Προς το περιεχόμενο

Επιλογη λαμπατου για εξασκηση στο σπιτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κινεζιά και το κινεζουλης μαλλον τα χρησιμοποιεις ειρωνικα αν εχω καταλαβει καλα! Αυτο εχει να κανει με την ποιοτητα και τον ηχο του ή απλα επειδη ειναι MIC? Εγω ας πουμε που δεν ειμαι και ο Γκιλμουρ, δεν θα με χαλαγε να παρω τον 6505+ στο ενα τριτο ή ενα τεταρτο της τιμης του USA, φτανει να ειναι αξιοπρεπης! Για αυτο και ρωταω αν κανενα παληκαρι απο εδω τον εχει ή εστω τον δοκιμασε!

 

Δεν θα το ελεγα ειρωνια... Απλα λεω τα 'συκα συκα και την σκαφη σκαφη' .

Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω με καποια γνωμη αλλα...

 

Παντως η γνωμη μου/σκεπτικο μου ειναι οτι αν ειναι να δωσει καποιος 600 για τον combo ας δωσει αλλα 200-300 να παρει το 'αυθεντικο' κεφαλι μεταχειρισμενο (σε 6505+) . Εγω εχω το προσωπικο κολλημα οτι ηθελα να εχω ξεχωριστο EQ σε καθε καναλι.

Καποιους δεν τους ενωχλει η υπαρξη ενος EQ για ολα τα καναλια (βλεπε 6505) , οποτε αυτον τον βρισκεις και με 700.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και εγώ το ίδιο θέμα έχω. Θέλω να πάρω τον 6505 112 combo αλλά διαβάζοντας βδομάδες τώρα ιδιαίτερη άκρη δεν βγάζω στα εξής :

 

1)Αν τον πάρω (60w) θα με περιμένουνε οι γείτονες απ'έξω με τσουγκράνες και πυρσούς? Δεδομένου ότι ο τωρινός μου ενισχυτής είναι τρανζίστορ 15w και θέλω να νιώσω τον λαμπάτο ήχο . Η δεν θα μπορεί να αποδώσει για κανένα λόγο και να την παίξω guitar rig?

 

Αν είναι να πάρω ενισχυτή δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο εκτός από αυτόν ( δεν θέλω modeling)

 

2) O Κινέζος που αναφέρετε συνέχεια έχει τόοοοοοοοοοοοοοοσο μεγάλη διαφορά από τους άλλους? Δεν ψάχνω γωνία στο 10άρικο , την δουλειά μου θέλω να κάνω.

 

3)Καταλήγω από όσα διάβασα και όσα έχω βιώσει ότι για ήχο μέταλ τσίτα μόνο tube screamer kai γαμάτο λαμπάτο χρειάζεται κάποιος.

 

Δώστε τα φώτα σας σε κάποιον που έφαγε την ζωή του με έναν 15άρι crate και ένα Zoom 707 II ....

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ίδιο θέμα έχω. Θέλω να πάρω τον 6505 112 combo αλλά διαβάζοντας βδομάδες τώρα ιδιαίτερη άκρη δεν βγάζω στα εξής :

 

1)Αν τον πάρω (60w) θα με περιμένουνε οι γείτονες απ'έξω με τσουγκράνες και πυρσούς? Δεδομένου ότι ο τωρινός μου ενισχυτής είναι τρανζίστορ 15w και θέλω να νιώσω τον λαμπάτο ήχο . Η δεν θα μπορεί να αποδώσει για κανένα λόγο και να την παίξω guitar rig?

 

Αν είναι να πάρω ενισχυτή δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο εκτός από αυτόν ( δεν θέλω modeling)

 

2) O Κινέζος που αναφέρετε συνέχεια έχει τόοοοοοοοοοοοοοοσο μεγάλη διαφορά από τους άλλους? Δεν ψάχνω γωνία στο 10άρικο , την δουλειά μου θέλω να κάνω.

 

3)Καταλήγω από όσα διάβασα και όσα έχω βιώσει ότι για ήχο μέταλ τσίτα μόνο tube screamer kai γαμάτο λαμπάτο χρειάζεται κάποιος.

 

Δώστε τα φώτα σας σε κάποιον που έφαγε την ζωή του με έναν 15άρι crate και ένα Zoom 707 II ....

 

Εγω θα σου πω την προσωπικη μου γνωμη οταν μεχρι προπερσι ειχα ποσα χρονια ενα 65αρη combo peavey τρανζιστορ, μετα πηγα σε κεφαλη randall 200watt (με λαμπα απλα στην προενισχυση) , μετα σε Peavey JSX + Bugera 6260 κεφαλια και τωρα πια στον πολυποθητο 5150ii.

 

Με εναν ενισχυτη (ακομα και λαμπα) στα 50/60watt ΙΣΩΣ και να μην εχεις τοοοοοοοοσο μεγαλο προβλημα εντασης. Ειδικα αμα ειναι με ενα ηχειο οπως ο combo 6505+ .

 

Αλλα να σημειωσω δυο πραγματα επι τουτου:

α) ενας φιλος που εχει πχ τον 50αρη EVH 5150iii σε κεφαλη , απο την μια ειναι (αρκετα) δυνατος για εντος σπιτιου , απο την αλλη για προβες ισως να φτανει στα ορια του οποτε και να μην ειναι και 100% αρκετος.

 

β) ολοι οι λαμπατοι ενισχυτες (δεν ξερω αν συμπεριφεροντε το ιδιο και οι combo) μετα το 2-3 σε ενταση βγαζουν 'σωστα' τον ηχο τους...

 

Τωρα οσον αφορα την αποδοση/ποιοτητα ενος Κινεζικου πιστου αντιγραφου , ΙΣΩΣ και να μην εχει και ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα .... τουλαχιστον γι'αυτους που 'θελουν να κανουν την δουλεια τους' . Αλλα σκεψου διαφορετικα σαν παραδειγμα : τι διαφορες εχει ενα αυθεντικο Iphone/Galaxy με εναν (κινεζικο)Κλωνο?!?! Android η IOS θα εχει και ο κλωνος ... και θα κανεις και την δουλεια σου ΑΛΛΑ .... στα υλικα , στα αφη , στην χρηση , στην αποδοση , στα χαρακτηριστικα θα στερει.

 

Εγω θα δοκιμαζα να παρω τον Combo , αν κυκλοφορουσε παλι στις αγγελιες καπου στα 350-400. Γιατι στα 600 καινουριο αυξανεται η λιστα επιλογων και χανεται η μπαλα!!!

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ φιλε εγω εχω τα 6 wattakia tou VhT,άπλα απο τους γειτονες και εχω προβλημα .Εκτος και αν εσυ παιζεις στο στουντιο σου κατω στα εγκατα της γης.Τι να πω.

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ φιλε εγω εχω τα 6 wattakia tou VhT,άπλα απο τους γειτονες και εχω προβλημα .Εκτος και αν εσυ παιζεις στο στουντιο σου κατω στα εγκατα της γης.Τι να πω.

 

 

Εγω τον 5150ii σπιτι μου τον φτανω στο 2-2:30 . Δεν μπορω να ξερω τους περιεργους γειτονες του καθενα. :)

 

Αλλα δεν νομιζω να ειπα σε κανεναν να παρει 120watt κεφαλι. Εγω ανεφερα 50/60watt ενισχυτες.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E και παλι πολλα ειναι για σπιτι και αν δεν καταλαβες δεν εχω περιεργους γειτονες ,αλλα παλι τσιτα ή με κανα πεταλι μπροστα σε μια εποχη σν το καλοκαιρι με τα παντα ανοιχτα ,ακουγομαι μεχρι πανω στον δρομο.

Τεσπα ας παρει οτι γουσταρει ,αλλα καλως ή κακως τα λαμπατα βατ ειναι πολλα για οικιακη χρηση και ας ειναι λιγα.Αυτο θελω να πω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_18_twelve_combo.htm

 

Γιατί δεν παίρνεις αυτόν? Παντως εχει: serial effect loop, 18/5/1/0-Watt power soak, Red Box DI output.Οι Annihilator παιζουν με τον grandmeister 36watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_18_twelve_combo.htm

 

Γιατί δεν παίρνεις αυτόν? Παντως εχει: serial effect loop, 18/5/1/0-Watt power soak, Red Box DI output.Οι Annihilator παιζουν με τον grandmeister 36watt.

 

Εκανε αναφορα για μπατζετ μεχρι 500. Τωρα το να δωσει κανεις 700 για combo... το βρισκεις ΛΟΓΙΚΟ????

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το να πάρεις 599 combo που πρότεινες εσύ είναι εξίσου λογικό?

 

Ειπε 500 και προτινα εναν αξιας 599... και δεν ειναι combo.

 

ΕΙΝΑΙ 'Ο' ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ!!!

 

Δλδ ειναι ο θρυλικος ενισχυτης που εχουν παιξει/γραψει ολα σχεδον τα σουηδοdeath group (το ανεφερε και στα ακουσματα του) ΚΑΙ ειναι κοντα στο μπατζετ του (σε καινουριο).

 

Απο την αλλη ,οπως ειπα και πιο πανω ο προτεινομενος combo στα μεταχειρισμενα παει 350-400. Αρα...

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου