Προς το περιεχόμενο

G&L Tribute L-2000 facelift!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ομορφη, μπραβο καλοπαιχτη.

Το pickguard που το βρηκες?

 

Το σχεδιασα στο Corel και μου το φτιαξανε (Pavezas).

 

Όπως σου είπα και "αλλού" μου άρεσε πολύ η a la P-Bass παρέμβαση σου.

Σε επίπεδο που πιθανόν να την υιοθετήσω στο ASAT μου.

 

Με τη διαφορά, αν το κάνω τελικά, α) να το κάνω με διπλή κολλητική για να μην τρυπήσω (κρίμα είναι το quilted top, δες φωτό) και να είναι reversible και β) να προσπαθήσω να το κάνω πλήρες P-bass-like με την "ουρά" του (ναι, ξέρω, πολλά τα pot και τα switches) και όχι κολοβό (που τελικά μοιάζει να είναι το trademark σου  ;D)

 

Για το Asat θα ταιριαζε κατι σε "tele" pickguard. Φυσικα με ταινια διπλης οψεως για να μην το χαλασεις - ειναι και σκουρο και θα φαινονται οι τρυπες...

 

Επισης για το L2000 υπαρχει και η ιδεα του Musicman pickguard, προσωπικα δεν μου αρεσε πολυ.

ASATBassPG_zps9f57ba5a.thumb.jpg.ec4d9cb1f71783cb10ae37d89979c49e.jpg

post-15643-0-68438300-1360705439.jpg.4c7759d14deda6021e723c9f923d303e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω... Το ανοιχτήρι εκεί πάνω είναι αρκετά χρήσιμο. ;D

Χαχαχα... ξύλινο ανοιχτήρι= φυσικό ρέλικ

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή τη δουλειά του Πέτρου, έκανα ένα search και βρήκα κάποιες ενδιαφέρουσες δουλειές με pickguard σε G&L

 

Η πρώτη είναι από το εργοστάσιο και μοιάζει αλλά δεν είναι τόσο ωραία όσο του Πέτρου (γιατί δεν πιάνει μέχρι τον πίσω μαγνήτη).

width=600 height=549http://thumbnail.image.rakuten.co.jp/@0_mall/k-gakki/cabinet/00971235/gl_b/tl2_bkbc_1.jpg[/img]

 

Η άλλη είναι με απομίμηση στο κάθισμα τουαλέτας της γνωστής (Leoντείου Σχολής) κατασκευάστριας εταιρείας

post-15643-0-68438300-1360705439.jpg

 

Η άλλη είναι της σχολής Squier Tele Bass και πιθανόν σε μερικούς να αρέσει. Προσοχή στο glitter. Τυφλώνει!

IMG_0001a.jpg

 

Ένα όμορφο pickguard (με έναν humbucker) σε έναν πολύ ατυχή χρωματικό συνδυασμό.

JaysCustomPG2.jpg?1304670980

 

Και να που βρήκα αυτό που έλεγα για μένα.... ;D

L2K_PICKGUARD.jpg

 

 

Edit.....Στα περισσότερα με πρόλαβε ο Πέτρος....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω ψαξει ολα εννοειται και κατεληξα σε αυτο που εφτιαξα. Για το εργοστασιακο ουτε κουβεντα, ειναι χαλια! Δοκιμασα αρκετα στο photoshop και εφτιαξα χαρτοκατασκευες να δω περιπου πω θα φαινεται. Το τελευταιο Κωστα που απ οτι καταλαβα σ αρεσει μου θυμιζει Peavey T40. Αλλα εφ οσον το Αsat δεν εχει πανω κερατο δεν ξερω αν θα του κατσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο Κωστα που απ οτι καταλαβα σ αρεσει μου θυμιζει Peavey T40.

Γεια σου Πέτρο τσίφτη...  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου