Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση cello χωρίς μικρόφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω το forum,

 

λοιπον η κατασταση εχει ως εξης: παιζω cello και θελω να ηχογραφω μεσω cubase καποιες ιδεες πανω στα κομματια της μπαντας μου. Το cello δεν ειναι ηλεκτρικο αλλα χρησιμοποιω το παρακατω μαραφετι για να το συνδεω σε ενισχυτη και να ακουγομαι στις προβες.

 

http://www.musiciansfriend.com/accessories/shadow-sh-955-nfx-nanoflex-pickup-with-preamp-for-cello

 

Επισης εχω την παρακατω καρτα ηχου.

 

http://www.emu.com/products/product.asp?product=15185

 

Η απορια μου ειναι αν μπορω να συνδεσω κατευθειαν το cello πανω στην καρτα ηχου με jack και να γραψω λογω του οτι δεν εχω μικροφωνο.Βεβαια,μου ειπανε οτι λογω υψηλου output αυτο θα εκαιγε τις εισοδους της καρτας μου ( ή κατι τετοιο τελοσπαντων) και οτι ο μονος τροπος για να καταφερω να κανω κατι τετοιο ειναι μεσω DI.

 

Ισχυει? Εχετε καποια εναλλακτικη? Δωστε μου τα φωτα σας παρακαλω...

 

ΥΓ. Δεν ξερω αν ο τιτλος ειναι αντεπροσωπευτικος τoυ post αλλα δεν μπορουσα να σκεφτω κατι καλυτερο.Αν εχετε καποια καλυτερη ιδεα αλλαξτε τον

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα σου διαθέτει εισόδους Hi-Z οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

Η πιο απλή και οικονομική εναλλακτική είναι μικρόφωνο, στους σχετικά καλούς προενισχυτές της EMU.

Πάντα μιλάω για επίπεδο home recording.

 

Χαιρετώ,

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση Γιαννη.Απ οτι καταλαβα κατευθειαν jack με jack χωρις προβλημα.

Δεν χρειαζεται αλλο βυσμα οπως xlr κτλ... Σε ρωταω επειδη ναι μεν διαθέτει εισόδους Hi-Z αλλα δεν εχω ιδεα περι τινος προκειται...

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση Γιαννη.Απ οτι καταλαβα κατευθειαν jack με jack χωρις προβλημα.

Δεν χρειαζεται αλλο βυσμα οπως xlr κτλ... Σε ρωταω επειδη ναι μεν διαθέτει εισόδους Hi-Z αλλα δεν εχω ιδεα περι τινος προκειται...

Hi-z σημαίνει είσοδος υψιλής αντίστασης σε μερικές κάρτες το έχει σαν instrument in και έιναι για να γράφεις direct όργανα που έχουν έξοδο υψιλής αντίστασης όπως ηλεκτρική κιθάρα μπάσο κ.τ.λ. σκέψου είναι  κατι σαν ενσοματομένο di box στην κάρτα και θα το συνδέσεις όπως είπες με το instrument καλώδιο σου με τα jack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ για την offtopic ερωτηση αλλα σε καρτες που δεν εχουν εισοδο Hi Z δηλαδη,εκτος του οτι δε μπορεις να γραψεις cello πχ, δε μπορεις να γραψεις ουτε ηλεκτρικη κιθαρα ή μπασο?

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαίνω στην συζήτηση και απαντώ,

 

μπορείς να ηχογραφίσεις και χωρίς high-z είσοδο οτιδήποτε. αλλά όπως κατάλβες μπορεί να υπάρξει πρόβλημα ηλεκτρονικό. υπέρταση κάψιμο παραμορφώσεις κτλ.

 

λύση για μόνιμη και σωστή ηχογράφιση. Κατέβασε το REAPER (πρόγραμμα σαν το cubase κτλ.) τρέχει πιο γρήγορα και είναι πιο άνετο.

αγόρασε απο τον θωμά (THOMANN.de) ένα φτηνό πυκνοτικό και κάνε την δουλειά σου σωστά. μονο έτσι θα μπορέσεις να έχει κανονικό ήχο cello και όχι τον line ήχο που θα σου βγαίνει.

 

δεν σου συνιστώ ποτέ να μπείς στην διαδικασία να γράφεις ακουστικά όργανα χωρίς μικρόφωνο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση Lefter αλλα οπως προανεφερα,δεν τιθεται θεμα ποιοτητας λογω του οτι απλα θελω να γραφω και να ακουω καποιες ιδεες πανω διαφορα σημεια των κομματιων.

Εννοειται οτι με μικροφωνο τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλυτερα και γι αυτο και θα χρησιμοποιησω στην ηχογραφηση αλλα δεν ειναι αυτο που με απασχολει τωρα.

Οσο για το REAPER,το εχω κατεβασει και λειτουργει και δωρεαν αλλα προτιμω το Cubase λογω του οτι αυτο εχω μαθει να δουλευω και μου φαινεται πιο ευχρηστο.

Εφοσον το PC μου το "σηκωνει" ανετα,δε νομιζω να υπαρχει θεμα,εκτος αν μου προτεινεις το REAPER και για αλλους λογους...

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θέτεις έτσι σίγουρα συνέχισε με τον απλό τρόπο.

Το REAPER έχει καλύτερη εφαρμογή και ποιότητα στα effe και στην εξαγωγή αρχείων . Όσο για την χρήση του δεν είναι πιο περίπλοκο απο το cubase απλά θέλει και αυτό τον χρόνο του.

 

Εγω ασχολούμαι πιο επαγγελματικά με τον ήχο οπότε συνήθως δεν πιάνω την ανάγκη που έχει κάποιος να ηχογραφεί γρήγορα τις ιδέες του. Μου αρέσει να ξεκινάω απο την αρχή με καλό ήχο ώστε να με εμπνέει και πιο πολύ. Άποψη είναι οπότε ότι σε βολεύει.

 

Έψαξα και λίγο το gazetaki που έχεις για το τσέλο και νομίζω πως και αυτό θα μπορούσε να βγάλει καλό ήχο με λίγο ψάξιμο.

 

γενικώς όμως αν ηχογραφήσεις βάλε μικ. και ηχογράφησε και μαζί και την line γραμμή. Μπορεί να βγάλεις κάτι ωραίο απο την μίξη τους.

 

καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε για τις συμβουλες,η αληθεια ειναι οτι το shadow βγαζει αρκετα ικανοποιητικο ηχο συνδεδεμενο σε καλο ενισχυτη μπασου.

Για ηχογραφηση μεχρι τωρα ειχα χρησιμοποιησει ενα δυναμικο αρκετα κοντα στο f και ενα πυκνωτικο λιγο πιο πισω με εξαιρετικα αποτελεσματα αλλα σιγουρα θα δοκιμασω και την προταση σου για mix πυκνωτικου και line

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου