Προς το περιεχόμενο

Pickguard για American Deluxe!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου ηρθε εχθες το μαυρο pickguard για τη sunburst american deluxe HSS που εχω. αφου αρχιζω και ξεβιδωνω για να βγαλω το ασπρο και μετα απο ωρα και πολλα καντηλια...ανακαλυπτω οτι δεν ταιριαζει....απο οτι ειδα ειναι για st. models και οχι για deluxe...η διαφορα ειναι οτι εκει που βιδωνει το pickguard στον διπλο το st. εχει μια βιδα επανω μια κατω ενω το deluxe εχει δυο επανω μια κατω....και οτιτα ποτενσιομετρα ειναι λιγο πιο μεγαλες αι τρυπες που εχει το deluxe....H ερωτηση ειναι η εξης: υπαρχει pickguard μαυρο για deluxe?  ή τροποποοιουμε το συγκεκριμενο....οποιος ξερει ας βοηθησει.....και τελος το υψος τον μαγνητων ρυθμιζεταιμεχρι εκει που εχουν το ιδιο output και δεν κανουν θορυβο? :-\

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0991337000

αυτο ειναι της st.

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σίγουρα υπάρχει αυτό που ψάχνεις (και αν όχι από την fender από κάποιον άλλον από ους 10άδες κατασκευαστές). Για τέλεια δουλειά πρέπει να πάρεις το σωστό pickguard.

Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να το χρησιμοποιήσεις, θα σου περισσέψει τουλάχιστον η μεσαία (υπάρχουσα) τρύπα του HB (εκεί που θα κάνεις 2 εκατέρωθέν της *). Οι τρύπες των pot πόσο μεγαλύτερες είναι? Η ροδέλα του pot δεν την υπερκαλύπτει για να σφιχτούν?

Οι 11 τρύπες για το βίδωμα στο σώμα -λογικά- πρέπει να ταιριάζουν. (Νομίζω το μόνο 11-βιδο που διαφοροποιείται -ως προς αυτό- είναι το '62)

 

 

 

* Πρέπει να μετρήσεις/σημαδέψεις/τρυπήσεις πολύ προσεκτικά όμως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπάρχει αυτό που ψάχνεις (και αν όχι από την fender από κάποιον άλλον από ους 10άδες κατασκευαστές). Για τέλεια δουλειά πρέπει να πάρεις το σωστό pickguard.

Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να το χρησιμοποιήσεις, θα σου περισσέψει τουλάχιστον η μεσαία (υπάρχουσα) τρύπα του HB (εκεί που θα κάνεις 2 εκατέρωθέν της *). Οι τρύπες των pot πόσο μεγαλύτερες είναι? Η ροδέλα του pot δεν την υπερκαλύπτει για να σφιχτούν?

Οι 11 τρύπες για το βίδωμα στο σώμα -λογικά- πρέπει να ταιριάζουν. (Νομίζω το μόνο 11-βιδο που διαφοροποιείται -ως προς αυτό- είναι το '62)

 

 

 

* Πρέπει να μετρήσεις/σημαδέψεις/τρυπήσεις πολύ προσεκτικά όμως....

 

οπως τα λες ειναι μου περισσευει η μια που θα γινουν εκατερωθεν οι δυο του bridge και οι ροδελες των pot τις καλυπτουν αλλα το προβλημα ειναι οτι το μαυρο επειδη εχει μικροτερες τρυπες για τα ποτενσιομετρα πρεπει να ανοικτουν λιγο  γιατι δεν περνανε πληρως συν οτι το deluxe εχει δεκα τρυπες οχι 11 αρα συμπιπτουν ολες πλην μιας....γι'αυτο ρωτησα αν υπαρχει τετοιο ετοιμο pickguard. εστω και απο αλλον κατασκευαστη!

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.... συν οτι το deluxe εχει δεκα τρυπες οχι 11 αρα συμπιπτουν ολες πλην μιας....γι'αυτο ρωτησα αν υπαρχει τετοιο ετοιμο pickguard. εστω και απο αλλον κατασκευαστη!

 

10 τρύπες? Τις μέτρησες σωστά? (με έκανες και σηκώθηκα και πήγα και μέτρησα τις τρύπες στη δική μου deluxe  ;D ... ναι 11 είναι.... )

 

Αλήθεια...έχεις κάποιο link για την κιθάρα σου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαρωσες ε????? τοι διο και εγω αλλα τις μετραγα ξαπλωμενος στο κρεβατι και η αλλη ηταν πισω απο το ποτενσιομετρο του bass....τι να πεις ΚΥΡΙΑΚΗ ειναι  ;D ...sorry αλλα οντως η μια δεν ταιριαζει στο αλλο pickguard....αλλος που να φτιαχνει

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

        Το να βρεις pickguard που να ταιριαζει ακριβως στο σωμα της κιθαρας χωρις να ανοιξεις καινουργιες τρυπες μπορει να αποδειχτει αρκετα δυσκολη διαδικασια. Τις περισσοτερες φορες διαπιστωσα οτι σε fender strat σωματα (11βιδα για τις modern και 8βιδα για τις reissue) ταιριαζουν απροβληματιστα τα fender branded pickguard συνηθως ομως οχι επακριβως οι κοπιες. Νομιζω πως υπαρχει μαυρο της fender για deluxe απλα σου ευχομαι καλη τυχη μεχρι να βρεις καποιο απο εδω. Εναλλακτικα βαλε ενα ασπρο χαρτι πανω στο σωμα της κιθαρας σου σημειωσε ακριβως που ειναι οι βιδες οπλισου με υπομονη και δες αν μπορεις να βρεις καποιο μη fender που να ταιριαζει στα μαγαζια του κεντρου.

 

 

      Το υψος των μαγνητων το ρυθμιζεις εκει που σου αρεσει εσενα ηχητικα.....οχι πολυ κοντα ωστε να μειωθει το sustain απο τη μαγνητικη ελξη των pickups ουτε πολυ μακρια.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου