Προς το περιεχόμενο

Ζητούνται απόψεις για το Akai S1000 sampler


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

στα περί γκουρού αναφερόσουν σε τυρόπιτα λοιπόν..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

δεκτόν... αλλά δεν νομίζω ότι ο τρόπος που to εξέλαβα έχει να κάνει μόνο με την γεροπαραξενιά μου... το έθεσες λίγο "άτσαλα"..:)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο με   το "χασιμο στη μεταφραση" καμια φορα αληθευει.

 

το ΚΟΝΤΑΚΤ ας πουμε ενα AKAI /ROLAND CD το διαβαζει μεν αλλα καμμια φορα οχι τελεια.

3 αλλες λυσεις που ειναι το Chickensys Translator , το cdxtract & το Extreme Sample Converter και αυτες δεν ειναι πανακεια... δεν δουλευει παντα.. η μεταφορα...

 

και οταν μιλαμε για τα ROLAND υπαρχει και το de-emphasis θεμα....

http://www.cdxtract.com/roland.php

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το εθεσα άτσαλα. Πρωτα πρωτα αυτα που ελεγα βασικα τα ελεγα στον ΟΡ και ηταν γενικες παρατηρησεις για τη χρησιμότητα των φιλτρων και το πως μπορούν να μπερδεψουν μια συγκριση hardware software ακομα και αν δεν εχουν εντονη παρουσια. Δεν ειχα καμια προθεση ουτε να κοντραριστουμε, ουτε αυτα που ειπα ειχαν καμια σχεση ουσιαστικα με τιποτα συγκεκριμενο , δεν μιλαγα για συγκεκριμενους ηχους απο ουτι η οτιδηποτε αλλο αλλα γενικα, απλα σαν αφορμη ηταν η παραθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παντως αυτο με   το "χασιμο στη μεταφραση" καμια φορα αληθευει.

 

σε βρίσκω πολύ αισιόδοξο με το "καμιά φορά"... εδώ συμπλέω απόλυτα με τον Μάνο... ακόμα και να διαβάσει το cd, τον δίσκο την δισκέτα, ακόμα και αν δεν λάβουμε υπόψη μας τους da, η δική μου εμπειρία λέει ότι είναι σχεδόν απίθανο "πειραγμένος" ήχος να αναπαραχθεί αλλού (ακόμα και σε sampler ίδιας εταιρείας) ίδιος... και αν δεν έχεις επίγνωση του αρχικού δεν τρέχει μία γιατί μπορεί κάλιστα να σ' αρέσει όπως "κατάφερε" να μεταφρασθεί... αν όμως ήδη τον ξέρεις από την hardware εκδοχή του...μαματα... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως να αποτελούσε μία ωραία σύγκριση εάν φόρτωνε κανείς δείγματα από Akai π.χ. σε Roland π.χ. έτσι ώστε να βγούνε κάποια x συμπεράσματα, και από την άλλη να έκανε τα ίδια τα αρχικά δείγματα resampling. Στην 2η περίπτωση, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθούν είτε οι αναλογικές είσοδοι (οπότε και γίνεται χρήση του AD μετατροπέα), είτε κάποια ψηφιακή (οπότε μάλλον θα έχουμε και πιο "ουδέτερα" αποτελέσματα).

 

Ναι, ξέρω, ξέρω.. ποιός κάθεται να το κάνει, ειδικά εάν υπάρχουν άπειρα samples. .. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να εχει οση μνημη δυνατον μπορει. επισης SCSI. (γιατι ειναι δυσκολο να βρεθουν expansions για το

Akai S1000 εν ετει 2014) και επειδη που θα βρεθουν ΔΙΣΚΕΤΕΣ με ηχους ΑΚΑΙ...?

 

και να μην κοστισε πολλα λεφτα...

 

Εχει ξεχωριστο ηχο που καποιοι προτιμανε.

 

 

 

Δεν έχει ούτε την μισή μνήμη από όση μπορεί (5Mb) ούτε scsi, Ούτε δισκέττες, εκτός αυτών έχει και πρόβλημα ο φωτισμός της οθόνης, χρειάζεται αλλαγή. Αλλά από κεί και πέρα δουλεύει άψογα και ειλικρινά δεν μου χρειάζεται παραπάνω μνήμη επειδή δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω για ακουστικά όργανα, θα το δοκιμάσω για κάποιους πειραματικούς ήχους και αν δεν μου κάνει ίσως το πουλήσω σε χαμηλή τιμή.

Δεν μου κόστισε τίποτα σε χρήματα, το αντάλλαξα με μία άσχετη μή μουσική συσκευή και έκανα μια μικρή εξυπηρέτηση στον κύριο που μου το έδωσε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ενδεχομένως να αποτελούσε μία ωραία σύγκριση εάν φόρτωνε κανείς δείγματα από Akai π.χ. σε Roland π.χ. έτσι ώστε να βγούνε κάποια x συμπεράσματα, και από την άλλη να έκανε τα ίδια τα αρχικά δείγματα resampling. Στην 2η περίπτωση, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθούν είτε οι αναλογικές είσοδοι (οπότε και γίνεται χρήση του AD μετατροπέα), είτε κάποια ψηφιακή (οπότε μάλλον θα έχουμε και πιο "ουδέτερα" αποτελέσματα).

 

Ναι, ξέρω, ξέρω.. ποιός κάθεται να το κάνει, ειδικά εάν υπάρχουν άπειρα samples. .. :-\

 

χμ...θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν μικρά "αποσπάσματα" από audiophile ηχογραφήσεις όπου ο "συχνοτικός πλούτος" και η ποιότητα του δείγματος θα λειτουργούσαν ως αξιόπιστο σημείο αναφοράς για εξαγωγή συμπερασμάτων για τους AD/DA...

 

αν βρεθεί ο "μη έχων τι άλλο να κάνει" μπορώ ευχαρίστως να του στείλω τέτοια δείγματα των 10-15" ώστε (από όσο ξέρω) να μην υπάρξει θέμα δικαιωμάτων και να μπορέσει ακολούθως να μας ανεβάσει τα "αποτελέσματα"...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς θα μπορούσαμε να βάλουμε δείγματα στα akai sampler όχι από δισκέτα akai αλλά από το pc; Εάν κάνω φορματ δισκέτα στο akai ενώ την διαβάζει κανονικά το σαμπλερ, μετά ζητάει να την φορμάρω στα windows xp. Έτσι δεν μπορώ να βάλω δείγματα από το pc στο akai. ???

 

Επίσης κάτι ακόμα που με προβληματίζει. Το s1000 Υποτίθεται ότι έχει ρομ και στη ρομ έχει 4 κυματομορφές οι οποίες είναι πάντα εκεί. Λοιπόν, προσπάθησα να σβήσω τις κυματομορφές και σβήστηκαν και τώρα που ανάβω το σαμπλερ, δεν τις βρίσκω! Μήπως η ρομ τους είναι προσπελάσιμη και όχι σαν τη ρομ που ξέρουμε από άλλες συσκευές όπου δεν μπορούμε να σβήσουμε τίποτα; Μπερδεύτηκα;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου