Προς το περιεχόμενο

Νέα κάρτα ήχου!!


dj_pns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...γιατι ομως σχεδον οι 8 στους 10 να παιρνουν KRK?
Γιατι προφανως ειναι ασχετοι. ;D Αστειο βιντεο, με ποιο αστεια την εξοφθαλμη διαφημιση της JBL. :-X

 

image.png

 

Tα ρυθμιστικα απο πισω θα σε βοηθησουν να φερεις τον ηχο στα μετρα σου. Τα τεσταραν αυτα στο παραπανω βιντεο? Μπαααα....Αφησαν αραγε τα KRK να στρωσουν, βαζοντας τα να παιξουν ενα CD συνεχομενα επι 2-3 μερες σε καποια Χ ενταση? Αμφιβαλω.

Προσωπικα εχω τα KRK RP6 G3 και εχω πανω τα synths μου και ακουγονται Zuper.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Οποτε η ερωτηση ειναι αμα αξιζει να αλλαξω την fast track pro με την MOTU AUDIO EXPRESS π.χ. μονο και μονο για την ποιοτητα του ηχου.

Στη θεση σου θα εμενα αρκετο καιρο με την υπαρχουσα καρτα και τα καινουρια ηχεια(οποια και να ειναι αυτα),και επειτα θα δοκιμαζα την καρτα που θα ειχα υποψιν μου. Αν η διαφορα θα δικαιολογουσε τα χρηματα θα την αγοραζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα. Ωραια οπωτε κραταω fast track pro και τσιμπαω μονο monitorάκια. (ισως ανοιξω νεο θεμα για το ποια να παρω)

 

Σας ευχαριστώ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση το βιντεακι οντως τα krk εχουν πολυ μπασο. Τα yamaha πολυ λιγο οποτε τα ιδανικα μοιαζουν να ειναι οντως τα jbl, γιατι ομως σχεδον οι 8 στους 10 να παιρνουν KRK? Και απο το video το οποιο το ακουσα σε logitech g51 5.1 system πως να καταλαβω απο αυτα τα ηχεια πως ακουγονται τα αλλα?

 

Tην ίδια ερώτηση (γιατί τα παίρνουν 8 στους 10) είχε κι ένας φίλος μου που τα είχε και οι μίξεις του ήταν προβληματικές και τα έδωσε! Μόνο που αυτό από μόνο του δεν είναι λόγος για να τα πάρεις! Μα για αυτό έβαλα το βίντεο αυτό...σε ότι ηχεία και να το ακούσεις θα καταλάβεις τη διαφορά των 3ων ηχείων και πως τα KRK είναι θαμπά και μπασάτα σε σχέση με τα άλλα 2! Τα Yamaha έχουν όντως λιγότερο μπάσο και όσοι γνωρίζουν αυτή τη σειρά και την προηγούμενη (είτε τα 5ρια, είτε τα 8ρια) ξέρουν πως αυτό ισχύει, έχουν λίγο ασθενικό μπάσο! Σωστά άκουσες λοιπόν!

 

Παίρνουν KRK γιατί:

 

1) δεν ψάχνονται να δουν τι άλλο υπάρχει στα λεφτά τους, απλά τους αρέσει το κίτρινο μεγάφωνο και επειδή τα έχουν όλοι δε μπορεί, καλά θα είναι, οπότε τα αγοράζουν χωρίς να τα ακούσουν (ωραία λογική)...

2) βλέπουν σε πολλά studio το κίτρινο μεγάφωνο και δε γνωρίζουν πως μπορεί να είναι KRK αλλά πολύ πιο ακριβά μοντέλα..."κίτρινο μεγάφωνο" σου λέει "κίτρινο έχουν και τα rockit οπότε θα είναι φοβερά, σαν αυτά που βλέπω στα studio"!

3) το όνομα της εταιρίας στο χώρο, που εννοείται πως είναι πολύ καλό, σε αντίθεση με τα φθηνά τους monitor...

 

Γιατι προφανως ειναι ασχετοι. ;D Αστειο βιντεο, με ποιο αστεια την εξοφθαλμη διαφημιση της JBL. :-X

 

image.png

 

Tα ρυθμιστικα απο πισω θα σε βοηθησουν να φερεις τον ηχο στα μετρα σου. Τα τεσταραν αυτα στο παραπανω βιντεο? Μπαααα....Αφησαν αραγε τα KRK να στρωσουν, βαζοντας τα να παιξουν ενα CD συνεχομενα επι 2-3 μερες σε καποια Χ ενταση? Αμφιβαλω.

Προσωπικα εχω τα KRK RP6 G3 και εχω πανω τα synths μου και ακουγονται Zuper.

 

Ευτυχώς έχεις αυτογνωσία ;D

 

Τα ρυθμιστικά από πίσω δεν κάνουν κανένα monitor πιο ευκρινές, λυπάμαι! Και όταν οι χαμηλές είναι λανθασμένες στη μεσαία θέση τότε δύσκολα διορθώνεται κάτι! Και τα JBL έχουν ρυθμίσεις πίσω και τα Yamaha οπότε δε λέει κάτι αυτό! Επίσης ξέρεις (not), όταν συγκρίνουμε κάποια διαφορετικά πράγματα τα συγκρίνουμε στις stock-μεσαίες ρυθμίσεις τους, αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα! Αμφιβάλλεις πως δεν άφησαν τα KRK να στρώσουν, γιατί δεν αμφιβάλλεις και για τα υπόλοιπα; Χμμμ! Τι άλλο θες να γίνει υπέρ των KRK για να ακουστούν καλύτερα; Γιατί απ'ότι βλέπω δυσκολεύεσαι πολύ! Τα Yamaha που ακούγονται κι αυτά καλύτερα από τα KRK τα ευνοήσαν κι αυτά; Πως γίνεται, αφου τα JBL διαφημίζουν όπως είπες! Το ότι ακούγονται τα synths σου super στα KRK δε σημαίνει πως είναι και κατάλληλα για μίξεις! Και σε hifi ηχοσύστημα να τα είχες πάλι super θα ακουγόντουσαν! Στη σύγκριση φαίνονται όλα, κι εγώ μπορεί να έχω monitors των 50 ευρώ και να σου λέω πως είναι τα καλύτερα του κόσμου, χωρίς να έχω ακούσει άλλα και να έχω κάνει σύγκριση μεταξύ τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνουν KRK γιατί:

 

1) δεν ψάχνονται να δουν τι άλλο υπάρχει στα λεφτά τους, απλά τους αρέσει το κίτρινο μεγάφωνο και επειδή τα έχουν όλοι (γιατι αραγε?) δε μπορεί, καλά θα είναι, οπότε τα αγοράζουν χωρίς να τα ακούσουν (ωραία λογική)...(ωραιο συμπερασμα)

2) βλέπουν σε πολλά studio το κίτρινο μεγάφωνο και δε γνωρίζουν πως μπορεί να είναι KRK αλλά πολύ πιο ακριβά μοντέλα..."κίτρινο μεγάφωνο" σου λέει "κίτρινο έχουν και τα rockit οπότε θα είναι φοβερά, σαν αυτά που βλέπω στα studio"! (τοσο ηλιθιοι...)

3) το όνομα της εταιρίας στο χώρο, που εννοείται πως είναι πολύ καλό, σε αντίθεση με τα φθηνά τους monitor...(που ειναι μαπα, ε? Απαντηση "ΟΛΕ")

Ετσι αγορασα κι εγω τα δικα μου, γιατι μου εκανε κλικ το κιτρινο μεγαφωνο (ειμαι ΑΕΚ), μου αρεσε επισης το σχημα τους, και φυσικα σκεφτηκα οτι αφου τα εχουν ολοι (και δεν ξερουν και γιατι) ας τα παρω και γω. Τωρα το πως ακουγονται, who cares? Να "γραφουν" καλα στην καμερα και ποιος νοιάζεται για τον ηχο? 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ετσι αγορασα κι εγω τα δικα μου, γιατι μου εκανε κλικ το κιτρινο μεγαφωνο (ειμαι ΑΕΚ), μου αρεσε επισης το σχημα τους, και φυσικα σκεφτηκα οτι αφου τα εχουν ολοι (και δεν ξερουν και γιατι) ας τα παρω και γω. Τωρα το πως ακουγονται, who cares? Να "γραφουν" καλα στην καμερα και ποιος νοιάζεται για τον ηχο? 8)

 

Άμα είναι έτσι μαζί σου, ποζεριλίκι μόνο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε να κοιτάξω γι άλλα μοντέλα σε αυτά τα λεφτά?  Αξίζει να δώσω παραπάνω απο 300€ για κατι πιο ακριβό λέτε η όχι?

 

Υπενθυμίζω το δωμάτιο μου είναι χάλια απο θέμα ακουστικής λόγο τετράγωνου σχήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το να κοιταξεις περισσοτερα μοντελα και να τα ακουσεις απο κοντα ειναι το καλυτερο. Η ακροαση πρεπει να γινει με τραγουδια που εχεις συνηθησει να ακους και σε χωρο με καλη ακουστικη.Αυτο απλα για να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη. Τα krk ισως τελικα να σου φανουν τα επικρατεστερα αφου προσφερουν ενα ευχαριστο ηχοχρωμα σε συνδυασμο με ευκρινεια ( το αρχικο μου μηνυμα αναφεροταν στη σειρα rockit και οχι γενικα στα krk ηχεια) , κατι που ειναι ok για το ειδος που θες να ασχοληθεις . Απλα καλο ειναι να ακουσεις και 2 ηχεια παραπανω και να μην πας σε ενα eshop και βαλεις στο καλαθι ετσι τυφλα ενα ζευγαρι,που ναι μεν θα ειναι καλο,αλλα ενδεχομενως κατι αλλο να σου αρεσει περισσοτερο.

300 ευρω μια χαρα ειναι για πρωτα μονιτορς, εκτος αν εχεις στα υποψιν σου αργοτερα να κανεις room treatment και να δωσεις 500+ ετσι ωστε να εχεις και μπασα.

Οταν ψαχνομουν με μονιτορς κοιτουσα στην τιμη αυτη τα krk,mackie,fostex, μου ειχαν κινησει το ενδιαφερον τα event bas (πιο ψηλα στην τιμη) αλλα εψηνα οσο δεν παει τα adam a5x(διπλασια τιμη,666 ευρω :P ). Αλλα ξαναλεω για απλη παραγωγη ηλεκτρονικης μουσικης δεν νομιζω να χρειαζεται κατι ακριβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι,

 

Όντως η επιλογή monitor είναι μια επίπονη και πολλές φορές υποκείμενική διαδικασία.

Ο φίλος μας διακριτικά αλλά και σθεναρά μας τονίζει ότι δεν έχει καλό χώρο! Αύτό που δεν αναφέρει κανείς (ούτε και στο "comparison" video οπου αναφέρεται μόνο σαν spec στην περιγραφή) είναι οτι τα JBL και τα Yamaha είναι rear ported ενώ τα KRK είναι front ported και τι επίπτωση έχει αυτό στην τοποθέτηση. Με μεγάλη μου έκπληξη είδα οτι στο manual των JBL δεν αναφέρεται καθόλου το πόσο μακριά από τον τοίχο πρέπει να μπουν για να αποδώσουν σωστά το μπάσο (αν κάποιος το βρει, ας μας πει που είναι, δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι μια τόσο σοβαρή εταιρεία όπως η JBL δεν το αναφέρει κάπου). Η Yamaha προς τιμήν της αναφέρει τουλάχιστον 1,5 μέτρο για optimum results. Όσο το πλησιάζεις στον τοίχο τόσο προσπαθείς με τα ρυθμιστικά να το "φέρεις στο χώρο".

Το KRK ως front ported δεν έχει αυτό το θέμα, μπορείς να το πλησιάσεις πολύ κοντά στον τοίχο. Ο φίλος μας πρέπει να μας διευκρινήσει σε τι απόσταση απο τον τοίχο μπορεί να έχει τα monitor του για να του πούμε με μεγαλύτερη ακρίβεια τις συμβουλές μας με βάση την εμπειρία μας.

 

Δεν νομίζω οτι κανένας εδώ μέσα ψωνίζει monitors με βάση το χρώμα ή το σχήμα, για αυτό ας συγκεντρωθούμε στην ερώτηση του φίλου μας αν θέλουμε πραγματικά να τον βοηθήσουμε.

 

Αυτά,

 

Καλό βράδυ,

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου