Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για jackson pro dinky


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες! με ενοχλει το ποτενσιομετρο του volume στο γρατσουνισμα...

 

υπαρχει τροπος να το βγαλω, να το βαλω στη θεση του tone ?

 

να βγαλω το στρογγυλο καπακι του tone και να το παρατησω ακπου μεσα στα ηλεκτρικα?

 

την τρυπα που θα δημιουργηθει πως να τη κλεισω?? η κιθαρα ειναι αυτη

 

ευχαριστω !

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_pro_dk2mqht_dinky_cb.htm

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αν δεν κανω λάθος ειναι διαφορετικα ποτεντιομετρα συνήθως (πέρα από την τιμή τους που συνήθως -οχι πάντα- διαφέρει), το ένα είναι λογαριθμικό και το άλλο γραμμικό, στο tone υπάρχει πυκνωτής για το χαμηλοπερατό φιλτρο κτλ οπότε δεν αρκει απλα να αλλάξεις δυο κολλήσεις που λέει ο λόγος, πρεπει να το μεταφέρεις όπως είναι, αλλά θα σου πουν και παιδιά που το χουν μ αυτά :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εννοειται πως γινεται. Απλα μετα δεν θα εχεις τοουν. Αν ασχολεισαι και πιανουν τα χερια σου ηλεκτρολογικα το κανεις μονος σου, αλλιως το πας σε ενα μαστορα και στο κανει αυτος. Εγω το εχω κανει σε μια ιβανεζ ως εξης : Αλλαξα θεση μεταξυ βολιουμ και τοουν και μετα αποσυνδεσα τελειως το τοουν απο το κυκλωμα. Με αυτο τον τροπο, ακομα και να το χτυπαω το ποτενσιομετρο με το χερι την ωρα που παιζω, δεν συμβαινει τιποτα. Με αυτον τον τροπο γλυτωνεις και την τρυπα.

 

Αλλα για πες δυο λογακια για την κιθαρα σου....την ζαχαρωνω καιρο τωρα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα.Το βάζουν σε πολύ άβολη θέση, ειδικά αν παίζεις με palm muting. Είτε αφαιρείς το tone από το κύκλωμα, το οποίο απαιτεί να ξέρεις τι κάνεις, είτε βάζεις όλο το ποτενσιόμετρο μέσα στα ηλεκτρικά όπως είπες. Για την τρύπα, αυτοκόλλητο ή καμιά τάπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα γίνονται άλλα το πιο απλό πιστεύω είναι να μάθεις να παίζεις σωστά. Δεν έχεις κανενα λόγο να γρατζουνας εκεί κάτω (ειδικά με palm muting).

Γνώμη μου είναι να τοποθετήσεις σωστά το χέρι σου και να μάθεις σωστά το χώρο του αλλιώς θα σε ενοχλεί κάθε κιθάρα που έχει σωστά τοποθετημένο vol pot για swells  ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι το σωστό και τι το λάθος? Προσχή!!!, ημιαναπςςςς!!!... Μπρος στραβαδ', βαλ' του χερ' σωστά ρε!!

 

Είναι ένα θέμα του strat στησίματος, κάτι που δεν έχουν ούτε οι tele ούτε οι les paul, που δεν έχουν τίποτα στην επίμαχη περιοχή. Πέρα από τα volume swells, νομίζω πως δίνει πολλές δυνατότητες στο δεξί η απουσία του. Στη τελική, το θέμα είναι τι βολεύει τον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις !

 

ειναι μεγιστη βλακεια παντως ! θες να παιξεις ετσι γεματες συγχορδιες να γρατσουνισεις δυνατα... να χαρεις τη κινηση κ σε κοβει εκει... γιατι να γρατσουνισω τον νεκ μαγνητη μου? εχω συνηθισει να παιζω στη μεση των μαγνητων....

 

 

τεσπα.... δεν εχει σημασια γιατι θα το αφησω ετσι το πραμα για λιγο καιρο... μπορει κ να μη πειραξω τιποτα..... ο λογος ειναι οτι αρχιζω ν παιζω με το tone ....

 

 

η κιθαρα δε ξερω.... δεν εχω εμπειρια απο κιθαρες.. καλη φαινεται... θα πω τι βλεπω....

απο ομορφια γενικα τα σπαει! δεν υπαρχει ! απλα πανεμορφη! γουσταρα πολυ αυτη την ασπρη ταστιερα (να δω τωρα ποιος ειναι ο ιδανικος τροπος για να τη καθαριζεις κ να τη διατηρεις ετσι)

 

 

στο σαιτ της τζακσον το σωμα φαινεται πιο εντονο (οι γραμμες ), ενω απο κοντα ειναι πιο διάφανες...

 

 

οι μαγνητες παρα πολλοι καλοι ! αλλαζεις θεση και εχεις αλλο ηχο.... ειναι λιγο πριμαριστος  γενικα αλλα το tone για αυτο υπαρχει εκει.... εγω παιζω με το tone λιγο κατεβασμενο

ο μεσαιος μαγνητης εχει πολυ καλο σκασιμο για BLues Κτλ...

 

 

 

εντυπωση μου εκανε η ταστιερα και οι γωνιες που εχει το οργανο..... ειναι σχεδιασμενο για να το παιρνεις αγκαλιτσα....  δε σε κοβει πουθενα (ουτε στο δεξι χερι ουτε στη κοιλια κτλ)

 

 

το σωμα ειναι λιγο πιο μικρο απο οτι τα κλασσικα στρατοκαστερ σχηματα... αλλα χτυπαει καλα στο ματι... κομπλε φαινεται

 

 

βαρος παναλαφρη....

 

ταστιερα παρα πολυ βολικη...... στα πρωτα ταστα ειναι καπως στρογγυλεμενη και καθως ανεβαινεις στενευει .... δηλαδη για ακορντα στην αρχη και ψηλα για σολα κτλ...παρα πολυ καλη μαγκια...

 

για τα κλειδια τις εχω εναν ενδιασμο μεχρι στιγμης... τη κουρδιζω 2-3 φορες σε καθε παιξιμο... ισως φταιει το οτι εχει καινουργιες χορδες....

 

η μαλακια που εχουν κανει ειναι αυτο με τα ποτενσιομετρα.... ειναι ακριβως πανω στι κινηση του χεριου... θες να ευχαριστηθεις δυνατο παιξιμο με μεγαλες κινησεις και σε κοβει  τσ τσ τσ τσ τσ ... να παιξω πιο αριστερα να γρατσουνισω το νεκ μαγνητη ε? καλααααααα

 

 

μα καλα ντιπ μυαλο δεν εχουν? με ποια λογικη το βαλαν εκει.... .

 

για να κατεβαζεις το volume γρηγορα? βλακειες....

 

 

 

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου