Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για δημιουργία καμπίνας και Μεγάφωνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Έχω ένα combo το οποίο θέλω να μετατρέψω σε κεφαλή οπότε θα χρειαστώ μια καμπίνα.

Την καμπίνα θα μου την φτιάξει φίλος που ξέρει.

 

Η απορία μου είναι στo τι μεγάφωνα θα χρειαστώ γιατί δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα.

 

Θέλω να έχω δύο καμπίνες. Μια με 2 Χ 12” και μια με ένα 15” και να τις συνδέω μαζί.

 

Θα θέλω να έχω γεμάτα πλούσια καθαρά με αρκετό headroom, πολλά μπάσα και μεσαία.

Το κεφάλι είναι 50 watt marshalloειδες και θα παίζω και με Fuzz.

 

Όσο πιο ελαφριά τόσο καλυτέρα.

Από τιμές κοντά στα 100 ευρώ το κάθε μεγάφωνο

 

Ευχαριστώ

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω κανει αλλα με 10ρακια ηχεια.καλη περιπτωση.αλλα εβαλα 2 διαφορετικα ενα jensen και ενα eminence the copperhead.παντος πιστευω οτι σε αυτα τα χρηματα η eminence εχει σιγουρα κατι για'σενα

ισως και αυτο που ψυνομουνα να βαλω στην αρχη

http://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Legend_GB128

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε παρόμοια περίπτωση κράτησα τον combo σαν καμπίνα και έφτιαξα ένα κουτάκι για τον ενισχυτή.

Αφενός μου βγήκε πιο εύκολΑ και φθηνά, αφετέρου Τον ξανακανΩ όπως ήταν αρχικά χωρίς πρόβλημα.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απο όλα Σάκη πρέπει να δείς πόσα ohm βγάζει ο ενισχυτης στην έξοδο και μετα να δεις για ηχεια.Υπάρχουν 2 συνδιασμοί σύνδεσης των ηχείων μεταξύ τους ώστε να ταιριάξουν με τα ohm του ενισχυτη.Βλέπεις πόσα ohm είναι το κάθε ηχειο που θελεις να βάλεις και μετα ψάχνεις τον τρόπο συνδεσης μεταξυ τους ώστε να ταιριαξουν με τον ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα τα Ohm εχω το πλεονεκτημα να εχω ολες τις επιλογες οποτε δεν εχω θεμα με αυτο.

 

αυτο που βασικα ψαχνω ειναι καποια μοντελα μεγαφωνων που "κανουν" για αυτο που θελω.

 

ο combo μου ειχει celestion vintage 30 και ειμαι ευχαριστημενος αλλα δεν εχω παιξει ποτε με κατι για να εχω ακουσει διαφορες,

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου