Προς το περιεχόμενο

Korg M1 Vs. Triton "Classic"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει το Triton Extreme με ενσωματωμένη λάμπα για έξτρα ζεστασιά στους 98oC ;D δεν χρειάζονται ενισχυτές αλλά δεν ξέρω εάν θα βγεις χρηματικά γιατί οι τιμές είναι διπλές από Le & Classic.

 

Κατά τα άλλα ότι είπαν και τα παιδιά παραπάνω μείνε μακρυά από το Μ1 πολύ παλιό όργανο και προτίμησε πιο καινούργια, κάνε και ένα σχετικό search στο history των workstation γενικά να δεις τι παίζει καθώς μπορείς να δεις και κάποια reviews στο noiz.

 

πχ μην ανεβάσεις καινούργιο θέμα τώρα Triton vs m3 έχει συζητηθεί ήδη.... υπάρχει και το youtube να κάτσεις να ακούσεις αρκετό υλικό πριν πας σε κάτι μεταχειρισμένο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχει το Triton Extreme με ενσωματωμένη λάμπα για έξτρα ζεστασιά στους 98oC ;D δεν χρειάζονται ενισχυτές αλλά δεν ξέρω εάν θα βγεις χρηματικά γιατί οι τιμές είναι διπλές από Le & Classic.

 

Κατά τα άλλα ότι είπαν και τα παιδιά παραπάνω μείνε μακρυά από το Μ1 πολύ παλιό όργανο και προτίμησε πιο καινούργια, κάνε και ένα σχετικό search στο history των workstation γενικά να δεις τι παίζει καθώς μπορείς να δεις και κάποια reviews στο noiz.

 

πχ μην ανεβάσεις καινούργιο θέμα τώρα Triton vs m3 έχει συζητηθεί ήδη.... υπάρχει και το youtube να κάτσεις να ακούσεις αρκετό υλικό πριν πας σε κάτι μεταχειρισμένο.

 

stavros_d80 το χω κάνει αυτό με το you tube όπως και το να διαβάσω παρόμοια posts με το δικό μου. Απλά ο καθένας θέλει ίσως να εστιάσει σε κάποιες παραμέτρους περισσότερο οπότε και το κάθε post εξελίσσεται διαφορετικά. Εξου και το "M1 Vs. Triton". Οχι δε σκοπεύω να κανω Triton vs m3 θέμα... αν και τώρα που το λες  ::)

 

Και μια ακόμα ερώτηση. Το triton μπορέι να φορτώσει ήχους απο το net φαντάζομαι.

Αυτό γίνεται με απλή ένωση midi του pc με το synth ή με smart media, floppy ή δεν ξέρω και τι άλλο μπορεί να παρέχει. Σορυ για την ασχετοσύνη...

 

(όσο για το ζεστό ήχο, εγω σκοπεύω να το ενόσω με ενα παλιό λαμπατέρ προίκα της μάνας μου, και πειτε εσεις οτι θελετε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ήχους μπορείς να κατεβάσεις από το νετ, να δανειστείς, να αντιγράψεις κτλ ωστόσo ειδικά για τη σειρά Triton υπάρχουν περιορισμοί. Τα έχουμε ξανασηζητήσει σε παλαιότερα post (κανα κατομύριο φορές...αλά τεσπα).

 

Καταρχήν υπάρχουν τα εξής Triton: Classic/Le/Studio/Extreme τα οποία πάνω κάτω μοιράζονται την ίδια ROM. Το Le έχει λιγότερα εφφέ σε σχέση με τα άλλα οπότε δημιουργείται αυτόματα θέμα κατά την απόδοση αν ένας ήχος χρησιμοποιεί πολλά εφφέ. Αν πχ είναι κάτι που έχει φτιαχτεί στο Extreme μπορεί να μην ακούγεται το ίδιο στο Le. Στα άλλα 3 το 90% θα παίζουν το ίδιο.

 

Κατα τα άλλα υπάρχουν οι επιλογές των καρτών PCM-EXB και της MOSS στα Triton. Οι κάρτες είναι κάρτες που απλά περιέχουν ήχους τις βιδώνεις επάνω, φορτώνονται οι  ήχοι με δισκέτα μία και έξω και συμπληρώνονται στους ROM ήχους. Η MOSS είναι γενήτρια ήχου που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κατασκευή ήχων + την γεννήρια του οργάνου. Εάν κάτι από αυτά λείπει  και ο ήχος έχει κατασκευαστεί χρησιμοποιώντας δεδομένα αυτών ή συνδυασμό δεν θα μπορείς να ακούσεις τον ήχο.

 

Για τις επιλογές του κάθε οργάνου θα πρέπει να ανατρέξεις στο αντίστοιχο manual.

 

Τέλος οι ήχοι χωρίζονται σε δυο βασικές κατηγορίες: PCG & samples. Οι pcg (Program-Combi-Global) δεν είναι καθε αυτού ήχοι είναι πληροφορίες για το πως θα χρησιμοποιήσει η γεννήτρια του οργάνου το mapping. Αυτή είναι η πιο κοινή μορφή ήχων που θα βρεις πχ piano.pcg, violia.pcg κτλ

 

Τα samples είναι ο θεός και η μάνα του άστο σε άλλο κεφάλαιο, απαραίτητη μνήμη στο όργανο για να φορτωθούν. 3 οι βασικές μορφές που θα τα βρεις KSC, KMP & KFC.

 

Στα classic & Studio οι ήχοι φορτώνονται μέσω δισκέτας, στο Le με smart media και στο Extreme με flash card ή usb η χρήση midi δεν κάνει για φόρτωση ήχων.

 

Τέλος στα πλήκτρα πιο σημαντικό ρόλο παίζει το θέμα της στερεοφωνίας παρά η λάμπα δεν είναι όπως στη κιθάρα οπότε το κυριότερο θα είναι να μπορείς να ακούσεις τον ήχο στερεο με ένα καλό ζευγάρι monitors παρά με ενισχυτή.

 

Αυτά γενικά εάν αποφασίσεις να πας σε Triton, γενικά θέλει λίγο ψάξιμο και ένα σχετικό ξεψάχνισμα τα manual εάν δεν έχεις ξαναασχοληθεί μέχρι να πάρεις τον αέρα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια και η κουβέντα είναι για αυτά τα 2 όργανα, να ξαναπούμε για μια ακόμη φορά ότι το Μ1 κυκλοφορεί σε vst έκδοση με 100% πιστότητα στον ήχο του αυθεντικού Μ1 και όλες τις κάρτες δώρο.

 

έτσι πχ εάν πάρεις ένα Triton Le θα μπορείς μέσω vst να δουλέψεις και ήχους από το Μ1 με το Le σαν midi controller. Το ανάποδο δεν γίνεται δεν υπάρχει (ακόμη) Triton vst να κοντρολάρεις από το M1. Οπότε εκεί θα δεις και πραγματικά σε real-time χρόνο την διαφορά στον ήχο και τις δυνατότητες.

 

Όλα βρίσκονται στο επίσημο site της εταιρίας εάν χρειαστείς κάτι μελλοντικά (αγορές, manuals, drivers κτλ).

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλουμε και το Korg M-50 στην αρένα;

 

Πιστεύεται οτι εδώ έχουμε με ποιο αξιόμαχη περίπτωση μιας και όπως είπε ο Σταύρος καλό είναι να κοιτά κανείς workstations της τελευταίας δεκαετίας;

 

Και για να το συγκεκριμενοποιήσω κάποιος με προυπολογισμό κοντά στα 300 (σε μεταχειρισμένα πάντα) θα αξιζε να "ζοριστεί" λίγο και να ανέβει 50 με 70 ευρώ για να πάει απο ενα Triton Classic σε ενα Korg M-50 ;

 

Το συγκεκριμένο νομίζω φορά και καλύτερο ημι-βαρικεντρισμένο πλήκτρο αν και του λείπει το aftertouch.Επίσης δεν έχει sampling το οποίο μιας και ποτέ δεν είχα παρόμοιο όργανο δεν ξέρω κατα πόσο είναι κάτι που τελικά όντως αξίζει να έχεις (πολύ σχετικό το αξίζει βέβαια).

 

Τι λέτε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ επειδή τα έχω και τα 2 στη κατοχή μου (Classic & m50) θα σου πω το εξής:

 

Καταρχήν το m50 δεν έχει ημιβαρυκεντρισμένο πλήκτρο-αυτό είναι ανακριβές, έχει πολύ ελαφρύ και είναι μάπα δεν παίζεται + την έλλειψη aftertouch + είναι made in China όχι Japan.

 

Κατα τα άλλα είναι πολύ δυνατότερο του classic, πιο ελαφρύ σε βάρος με ήχους από το m3, με περισσότερη πολυφωνία πιο σύγχρονους dance ήχους, drum track, sd card για αποθήκευση σαφώς καλύτερη επιλογή από ένα Triton Classic ή Le 10ετίας, στην ουσία είναι ένα m3LE.

 

Ο μόνος λόγος να πας σε Triton είναι εάν θες κάποιους συγκεκριμένους ήχους για λαικό ρεπερτόριο πλέον που είναι πιο δυσεύρετοι για m3 και για το πληκτρο που βέβαια είναι κορυφαίο. Το θέμα είναι σε τι κατάσταση θα βρεις τέτοια όργανα 10ετίας+ συνήθως είναι ταλαιπωρημένα με προβλήματα και από service...

 

οπότε το m50 σε αυτά τα χρήματα σαφώς θεωρείται κορυφαία επιλογή ειδικά εάν είναι σε άριστη κατάσταση.

 

Το sampler δεν σου χρειάζεται μπορείς να φορτώσεις και δείγματα σε υπολογιστή, όπως επίσης και το KARMA software που βρίσκεται on board στα m3.

 

για beginner πολύ καλή επιλογή.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο, επειδή το "πολύ δυνατότερο του classic" μπορεί να αφορά πολλές παραμέτρους αναφέρεσαι κυρίως στο οτι μοιράζεται παρόμοια (ή ίδια) synth-engine με του Μ3 που είναι προφανώς ανώτερη του Triton;

 

*...Α, και αρα ως πλήκτρο θεωρείς καλύτερο του Triton απο οτι κατάλαβα, ανεξάρτητα απο την έλλειψη aftertouch (που είναι όντως ένα θεματάκι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο, επειδή το "πολύ δυνατότερο του classic" μπορεί να αφορά πολλές παραμέτρους αναφέρεσαι κυρίως στο οτι μοιράζεται παρόμοια (ή ίδια) synth-engine με του Μ3 που είναι προφανώς ανώτερη του Triton;

To M50 ειναι το Μ3 ανευ sampler και Karma. Ιδια sound engine, effects κλπ. Ο ηχος του σκοτωνει και εχει βαθυ προγραμματισμο. Παρα πολυ καλο synth. Στα "κατα" το πληκτρολογιο του το οποιο ειναι ελαφρυ. Μη μπερδευεις το "μαπα" με το "ελαφρυ", ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. Προσωπικα αν και το βρισκω πιο ελαφρυ απο οτι θα το ηθελα, το βρισκω Ok για παιξιμο.

 

Η ελλειψη aftertouch ειναι ενα αλλο "μειον". Σε εισαγωγικα το μειον γιατι η πλειοψηφια των πληκτραδων φαινεται οτι δεν χαλιεται και πολυ αν δεν το βρει. Καλο ειναι να υπαρχει φυσικα αλλα προσωπικα δεν το παιρνω καθολου υποψη στην αγορα ενος synth. Υπαρχουν αλλα πολυ σοβαροτερα πραγματα να κοιταξεις σε ενα synth. Τελος, το Made In Chinα δεν λεει απολυτως τιποτα για την ποιοτητα του οργανου. Τα εχουμε ξαναπει εκατο φορες οποτε να μη τα ξαναπουμε.

 

Για το sampler και τα υπολοιπα στα ειπε ο stavros_d80. Υπαρχει μια αγγελια στο ΝΟΙΖ με ενα Μ50 στα...350€. Το δικο μου το αγορασα 920€ το 2011. Λιγο η κριση, λιγο η ασχετοσυνη, και ιδου πως "σκοτωνεις" ενα Μ50 στις αγγελιες. :P

Αν ειναι προσεγμενο και οχι απο δευτερο χερι (ενας ακομα πιθανος λογος για την χαμηλη τιμη του) χτυπα το. Ειναι και σε limited edition κιτρινο χρωμα. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια...και πάνω που έκλεινα στο triton μιας και το θελω μόνο για το σπιτι.  ???

Βέβαια διαβάζοντας και αλλα posts σου εχω καταλάβει οτι είσαι ορκισμένος Μ1ας!!!, αν και αυτο δε λεει απαραίτητα κατι.

 

Δεν μας είπες τί επίπεδο γνώσεων-παιξίματος έχεις στα πλήκτρα-συνθς. Όργανα σαν το τριτον έχουν πολύ βάθος προγραμματιστικά και ίσως δεν σου ταιριάξουν. Πάντως δεν θα με έλεγα ορκισμένο Μ1α. Απλώς τείνω να βλέπω τα πράγματα πρακτικώς και όχι αριθμητικώς και για αυτό όπως εξήγησα αντί της σούπερ τεχνολογίας του τρίτον, κράτησα τη ζεστασιά του Μ1, επειδή πρακτικά του Μ1 ο ήχος μου κάνει περισσότερο κλίκ. Και επειδή είτε για σαμπλερ είτε για ρεαλιστικούς ήχους, έχω τον υπολογιστή. Άρα, η άποψη μου δεν είναι βεβιασμένη.

Αλλά αν αποφασίσεις να πάρεις το Μ1 μην δώσεις πάνω από 200 ευρώ, κάποιοι το πουλάνε στα 300-350, σε αυτά τα χρήματα παίρνεις τρίτον κλασικ και άλλα αντίστοιχα όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου