το γραφειο ειναι κολλτο στον τοιχο οποτε τα μονιτορ θα πρεπει να ειναι και αυτα μπροστα ακριβως απο τον τοιχο, μιδενικη αποσταση δηλαδη, ουτε 20cm, οποτε τα yamaha και τα jbl δεν τα κοιταω καν να φανταστω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προσωπικα εχω τα KRK RP6 G3 και εχω πανω τα synths μου και ακουγονται Zuper.

 

?

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θα ήθελα ειλικρινά να μάθω τα κριτήρια με τα οποία αναζητείτε (ή ακόμα καλύτερα) προτείνετε ένα studio reference monitor...

 

 

ΥΓ. για να μην ανοίξω άλλο θέμα, δράτομαι της ευκαιρίας να ρωτήσω επειδή είμαι φιλομαθής και αποδεδειγμένα γηράσκω αεί διδασκόμενος....

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και για να μη καταχραστώ την φιλοξενία του φίλου που άνοιξε το συγκεκριμένο θέμα να πω και την γνώμη μου για το επίμαχο ηχείο...

 

Το krk kp5 είναι επιεικώς μέτριο για  reference monitor χρήση... το γιατί θα το βρεις εύκολα σε πρόσφατα θέματα που το έχουμε συζητήσει...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όπως καταλαβαίνεις, δεν ασχολείσαι και πας παρακάτω.  8)

 

ρε Μάνο το θέμα δεν είναι να πάω εγώ πιο κάτω... είναι ο άνθρωπος που θα σκάσει τα €..

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, από ότι κατάλαβα με τα στάσιμα που θα έχει ο χώρος του, η απόκλιση της συχνοτικής απόκρισης θα είναι +- 50 db  ;D ;D ;D οπότε εντάξει, δε νομίζω τη ζημιά να την κάνουν τα μονιτορ τελικά  ;D ;D ;D Καλό είναι γενικά να μην σκάσει σοβαρά λεφτά ΙΜΗΟ. Σε λίγα λεφτά τα fostex μου αρέσουν, αλλά και πάλι, ούτε πρώτης τάξεως είναι, ούτε θα δει διαφορά μέσα σε ένα χώρο που μπουμπουνίζει... παίζει όμως να είναι πιο αξιόπιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δυστυχώς οι συζητήσεις για συμπεριφορά χώρων (και μάλιστα ο συνδυασμός τους με διάφορα μοντέλα ηχείων) εκ του μακρόθεν, βγάζει απριόρι αυθαίρετα και κατά κανόνα μη ακριβή συμπεράσματα...

 

να επισημάνω όμως για μια ακόμα φορά ότι οι γενικεύσεις μόνο καλό δεν κάνουν...πχ κυρίως υπεύθυνη για το "μπουμπουνητό" (χωρίς να πέφτει στάλα ;D) είναι κατά πρώτο λόγο η απόσταση από τις γωνίες και όχι από τους πίσω τοίχους, που για ηχεία μικρού όγκου και τα 20εκ τις περισσότερες φορές είναι επαρκή... ακόμα και για το BR πολλοί κατασκευαστές δίνουν ηχοαπορροφητικό υλικό ως ¨σφήνα" για να βελτιωθεί ο "έλεγχος" χαμηλά όπου απαιτείται, σε συνδυασμό με το room correction ("φυσικό και ηλεκτρικό")...

 

πάντως και τα fostex αλλά και τα bx5-d2 για τα λεφτά τους είναι τίμιες λύσεις... κρίμα που δεν βγαίνουν πια τα tascam, που "παίζανε" το κατά δύναμη ως μόνιτορ που σέβεται την αποστολή του, κυριολεκτικά παντού...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο για το χώρο, έτσι είναι.

 

Πράγματι τα tascam ήταν εξωφρενικό value for money, πολύ καλά, αλλά όμως το χειρότερο ήχο που έχω ακούσει στη ζωή μου είναι με tascam  ;D σε χάλια χώρο φυσικά. Για την ακρίβεια ακόμα έχω τραυματική εμπειρία από αυτό  ;D αν είναι και του φίλου έτσι καλύτερα να πάρει κάνα opel ascona του 79 να ακούει μέσα τη μουσική του με το 8-track tape  ;D ;D ;D

 

 

Αλλά όπως σωστά είπες από απόσταση δεν ξέρουμε τι παίζει. Και αφού θα πάρει που θα πάρει, ας πάρει κάτι της προκοπής τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου