Προς το περιεχόμενο

Τι φορούσαν οι ρεμπέτες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μου πήρε τηλέφωνο ο ανιψιός μου (5η Δημοτικού) και μου είπε ότι θα κάνουν ένα σκετς  και θα ντυθούν πρόσφυγες- ρεμπέτες (Ήμαρτον! σκέφτηκα  ;D ;D ;D ;D)

 

Τους είπε η δασκαλα λέει να βρουν ρούχα και....... μου ζήτησε ρούχα.

 

Του είπα ότι : «το ντύσιμο ξεκινάει από το παπούτσι» (κατάλοιπο από τοτε που αρθογραφούσα στο GQ)  :P

-Τι θα φοράς; (ερώτω)

-«Σταράκια»! (μου λέει).

 

Αυτός δεν είναι ρεμπέτης του λέω , αυτό είναι Offspring.

 

Τέσπα, σκέφτηκα κάνα πουκάμισο (μπεζ-ζαχαρί, ή λευκό, καμία τιράντα, κάνα γιλέκο, καμία φαρδιά γραβάτα….) Καμιά άλλη ιδέα;

 

Υ.Γ. Πονοκέφαλος και το παντελόνι, έχει ΜΟΝΟ μπλε από την παρέλαση (φορούσαν μπλέ οι ρεμπέτες;;;  ;D )

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ριγέ οπωσδήποτε

 

Σε παντελόνι, σακάκι, γιλέκο, όμως γιατί σε πουκάμισο θα κάνει σε wall street στα  80's- 90s  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι πουκάμισο ριγέ...

ρεβερ επίσης, δίχρωμο παπούτσι, κατα προτίμηση σκονισμένο ή ΚΑΙ λασπωμένο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

, δίχρωμο παπούτσι, κατα προτίμηση σκονισμένο ή ΚΑΙ λασπωμένο

 

Δεν του δίδω τα brogues μου να τα λασπώσει  ;D ;D ;D

 

Φυσικά τα γυαλίζω μετά από κάθε φόρεμα  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Συμπέρασμα; Η απάντηση στην ερώτηση είναι ... μουστάκι. 8)

;D ;D ;D ;D ;D

 

Φωτος έψαξα και εγώ, αλλά όλες ήταν black & White, και δεν καταλάβαινα χρώματα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτος έψαξα και εγώ, αλλά όλες ήταν black & White, και δεν καταλάβαινα χρώματα  ;D ;D

 

Άρα κι αυτοί που θα δουν την παράσταση δεν θα ξέρουν τι χρώματα φορούσαν. Δώσ' του ρούχα που να τον κάνουν να φαίνεται σαν να είναι σε φωτογραφία σέπια και θα είσαι κομπλέ. ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.newsbeast.gr/weekend/arthro/738099/sta-katagogia-tou-rebetikou

 

Πράγματι η ενδυμασία του κουτσαβάκη ήταν καθορισμένη ειδικά τα πρώτα χρόνια. Το σακάκι ήταν μαύρο, κοντό με αρκετά κουμπιά στα μανίκια. Το παντελόνι , «τρόμπα» ήταν φαρδύ επάνω και στενό στους αστραγάλους, συνήθως τζογέ, σε σχέδιο ριγέ ή καρώ. Τα υποδήματα ήταν πάντα ψιλοτάκουνα, «τριζάτα στιβάλια», - χωρίς κορδόνια, όπου συνήθως είχαν δυο φέτες πετσί βουτηγμένο σε πετρέλαιο ανάμεσα στον πάτο και τη σόλα για να προκαλείται ο απαραίτητος θόρυβος. Την αμφίεση συμπλήρωνε η ρεπούμπλικα, με 2-3 βουλιάγματα, ή το «καβουράκι» με δυο δάχτυλα «χλίψη» ή «θλίψη», όπως ονόμαζαν τη μαύρη περιμετρική ταινία πένθους. Οι δευτεράντζες φορούσαν τραγιάσκα. Απαραίτητο ήταν και το γιλέκο «μεϊντανογέλεκο», με κρυφή τσέπη «γκαρδιακιά» για τη «δίκοπη», το μαχαίρι. Άλλες φορές είχαν και «σίδερο» ή «κούφιο» ή «κουμπούρι».

 

Οι κουτσαβάκηδες που στη συνέχεια μετονομάζονται σε μάγκες ,βλάμηδες, τσίφτηδες , αλάνια για να ονομαστούν εν τέλει ρεμπέτες, είχαν αναπτύξει ένα δικό του τρόπο ζωής (αργκό, τραγούδια , συνήθειες , ενδιαφέροντα) που δεν συμβάδιζε με τον νέο αστικό πρότυπο, που εισήγαγε η νέα ανερχόμενη αστική τάξη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρόβλημα τα ψηλοτάκουνα χωρίς κορδόνι.

Έχω ΜΟΝΟ κάτι double monk straps σε αυτή την περιγραφή, αλλά για κουτσαβάκη τον πάμε , όχι για Λονδρέζο.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

The hell with it, ας βάλει σταράκια  :P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου