Προς το περιεχόμενο

Bοήθεια για bluetooth speaker


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για stereo bluetooth speaker(s), υποκατάστατο του στερεοφωνικού μου εκτός του σαλονιού (μπαλκόνι, κήπος, διακοπές).

 

Θέλω αξιοπρεπή ήχο χωρίς να έχω hifi απαιτήσεις - αλλά δεν θέλω να ακούω και μια μουντίλα - σε ένταση που μπορεί π.χ. να σταθεί ως background σε ένα δωμάτιο γεμάτο κόσμο.

 

To budget θα καθορισθεί ανάλογα με τις δυνατότητες αλλά γενικά δεν προτιμώ φτηνιάρικες λύσεις ούτε όμως και εξηζητημένες.

 

Έχει κανείς καμία πρόταση από προσωπική εμπειρία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

πριν λίγο καιρό ήρθε φίλος από το αμέρικα...

το διήμερο που εκδράμαμε μαζί στας εξοχάς (που λέει ο λόγος για διακοπές φέτος ... για Αγ. Αντρέα μιλάμε 8)...) συν γυναιξί και τέκνοις, καθώς αδειάζαμε τα συμπράγκαλα, βγάζει από μια σακούλα ένα μακρόστενο "πράμα"...

 

- τι είναι αυτό ορέ; κεφαλή ενισχυτή κιθάρας χωρίς κομβία;

- μη μιλάς θα δεις... ή μάλλον θα ακούσεις...

 

και μην στα πολυλογώ άκουσα... πρόκειται για την αυτοενισχυόμενη "ηχομπάρα" της JBL που σου παραθέτω παρακάτω... σίγουρα υπερκαλύπτει τα στάνταρ που θέτεις σε απαιτήσεις αλλά το τολμώ σαν πρόταση, γιατί  δεν έθεσες θέμα τιμής...

για μένα αξίζει τον κόπο.... βρέθηκα χωρίς να το καταλάβω να ακούω απολαμβάνοντας jazz από το iphone χαζεύοντας τη φύση, κανά 2ωρο, χωρίς τα καλ(κ)ομαθημένα αυτιά μου (ή το σνομπ κεφάλι μου) να το καταλάβουν πως πέρασε...

 

καλός ήχος με επαρκείς ελεγχόμενες χαμηλές για τον όγκο του και με ψηλές που σέβονται μη κουφούς (όπως συνήθως δεν πράττουν παρόμοιες υλοποιήσεις -φθηνότερες βέβαια- που έχω ακούσει σκόρπια)... παραπέμπει σε ένα οποιοδήποτε καλό hi fi σύνολο...

όσο για ένταση, σε κλειστό χώρο δεν το "τσιτώσαμε" αλλά αν κρίνω από το κράξιμο που φάγαμε βλέποντας ταινία με το laptop στην βεράντα όπου και παρασυρθήκαμε, σε ένα νορμάλ σαλόνι το κάνεις το παρτάκι σου αν χρειαστεί...για background δεν το συζητώ καν... :)

 

κερασάκι στην τούρτα, ότι "τοχει" και με τους βινυλιάκηδες AudioΚώστες... κι όμως διαθέτει και phono preamp... την οποία βέβαια δεν δοκίμασα οπότε δεν έχω γνώμη...αλλά την έχει!!!...

 

η γνώμη μου είναι ότι αν η τσέπη σου αντέχει (μια και πιστεύω ότι θα "τσούζει" αν υπάρχει στην Ελλάδα), αξίζει τον κόπο να την εξετάσεις σαν λύση...

 

http://www.jbl.com/estore/jbl/us/products/JBL-Authentics-L16/AUTHENTIC%20L16_JBL_US

 

 

ΥΓ. σόρυ που άργησα αλλά τώρα και κατά λάθος έπεσα πάνω στο θέμα....

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δυστυχώς ο κανόνας του "ότι πληρώνεις παίρνεις" έχει ελάχιστες εξαιρέσεις...

το θέμα είναι να προσπαθείς να αποκτάς το "καλύτερο" (συγκριτικά πάντα) στο ποσό που η τσέπη σου αντέχει να διαθέσεις (αποφεύγοντας τα όχι σπάνια "υπερεκτιμημένα" για διάφορους λόγους αλλά και τα "υπέρ" των πραγματικών αναγκών σου)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ασχολούμαι (πολύ θα έλεγα) με το άθλημα, σίγουρα ισχύει (με αρκετές εξαιρέσεις) ο κανόνας που αναφέρεις.

Απλά είχα ακούσει εντυπώσεις για το συγκεκριμένο, χωρίς να ξέρω τιμή.

Η τιμή είναι πολύ υψηλή, για κάτι που πρέπει να μεταφέρεις δεξιά αριστερά και να ακούς με το τηλέφωνό σου, ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, με ό,τι άλλο σύστημα έχεις στο σπίτι και ήδη έχεις επενδύσει.

Σίγουρα υπάρχουν μηχανήματα με χειρότερα looks και τράβηγμα ματιού και κοντινή ηχητικά απόδοση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδή ασχολούμαι (πολύ θα έλεγα) με το άθλημα, σίγουρα ισχύει (με αρκετές εξαιρέσεις) ο κανόνας που αναφέρεις.

 

αυτές ψάχνουμε χρόνια εδώ... οπότε ελπίζω όποια πέφτει στην αντίληψή σου να μας την κοινοποιείς...

 

Σίγουρα υπάρχουν μηχανήματα με χειρότερα looks και τράβηγμα ματιού και κοντινή ηχητικά απόδοση

 

θα με ενδιέφερε πραγματικά να τα μάθω... φαντάζομαι και ο OP...:)

προσωπικά από την νέα αυτή κατηγορία της "μοδός" αυτό το προϊόν με συγκίνησε αυτό ανέφερα... να είσαι σίγουρος ότι αν αποκτήσω προσωπική άποψη για κάποιο έστω και "Κουασιμόδο" που θα συγκινήσει τα αυτιά μου και μάλιστα φθηνότερο θα το κοινοποιήσω πάραυτα... 8)

 

τώρα ηχητικές λύσεις φθηνότερες και με ίδια ή καλύτερη απόδοση (και μάλιστα και "ομορφούλες") αλλά χωρίς αυτά τα δεδομένα κατ ελάχιστον

Ψάχνω για stereo bluetooth speaker(s), υποκατάστατο του στερεοφωνικού μου εκτός του σαλονιού (μπαλκόνι, κήπος, διακοπές).

 

υπάρχουν όντως πολλές...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχει κανείς καμία πρόταση από προσωπική εμπειρία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

έχεις για κάποιο από τα παραπάνω προσωπική άποψη; πραγματικά θα βοηθήσεις...

γιατί αν όχι φαντάζομαι και ο OP καλά τα πάει με το "γκουγκλάρισμα"...

 

ειλικρινά φιλικά :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πχ

 

http://www.bowers-wilkins.com/Wireless-Music-Systems/Wireless-Music-Systems/Zeppelin-Air

σιγουρα καλύτερο ΚΑΙ φτηνότερο (αλλά ακριβό).

βεβαια όχι φορητό.

 

έχω μια απορία... με πια κριτήρια καλύτερο (που θα μπορούσε κάλλιστα φυσικά να είναι... δεν έχω ιδία άποψη...) και μάλιστα ΣΙΓΟΥΡΑ;

 

πάντα φιλικά

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά για το b&w και το charge.

το b&w αντικαθιστά σχεδόν άνετα σε μικρό χώρο (έως 16μ2) το κανονικό σας σύστημα (εκτός αν έχετε κάτι που κοστίζει πχ 10000 και έχει components που διαλέγατε επί μήνες).

Το charge είναι μάνα για φορητή λύση, μπαλκόνι, εξοχικό....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου