Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με pickup selector


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ.

 

Έχω μια κιθάρα ESP LTD MH-100QM και ξαφνικά μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα στον επιλογέα μαγνήτη. Διαθέτει 3way toggle switch selector, στην επιλογή του neck μαγνήτη όλα ακούγονται καλά. Όταν όμως επιλέγω τον bridge ή και τους 2 μαζί (μεσσαία θέση διακόπτη),δεν ακούγεται τίποτα! Ή μάλλον κάποιες φορές όταν η ένταση του ενισχυτή είναι μεγάλη ακούγεται ήχος αλλά χωρίς καθόλου παραμόρφωση.

 

Δοκίμασα καθαριστικό σπρέυ επαφών χωρίς αποτέλεσμα. Οι κολλήσεις των καλωδίων φαίνονται ανέπαφες και όλες στη θέση τους. Αυτή τη στιγμή λόγω διακοπών, δεν διαθέτω πολύμετρο για να δω αν κλείνει κύκλωμα στον διακόπτη. Και διερωτόμαι εν μέσω καλοκαιριού... Παίζει να κάηκε ο μαγνήτης; Να χάλασε ο διακόπτης; Να πρέπει να ξανακολλήσω τα καλώδια στον διακόπτη; Μου κάνει εντύπωση που ακούγεται ήχος χωρίς παραμόρφωση ενώ θα έπρεπε (όχι, στον ενισχυτή έχω παραμόρφωση και ακούγεται κανονικά όταν έχω τον neck μαγνήτη)..

 

Σας έχει τύχει κάτι σχετικό; Έχετε καμιά ιδέα περί τίνος πρόκειται μέχρι να πάρω το πολύμετρο και  να μετρήσω;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εχω και εγω το ιδιο προβλημα σε μια Epi που προσφατα της εφτιαξα καινουργιο wiring! Στην δικη μου περιπτωση ξερω τι ειναι, αλλα βαριεμαι να την ξανανοιξω  ;D! Κατα πασα πιθανοτητα ειναι ψυχρη η κολληση του καλωδιου πανω στο neck volume ποτενσιομετρο (αυτου που ερχεται απο τον διακοπτη)! Της γειωσης δηλαδη που κολλαει επανω στο ποτ! Τωρα βεβαια το δικο σου το wiring δεν το γνωριζω ακριβως αλλα κατι τετοιο φανταζομαι οτι ειναι! Don't worry! Αν ξερεις να κολλας, παρε το κολλητηρι και ξεκινα τον ελεγχο, αν οχι, σε καποιο μαστορα πιστευω δε θα σου παρει σχεδον τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από μέρες, αφού έπεσαν στα χέρια μου πολύμετρο και κολλητήρι ξεκίνησα το troubleshooting. Ο διακόπτης ηταν μια χαρα,το θέμα ήταν στο μαγνήτη,και μάλιστα στο εσωτερικό του. Με κάποιο τρόπο γινόταν βραχυκύκλωμα και αντί να δείχνει περί τα 12Kohms, έδειχνε ότι έκλεινε κύκλωμα (μπιπ από το πολύμετρο). Το hot wire είχε μία μονωτική ταινία,(περίεργο για νεα κιθάρα),το ξανακόλλησα για παν ενδεχόμενο, βίδωσα το μεταλλικό καπάκι από το πίσω μέρος του μαγνήτη και μία έβλεπα αντίσταση μία γινόταν βραχυκυκλωμα.Τελικά, για να μην βραχυκυκλώνει, απλά δεν βίδωσα το καπάκι τέρμα... και έκανα εκ νέου τις κολλήσεις.

 

Δεν το περίμενα αυτό από καινούρια κιθάρα, αγορασμένη από τον θωμά. Παρ'ολα αυτά την έφτιαξα και γλίτωσα το πενηντάρικο. Παρόλο που η κιθάρα ήταν μέσα στην εγγύηση,δεν μπήκα καν στον κόπο να τη στείλω πίσω στη γερμανία, θα έμενα τουλάχιστον για ένα μήνα χωρίς κιθάρα. Οι λίγες γνώσεις που είχα έλυσαν το πρόβλημα. Διερωτόμαι τώρα, αν θα ξαναγοράσω κιθάρα από το εξωτερικό, οκ πιο φθηνές, αλλά η εγγύηση, αποστολή κλπ είναι ένα θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βρήκες την λύση μόνος μια χαρά...!! Εύγε...!!

Εγώ προσωπικά ότι κιθάρα και εξοπλισμό έχω αγοράσει τα έχω αγοράσει απο καταστήματα της περιοχής μου (Πάτρα)... Οι τιμές που μου δίνουν ειναι πάντα ίσες ή μικρότερες του thomann... Τις περισσότερες φορές πιο φτηνά...  Το μόνο θετικό που έχει ο thomann ειναι ότι έχει στοκ σε πολλά προϊόντα... Πέρα απο αυτό δεν βρίσκω τον λόγο να ψωνίζω απο εξωτερικό και ειδικά απο γερμανούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊναι το στοκ που δελεάζει, εδώ που είμαι η μονη επιλογή είναι ο Νάκας.. Απλά την επόμενη φορά που θα αγοράσω κιθάρα θα το σκεφτώ αν θα την πάρω από το εξωτερικό.. Επίσης ανακάυψα ότι το volume pot είναι σαν on/off, δηλαδή δεν αυξομειώνει την ένταση, αλλά την μηδενίζει όταν έχω κλειστώ το Pot, όταν το ανοίξω λίγο, είναι σε full volume.. Αnyway, απλά η ιστορία με έβαλε σε σκέψεις.τουλάχιστον αν παρουσιαστεί σε κάποιον άλλο αντίστοιχο θέμα με την κιθάρα να πάρει μια ιδέα από τη δική μου εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου