Προς το περιεχόμενο

Ποσα ειδη EMG υπαρχουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους...

 

Δημιουργω αυτο το thread γιατι σημερα ειδα κατι το οποιο με γεμισε ερωτηματικα (παραλιγο να γινω ο Quiz απο το Batman :P ).

 

 

Μιας και εχω ηδη 3 κιθαρες με active emg το ειχα ψαξει λιγο το θεμα και γνωριζα μεχρι τωρα οτι υπαρχουν οι Active emg και οι passive που λογικα ειναι οι HZ.

 

Σημερα κοιταζα κατι κιθαρονια σε ενα μαγαζι και ειδα οτι ενω οι μαγνητες ελεγαν σκετο EMG απο πισω δεν ειχε καπακι για μπαταρια.

 

 

Υπαρχει καποιο θεματακι ? Η εγω εχω λαθος αντιληψη? Οτι δλδ οι μαγνητες που λενε σκετο EMG μπορει να ειναι και passive?

 

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα κοιταζα κατι κιθαρονια σε ενα μαγαζι και ειδα οτι ενω οι μαγνητες ελεγαν σκετο EMG απο πισω δεν ειχε καπακι για μπαταρια.

 

Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει καπάκι για μπαταρία. Εγώ έχω τρείς κιθάρες με EMG και καμία δεν έχει καπάκι μπαταρίας, όλες έχουν το κλίπ για την μπαταρία μέσα στο cavity.

 

Κατά τ' άλλα http://www.emgpickups.com/guitar.html

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει καπάκι για μπαταρία. Εγώ έχω τρείς κιθάρες με EMG και καμία δεν έχει καπάκι μπαταρίας, όλες έχουν το κλίπ για την μπαταρία μέσα στο cavity.

 

Κατά τ' άλλα http://www.emgpickups.com/guitar.html

 

Αρα καλα το ειχα αντιληφθει οτι οι HZ ειναι οι passive.

 

Οι κιθαρες που κοιταζα ηταν Schecter. Ξερω οτι στην Hellraiser (μιας και εχω μια C7) και στην Damien σειρα βαζει καπακια. Οποτε δεν ειναι λιγο κουλο να βαζει η εταιρεια αυτη Active emg στις κιθαρες της και μετα σε αλλες να βαζει καπακια και σε αλλες οχι?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε δεν ειναι λιγο κουλο να βαζει η εταιρεια αυτη Active emg στις κιθαρες της και μετα σε αλλες να βαζει καπακια και σε αλλες οχι?

 

Όχι δεν είναι κουλό. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να επιβάλει το battery cavity όταν η κιθάρα έχει active μαγνήτες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι κουλό. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να επιβάλει το battery cavity όταν η κιθάρα έχει active μαγνήτες.

 

Εμενα μου φαινεται καπως μια εταιρεια να λεει 'σε σενα που εχεις το ταδε μοντελο μας σου προσφερω ευκολια και αμεσοτητα στο να αλλαζεις μπαταρια στην κιθαρα σου' .... 'ενω εσυ που εχεις το ταδε μοντελο , κατσε ξεβιδωνε καπακια' .

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου φαινεται καπως μια εταιρεια να λεει 'σε σενα που εχεις το ταδε μοντελο μας σου προσφερω ευκολια και αμεσοτητα στο να αλλαζεις μπαταρια στην κιθαρα σου' .... 'ενω εσυ που εχεις το ταδε μοντελο , κατσε ξεβιδωνε καπακια' .

 

Εε πάρε την άλλη κιθάρα ;D

Και σιγά την ευκολία, δεν αλλάζεις μπαταρία τόσο συχνά. Εδώ κουβαλάμε ενισχυτές 20+ κιλών και θα διαμαρτυρόμαστε για το ξεβίδωμα 4-5 βιδών;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ίσα ίσα δε θέλω cavity, θέλω να είναι η μπαταρία μέσα στα ηλεκτρικα μαζι με τα ποτενσιομετρα. Δε μου αρέσουν οι παραπανήσιες τρύπες στο σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα ειδη EMG υπαρχουν?

 

Μα 70 , όσοι δηλαδή οι μαγνήτες που φτιάχνει η εταιρία.

Εξαιρουμένων των SET    ;)                                                    ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε πάρε την άλλη κιθάρα ;D

Και σιγά την ευκολία, δεν αλλάζεις μπαταρία τόσο συχνά. Εδώ κουβαλάμε ενισχυτές 20+ κιλών και θα διαμαρτυρόμαστε για το ξεβίδωμα 4-5 βιδών;

 

Εχεις δικιο εν μερη... αλλα σε φαση 'βιδωμα - ξεβιδωμα' τεχνικος μου σημαδεψε κιθαρα επειδη επεσε το κατσαβιδι πανω της. :P

 

Εγω ίσα ίσα δε θέλω cavity, θέλω να είναι η μπαταρία μέσα στα ηλεκτρικα μαζι με τα ποτενσιομετρα. Δε μου αρέσουν οι παραπανήσιες τρύπες στο σώμα.

 

Με 'εκαψες' λιγο....

Cavity δεν ειναι ο 'κενος' χωρος του σκαφους που μπαινει το ηλεκτρικο κυκλωμα της κιθαρας? Πχ σε μια LesPaul απο πισω που εχει ενα καπακι στο κατω μερος , αυτο καλυπτει ολο το cavity. Λαθος?

 

Ποσα ειδη EMG υπαρχουν?

 

Μα 70 , όσοι δηλαδή οι μαγνήτες που φτιάχνει η εταιρία.

Εξαιρουμένων των SET     ;)                                                    ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Εννοουσα σε κατηγοριες active , passive η αν υπηρχε κατι ενδιαμεσο...

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου