Προς το περιεχόμενο

Για οσους θελουν 'gadgetακια' και στις κιθαρες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους...

 

Πριν λιγο παρελαβα δυο gadgetακια για κιθαρες και επειδη πιστευω οτι καποιους μπορει να τους ενδιαφερουν ειπα μπας και...

Καποιοι μπορει να τα γνωριζουν ηδη αυτα τα αξεσουαρ ,καποιοι αλλοι οχι.

 

Οπως και να'χει ειναι αυτα :) :

 

http://www.ebay.com/itm/5pcs-Clamshell-Alice-A010C-Rubber-Guitar-String-Picks-Plectrum-Holder-Clamp-Clip-/221443998360?pt=Guitar_Accessories&hash=item338f174298

εγω το πηρα ενα τεμαχιο μονο του , 0,70.

 

http://www.ebay.com/itm/JOYO-ACE-30-String-Scrubber-For-Guitar-Bass-/121037783430?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item1c2e6a0186

και δυστηχως ο νακας ενω φερνει τα πεταλακια και αλλα πραγματακια της Joyo ,δεν φερνει αξεσουαρ. Οποτε μονο απο ebay. Ενας φιλος το ονομασε 'υπερκοστολογημενη πετσετα'. :P

 

Ελπιζω να φανουν χρησιμα σε καποιους... :)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τους πολυ πορωμενους ... και 'τακτικους' υπαρχει και αυτο. :)

 

http://www.ebay.com/itm/Portable-Leather-Guitar-Bass-Pick-Wallet-Plectrum-Holder-Case-Bag-Green-Color-/131112549543?pt=Guitar_Accessories&hash=item1e86eabca7

 

Μου θυμιζει λιγο ψυχοπαθης δολοφονους που εχουν την κασετινα - πορτοφολι με τα νυστερια. :P

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σιδερώστρα-πετσετάκι είναι λίγο υπερβολική, αλλά για να πω την αμαρτία μου βαριέμαι απίστευτα να βάζω το πανάκι κάτω από τη χορδή και να αυνανίζω την κιθάρα. Τουλάχιστον με αυτό γίνεται πιο γρήγορα η δουλειά και πιο σταθερά από ότι φαίνεται. Ελπίζω να μπορείς να χρησιμοποιήσεις και εξωτερικό πανάκι εκτός από το μαμίσιο.

 

Το κλιπάκι για τις πένες είναι έξυπνο και φαίνεται ωραίο, αλλά μου χαλάει λίγο την αισθητική η ύπαρξη πενών πάνω στην κιθάρα. Παίζει να φαίνεται πιο όμορφο χωρίς να βάλεις πένες πάνω :D Αν έπαιζα live θα είχα άλλη γνώμη πιστεύω.

 

Όσο για την κασετίνα, πιστεύω ότι είναι χρήσιμη αν παίρνεις ακριβές πένες (ξύλινες, v-picks, gravity picks κτλ), όπου εκεί δεν έχεις περιθώριο να χάσεις πένες των 5+ ευρώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σιδερώστρα-πετσετάκι είναι λίγο υπερβολική, αλλά για να πω την αμαρτία μου βαριέμαι απίστευτα να βάζω το πανάκι κάτω από τη χορδή και να αυνανίζω την κιθάρα. Τουλάχιστον με αυτό γίνεται πιο γρήγορα η δουλειά και πιο σταθερά από ότι φαίνεται. Ελπίζω να μπορείς να χρησιμοποιήσεις και εξωτερικό πανάκι εκτός από το μαμίσιο.

 

Μα ο σκοπος του θεωρητικα αυτος ειναι. 'ΟΧΙ ΠΙΑ ΑΥΝΑΝΙΣΜΑ' (χορδων) :P :P :P

Mε τις κινησεις μιας χορδης , καθαριζεις και τις 6.

ΟΥΑΟΥ....

Το πανακι λιγο που το τσεκαρα , εχω την εντυπωση οτι δεν βγανει... αλλα εχει ραφη.Θεωρητικα μπορεις να το ξυλωσεις οταν ερθει η ωρα και βαζεις αλλο. Αν και το ολο 'μαραφετακι' εχει κατι σαν κουμπωμα που κλεινει ωστε να ασφαλιζει και να σφιγγει πανω στις χορδες ... οποτε με αλλο πανακι ισως να μην ηταν 'οκ'.

 

Το κλιπάκι για τις πένες είναι έξυπνο και φαίνεται ωραίο, αλλά μου χαλάει λίγο την αισθητική η ύπαρξη πενών πάνω στην κιθάρα.

 

Πιστευω οτι φτιαχτηκε κυριως για τους φαν 'wannabe Kerri King' ... :P :P :P

 

Αλλα σκεψου κιολας να εχεις βαλει φωσφοριζε πενουλες πχ : https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t31.0-8/1534885_631701623562702_1304423977_o.jpg

Τι ωρα που θα φαινοσουν.... :P :P :P (με κατι τετοιο τουλαχιστον θα σωζωταν το κεφαλι του Anselmo οταν την εφαγε με το headstock του κιθαριστα σε live :P :P )

 

 

 

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο σκοπος του θεωρητικα αυτος ειναι. 'ΟΧΙ ΠΙΑ ΑΥΝΑΝΙΣΜΑ' (χορδων) :P :P :P

Mε τις κινησεις μιας χορδης , καθαριζεις και τις 6.

ΟΥΑΟΥ....

Το πανακι λιγο που το τσεκαρα , εχω την εντυπωση οτι δεν βγανει... αλλα εχει ραφη.Θεωρητικα μπορεις να το ξυλωσεις οταν ερθει η ωρα και βαζεις αλλο. Αν και το ολο 'μαραφετακι' εχει κατι σαν κουμπωμα που κλεινει ωστε να ασφαλιζει και να σφιγγει πανω στις χορδες ... οποτε με αλλο πανακι ισως να μην ηταν 'οκ'.

 

Πιστευω οτι φτιαχτηκε κυριως για τους φαν 'wannabe Kerri King' ... :P :P :P

 

Αλλα σκεψου κιολας να εχεις βαλει φωσφοριζε πενουλες πχ : https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t31.0-8/1534885_631701623562702_1304423977_o.jpg

Τι ωρα που θα φαινοσουν.... :P :P :P (με κατι τετοιο τουλαχιστον θα σωζωταν το κεφαλι του Anselmo οταν την εφαγε με το headstock του κιθαριστα σε live :P :P )

 

 

Όλο και με κάποια πατέντα θα μπορείς να αλλάξεις πανάκι πιστεύω...

 

 

Όσο για τις φωσφοριζέ πένες, βάζεις και luminlays και μετά πιάνεις δουλειά σε αεροδρόμιο σαν αυτούς που κουνάνε τις φωσφορίζουσες κορίνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αλλαζει το πανακι και πλενεται,για δειτε το στον ......ali    http://www.aliexpress.com/item/Guitar-Bass-Strings-joyo-board-Body-Cleaner-Quick-Set-Free-Shipping-Wholesale/1057057331.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αλλαζει το πανακι και πλενεται,για δειτε το στον ......ali    http://www.aliexpress.com/item/Guitar-Bass-Strings-joyo-board-Body-Cleaner-Quick-Set-Free-Shipping-Wholesale/1057057331.html

 

Δειτε το εδω για να καταλαβετε πως ειναι :

 

Στις φωτο φενεται δεν ενα κομματι....  και ομως ειναι δυο.

Στο κατω κομματι που ειναι γυρω γυρω το πανακι  , το εκανα μολις δοκιμη για να δω αν φευγει... αλλα ειναι κολλημενο πανω στο πλαστικο.

 

Τωρα αν εννοεις οτι πλενεται ολο μαζι ... μαζι με το πλαστικο , δεν το ξερω... μπορει.

Δεν το ειχα σκεφτει.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος  παντως ετσι γραφει...Replaceable cloth design, it is easy to uninstall the cloth for hand or machine washing.

Matched with two lint-free microfiber cloth, it won't scratch the surface of your instrument.Και αποτι βλεπω το ιδιο ειναι.Αυτο που εχω απορια ειναι εαν εχει και κανενα υγρο η απλα σκουπιζεις τις χορδες με σκετο το πανακι???Εχει τιποτα πανω του το πανακι?? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος  παντως ετσι γραφει...Replaceable cloth design, it is easy to uninstall the cloth for hand or machine washing.

Matched with two lint-free microfiber cloth, it won't scratch the surface of your instrument.Και αποτι βλεπω το ιδιο ειναι.Αυτο που εχω απορια ειναι εαν εχει και κανενα υγρο η απλα σκουπιζεις τις χορδες με σκετο το πανακι???Εχει τιποτα πανω του το πανακι?? ::)

 

Προφανως το συγκεκριμενο 'καταστημα' βαζει 'σαλτσουλα' ...

 

Στο ebay στο λινκ που ποσταρα στο αρχικο thread λεει :

 

'Handiness: a simple movement of up and down can get an instantaneous cleaning effect, even cleaning of the whole unit itself can be easily done under water without worry the cloth would come off.'

 

Οτι πλενεται ολοκληρο (δεν το ειχα δει). Δυστηχως το official site της Joyo δεν μου φορτωνει. Μαλλον θα εχει καποιο θεματακι...

 

Το πανακι ειναι τελειως στεγνο.Δεν ειναι προβλημα αυτο. Ετσι και αλλιως το Dunlop 65 το χρησιμοποιουσα ποτιζωντας λιγο μια πετσετσα σε μια ακρη της και καθαριζα τις χορδες. Το ιδιο μπορει να γινει και τωρα με αυτο... εκτος και αν υπαρχει καποιο καθαριστικο χορδων σε σπρευ οποτε ακομα πιο βολικο. :)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου