Προς το περιεχόμενο

Ποιες λάμπες ταιριάζουν???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν Marshall JCM2000 TSL-602, τον οποίο αγόρασα πέρυσι μεταχειρισμένο...

Το παληκάρι που μου τον πούλησε μου είπε ότι τον είχε αγοράσει το 2000 και από τότε δεν είχε αλλάξει καθόλου τις λάμπες.Οπότε μάλλον είναι καιρός να τις αλλάξω, μιας και απότι μπορώ να καταλάβω ο ενισχυτής είχε χρησιμοποιηθεί αρκετά στο παρελθόν...

 

Έχει τέσσερις 12AX7/ECC83 και δύο EL34...Το θέμα είναι ότι πήγα στο site του Thomann και ψιλομπερδεύτηκα γιατί έχει αρκετές διαφορετικές λάμπες, και για τις μεν και για τις δε... :) Επίσης κοίταξα και το http://www.tubeampdoctor.com/, το οποίο έχει και καλύτερες τιμές, αλλά εκεί έχει ακόμα περισσότερες...

Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω αν θα πρέπει να διαλέξω 4 ίδιες προενισχυτικές ή 4 διαφορετικές ανάλογα με τον ρόλο που έχει η καθεμία στον ενισχυτή(pre-amp stages).Με ενδιαφέρει να έχω ζεστό gain και όσο το δυνατό λιγότερο noise...

 

Έχω ακούσει πολλούς να μιλάνε για τις JJ, TAD, Sovtek(Electro Harmonix), αλλά αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιες από αυτές στον ενισχυτή του, plz let me know... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις Sovtek(Electro Harmonix) τις έχει ο δικός μου ενισχυτής και κάθε άλλο παρά ζεστό gain έχουν.Περιμένω τώρα απο εξωτερικό ένα set JJ/Tesla ECC83S

Θα σου πω αποτελέσματα απο βδομάδα.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silot

Δεν είπα ότι έχει πρόβλημα ο ενισχυτής(αν και στο 2ο και 3ο κανάλι με το gain ψηλά έχει ένα χαρακτηριστικό hum), απλώς σκέφτηκα ότι μετά από τόσα χρόνια(σχεδόν 7) καλό θα ήταν να του αλλάξω τις λάμπες, μόνο και μόνο για να δω αν θα βελτιωθεί καθόλου ο ήχος ή αν θα υπάρξει κάποια αλλαγή... :wink:

 

janick

Κι εγώ τις JJ σκεφτόμουν να βάλω, αλλά είπα να ρωτήσω πριν τις βάλω μπας και υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη επιλογή...Περιμένω να μου πεις...By the way, ποιον ενισχυτή έχεις?

 

Thanx 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Silot

Δεν είπα ότι έχει πρόβλημα ο ενισχυτής(αν και στο 2ο και 3ο κανάλι με το gain ψηλά έχει ένα χαρακτηριστικό hum)' date=' απλώς σκέφτηκα ότι μετά από τόσα χρόνια(σχεδόν 7) καλό θα ήταν να του αλλάξω τις λάμπες, μόνο και μόνο για να δω αν θα βελτιωθεί καθόλου ο ήχος ή αν θα υπάρξει κάποια αλλαγή... :wink:

 

janick

Κι εγώ τις JJ σκεφτόμουν να βάλω, αλλά είπα να ρωτήσω πριν τις βάλω μπας και υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη επιλογή...Περιμένω να μου πεις...By the way, ποιον ενισχυτή έχεις?

 

Thanx 8)[/quote']

 

Jaymz πάνε εδώ

http://www.noiz.gr/postp77969.html#77969

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου