Προς το περιεχόμενο

Korg M1 Vs. Triton "Classic"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει μια αγγελια στο ΝΟΙΖ με ενα Μ50 στα...350€. Το δικο μου το αγορασα 920€ το 2011. Λιγο η κριση, λιγο η ασχετοσυνη, και ιδου πως "σκοτωνεις" ενα Μ50 στις αγγελιες. :P

Αν ειναι προσεγμενο και οχι απο δευτερο χερι (ενας ακομα πιθανος λογος για την χαμηλη τιμη του) χτυπα το. Ειναι και σε limited edition κιτρινο χρωμα. 8)

 

Μα αυτή ακριβώς η αγγελία με παρακίνησε να το ψαξω. ;) Δεν ήξερα καν την ύπαρξη του πριν ! Ειχα προσανατολιστεί σε παλιότερα όργανα με οδηγό το  www.vintagesynth.com οπότε το Μ-50 ήταν off the radar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μας είπες τί επίπεδο γνώσεων-παιξίματος έχεις στα πλήκτρα-συνθς. Όργανα σαν το τριτον έχουν πολύ βάθος προγραμματιστικά και ίσως δεν σου ταιριάξουν. Πάντως δεν θα με έλεγα ορκισμένο Μ1α.

 

Προγραμματιστικά επιπέδου-δαπέδου μιας και ποτέ δεν είχα synths.

Αρμόνια psr yamaha, αργοτερα πειραματατισμους με Reason και FL studio.

Δεν ξέρω αν αυτή η ασχετοσύνη μου δίνει προβάδισμα στο M-50 εναντι του Triton. Υποψιάζομαι οτι τις ίδιες απαιτήσεις έχουν αν και κάπου πήρε το μάτι μου οτι το M-50 ξεκινά με τον εκάστοτε ήχο σχετικά πιο "φτιαγμένο".

 

Παιχτικά είμαι αυτοδίδακτος απο το δημοτικό (τώρα 34) και έχω ενα στυλ παιξίματος περίπου σαν αυτό που είχε πει Brian May για τον τύπο με το μουστάκι αριστερά. Δηλαδή παίζω πλήκτρα λίγο σα να διαχειρίζομαι κρουστά. Όχι στη δύναμη, στο feeling.

 

Αυτό για το ορκισμένος M1ας πάντως χαριτολογώντας το είπα. Άλλωστε είδα από παλιότερα posts σου οτι έχεις εμπεριστατωμένη( οχι πωρωμένη) γνώμη για το M1. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπα το....Αρκει να ειναι Οκ. Δεν ξερω αν μπορεις να το δεις απο κοντα. Εγω δεν θα αγοραζα synth παντως αν δεν το εβλεπα πρωτα απο κοντα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το m50 σε τέτοια τιμή είναι πραγματικά σκότωμα, καινούργιο κόστιζε ένα χιλιάρικο 3  χρόνια πριν και σαφώς ανώτερο από Triton.

 

Υπάρχει μόνο ένα θέμα στα m50 και να το πούμε αυτό: κάποια μοντέλα (από τα πρώτα) έχουν βγάλει πρόβλημα σε κάποιους πυκνωτές και βγάζουν τη φράση "now updating left/right panel" και πάγωναν μετά χωρίς να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ούτε με power on/off.

 

Διορθώθηκε στα μεταγενέστερα μοντέλα αλλά καλό είναι να μη σου κάτσει γιαυτό πρέπει να κάτσεις να δοκιμάσεις το όργανο πριν αγοράσεις, βέβαια και αν σου κάτσει διορθώνεται με ένα μικρό κόστος δεν είναι τίποτα. Τα limited ήταν στα τέλη οπότε πιστεύω θα είσαι οκ.

 

Γενικά  είναι πολύ δυνατό όργανο για ξεκίνημα.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχει μόνο ένα θέμα στα m50 και να το πούμε αυτό: κάποια μοντέλα (από τα πρώτα) έχουν βγάλει πρόβλημα σε κάποιους πυκνωτές και βγάζουν τη φράση "now updating left/right panel" και πάγωναν μετά χωρίς να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ούτε με power on/off.

 

 

Τελικά το τσιμπισα το οργανο. Υπάρχει κανένας τροπος , επειδη θα εχω τη δυνατότητα να το ακούσω, να δω αν βγάζει το πρόβλημα που ανέφερες; Η απλά παιζω και αμα το βγάλει το έβγαλε ( χλωμό το κοβω αυτό, δεν θα παίζω και 3 ωρες για να προλάβει να βγει το diffect...)

 

Τώρα αν το βγάλει πάλι σχετικο ειναι το τι κάνω. Αν η επισκευη του πυκνωτη είναι της ταξης των 20/30 ευρώ ε δε νομίζω να αξίζει να το απορρίψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να εχει το προβλημα που αναφερουμε πιο πανω, οπως ειπε και ο Σταυρος, μονο μερικα κομματια απο την αρχικη "φουρνια" παρουσιασαν το προβλημα. Τα limited edition χρωματα κυκλοφορησαν πολυ αργοτερα. Τωρα, αυτα που μπορεις να τσεκαρεις μονος σου (και για οση ωρα χρειαστει) ειναι τα βασικα, δηλαδη να δοκιμασεις αρχικα ενα ενα τα πληκτρα να δεις αν παιζουν, ολα τα κουμπια/ποτενσιομετρα/faders, να τσεκαρεις την οθονη αφης να δεις αν ανταποκρινεται καλα και το joystick.

 

Κοιτας επισης για τυχον χτυπηματα πανω στο οργανο, και φυσικα ακους οσους περισσοτερους ηχους/combinations μπορεις, κυριως τους εργοστασιακους ηχους, γιατι ο πωλητης απ'οτι θυμαμαι το εχει γεμισει με "λαϊκους ηχους" και αυτοι οι ηχοι δεν μπορουν να δειξουν τις πραγματικες δυνατοτητες του οργανου. Ελπιζω το οργανο να ειναι μια χαρα, η τιμη που το παιρνεις ειναι αστεια.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να εχει το προβλημα που αναφερουμε πιο πανω, οπως ειπε και ο Σταυρος, μονο μερικα κομματια απο την αρχικη "φουρνια" παρουσιασαν το προβλημα. Τα limited edition χρωματα κυκλοφορησαν πολυ αργοτερα. Τωρα, αυτα που μπορεις να τσεκαρεις μονος σου (και για οση ωρα χρειαστει) ειναι τα βασικα, δηλαδη να δοκιμασεις αρχικα ενα ενα τα πληκτρα να δεις αν παιζουν, ολα τα κουμπια/ποτενσιομετρα/faders, να τσεκαρεις την οθονη αφης να δεις αν ανταποκρινεται καλα και το joystick.

 

Κοιτας επισης για τυχον χτυπηματα πανω στο οργανο, και φυσικα ακους οσους περισσοτερους ηχους/combinations μπορεις, κυριως τους εργοστασιακους ηχους, γιατι ο πωλητης απ'οτι θυμαμαι το εχει γεμισει με "λαϊκους ηχους" και αυτοι οι ηχοι δεν μπορουν να δειξουν τις πραγματικες δυνατοτητες του οργανου. Ελπιζω το οργανο να ειναι μια χαρα, η τιμη που το παιρνεις ειναι αστεια.

 

οκ Waterfall-K.

Αν το χει γεμίσει με λαικούς ηχους υποθέτω μπορώ ευκολα να επανακτήσω τους εργοστασιακους απο το net.

Απλά με αγχωσε λιγο ο Σταυρος και το παρακανα και γω ανοιξα νεο νήμα επι τουτου ::)

Παντως ναι η τιμη ειναι πολυ καλή.

*ακυρο οι λαικοι ήχοι δεν θα χουν αντικαταστήσει τους εργοστασιακούς. Αλλο είπες εσυ αλλο κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ τωρα πρεπει να διαβασεις καλα το manual και γενικα να κανεις ενα διαβασμα στα βασικα των synths, αν θες βεβαια να ασχοληθεις με τη συνθεση νεων ηχων και οχι απλα να παιζεις με τους εργοστασιακους. Το Μ50 εχει βαθυ προγραμματισμο και παρα την μεγαλη του οθονη μπορει ευκολα να "χαθεις". Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει ηχαρα.

 

Προσπαθησα στο παρελθον να πουλησω το δικο μου (το οποιο ειναι limited σκουρο πρασινο) δυο φορες, οχι γιατι δεν μου αρεσε αλλα γιατι κατα καιρους με πιανει οπως ολους μας το GAS syndrome. Δεν το πουλησα τελικα, οποτε το ανοιγα και επαιζα κολλαγα με τον ηχο και το μετανιωνα. 8)

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου