Προς το περιεχόμενο

Θηκη για 2 κιθαρες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα!

 

Ψαχνω μια θηκη που να μπορω να βαζω μεσα 2 κιθαρες.Με ενδιαφερει κατι ποιοτικο.Εχω βρει αυτη:

http://www.thomann.de/gr/mono_cases_dual_electric_bag_black.htm

 

την εχει καποιος ωστε να μου πει την γνωμη του?

 

Υπαρχουν αλλες προτασεις για αυτο που ψαχνω?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από UK, οπότε δεν έχεις και τελωνεία, κ.λπ.

 

Δεν την κόβω για τόσο ποιοτική όσο η Mono, αλλά ίσως είναι καλύτερο vfm.

 

http://www.ebay.com/itm/DELUXE-DOUBLE-GIG-BAG-FOR-ELECTRIC-ACOUSTIC-GUITARS-LAST-BATCH-EVER-/231222366288?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item35d5ed5050

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι mono αλλα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσα λεφτα... έχω μια ακουστικής, δεν λέω, καλή θήκη, αλλα μην τρελαθούμε κιόλας!

Για 2πλή θήκη ηλεκτρικής που ψάχνεις:

http://www.thomann.de/gr/thomann_doppel_gigbag_egitarre.htm

 

Την έχω, χρόνια. Δεν την κόβει το μάτι σου για τίποτα σπουδαίο είναι όμως εξαιρετική. Και τζάμπα  ;)

Έχω επίσης και την αντιστοιχη για ηλεκτρική-ακουστική.

Αν δεν σκοπεύεις λοιπον να κάνεις τίποτα πολύ τρελό με την θήκη (έτσι κι αλλιώς τι θα έκανες, θα την έδινες - τη mono - ως αποσκευή στο αεροπλάνο?) τότε γλιτώνεις μια περιουσία και κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.

 

EDIT: επειδή αναφέρεις πως σε ενδιαφέρει κάτι ποιοτικό, η πρότασή μου προφανώς λόγω χαμηλής τιμής θα εμπίπτει στη κατηγορία "μη ποιοτικό". Τα χρόνια ομως που τις έχω και η χρήση που τους έχω κάνει, με σχεδόν μηδενικές φθορές, καθιστά (για εμένα) άκρως ποιοτικές αυτές τις θήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οι διπλες θηκες δεν ειναι και τοσο πρακτικες. ειναι βαριες, και ειναι δυσκολο να κουβαλησεις 2 κιθαρες με αυτες. αν το σκεφτεσαι για ταξιδια δε, δε λεει, καλυτερα δυο μονες θηκες. οι mono εχουν προτερηματα, αλλα η τοση ενισχυση τις κανει πολυ βαριες, εχουν πολυ λιγο χωρο για αξεσουαρ, εγω δεν θα τις προτιμουσα.. η δε τιμη της διπλης :) δεν θα εδινα ποτε τοσα λεφτα..

 

υπαρχει ο γιαννης ο σερεμετης στα πετραλωνα που κανει πολυ καλες θηκες custom οτι του παραγγειλεις, αν θελεις τηλ. του και ρωτα τον 6973 269639

 

για μενα οι πιο ασφαλεις θηκες δεν ειναι ουτε οι μαλακες, ουτε οι βαλιτσες αλλα οι ενδιαμεσες, με σκληρο ελαστικο υλικο που απορροφα κραδασμους, πτωσεις κτλ..

 

εγω εχω μια διπλη ηλεκτρικη mooradian, αλλα την χρησιμοποιω για μια κιθαρα και αξεσουαρ συνηθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να υπάρχει πιο ασφαλής θήκη από hard case στην οποία η κιθάρα έχει tight fit και το μπράτσο ασφαλίζει μ' έναν απλό ιμάντα. Η κιθάρα κάθεται πάνω σε γουναρικό και από πάνω έχει σκληρό περίβλημα, ούτε πρωθυπουργός στη θωρακισμένη limo δε τη βγάζει έτσι...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι mono αλλα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσα λεφτα... έχω μια ακουστικής, δεν λέω, καλή θήκη, αλλα μην τρελαθούμε κιόλας!

Για 2πλή θήκη ηλεκτρικής που ψάχνεις:

http://www.thomann.de/gr/thomann_doppel_gigbag_egitarre.htm

 

Την έχω, χρόνια. Δεν την κόβει το μάτι σου για τίποτα σπουδαίο είναι όμως εξαιρετική. Και τζάμπα  ;)

Έχω επίσης και την αντιστοιχη για ηλεκτρική-ακουστική.

Αν δεν σκοπεύεις λοιπον να κάνεις τίποτα πολύ τρελό με την θήκη (έτσι κι αλλιώς τι θα έκανες, θα την έδινες - τη mono - ως αποσκευή στο αεροπλάνο?) τότε γλιτώνεις μια περιουσία και κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.

 

EDIT: επειδή αναφέρεις πως σε ενδιαφέρει κάτι ποιοτικό, η πρότασή μου προφανώς λόγω χαμηλής τιμής θα εμπίπτει στη κατηγορία "μη ποιοτικό". Τα χρόνια ομως που τις έχω και η χρήση που τους έχω κάνει, με σχεδόν μηδενικές φθορές, καθιστά (για εμένα) άκρως ποιοτικές αυτές τις θήκες.

 

Επειδή θα μ' ενδιέφερε και την έχεις δουλέψει τη Θωμαή:

1. 2 ελαφρές κιθάρες (σύνολο 6.1 κιλά) τις έχει εύκολα;

2. Οι ραφές στους ιμάντες πλάτης είναι σταθερές και τα φερμουάρ δουλεύουν ρολόι;

 

Σ' ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το προβλημα με τις βαλιτσες ειναι οτι παρολο που σπανε ας πουμε δυσκολα, δεν απορροφουν κραδασμους και χτυπηματα. αν εχεις δει βαλιτσα σε ιμαντα αεροδρομιου, και διπλα θηκη με σκληρο αφρωδες υλικο, η κιθαρα ταλαιπωρειται πιο πολυ στην πρωτη περιπτωση. και αν σου πεσει απο μισο μετρο το ιδιο..

 

στις θηκες thomann -εχω την διπλη ηλεκτρικη και την ακουστικη/ηλεκτρικη-, δεν μου αρεσαν τα φερμουαρ, δουλευουν καπως δυσκολα, τα υπολοιπα ειναι μια χαρα για φτηνη θηκη. εγω τις εχω για κιθαρες στη ντουλαπα, και για καλοκαιρινες μετακομισεις. για λιγες μετακινησεις στην πολη ειναι οκ, αλλα οχι για πιο πολλα

 

--ας πουμε πηρα την telecaster μου (partcaster) οσο κανει η mono διπλη θηκη !! και ειναι μια χαρα κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πρόσφατα πήρα μιά Ritter απο τον Νάκα, καλή κι ελαφριά θήκη, πολύ βολική για 2 κιθάρες, κόστος περίπου 100 Ε. Για 6.1 κιλά, δεν το συζητάω, θεωρώ πως είναι επαρκής.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα μ' ενδιέφερε και την έχεις δουλέψει τη Θωμαή:

1. 2 ελαφρές κιθάρες (σύνολο 6.1 κιλά) τις έχει εύκολα;

2. Οι ραφές στους ιμάντες πλάτης είναι σταθερές και τα φερμουάρ δουλεύουν ρολόι;

 

Σ' ευχαριστώ!

 

Στα κιλά που αναφέρεις νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Οι ραφές δεν με έχουν προδώσει σε κανενα σημείο. Τα φερμουάρ, όπως ανέφερε και ο Alter είναι λιγάκι σκληρά, δουλευουν κανονικά απλα είναι λιγο σκληρά.

Σε κάθε περίπτωση είναι θήκη που έχει μέσα 2 όργανα, σίγουρα χρειάζεται προσοχή! δεν την δίνεις ως αποσκευή σε αεροπλάνο πχ και γενικά (ακόμα και λόγω όγκου-βάρους) χρειάζεται να είσαι πιο προσεχτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου