Προς το περιεχόμενο

Απόδοση των Asio4all drivers σε διαφορετικές κάρτες ήχου.


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώντας τους drivers asio4all αντι τους drivers που παρεχει η εκάστοτε εταιρεία για την εκάστοτε κάρτα δεν θα ριξεις το latency χαμηλότερα απο τους κανονικούς drivers. Ανάλογα με τις προδιαγραφές της καρτας, με την ανοχή του συστήματος σε σχέση με τη βαρύτητα του μουσικού project θα εχεις και με τους δυο drivers τις ιδιες ανοχές ακριβώς, ουτε καλύτερα, ουτε χειρότερα.

 

Πιο πιθανο ειναι να εχεις προβλημα, αν υπάρξει, απο θεμα drivers αν χρησιμοποιήσεις τους asio4all αντι των drivers που παρέχει η εταιρεία.

 

Το latency εχει να κανει οχι μονο με τα audio κανάλια , αλλα με τις ρυθμίσεις ευρους και δειγματοληψίας, το είδος και το φορτο των καναλιών, το ποσο φορτωμενο ειναι το project σε εφφε και αν θελουμε να τα ακουμε ολα ταυτόχρονα κατα την επεξεργασια και ρυθμισεις του που μπορεί να κανουμε και μεσα στο project ετσι ωστε ακόμα και να χαλαρώνουμε τις ρυθμισεις οπου χρειάζεται, οταν π.χ. θελουμε σε ενα μεγάλο project φορτωμενο που ζοριζει το συστημα μας να ακουσουμε και να επεξεργαστουμε ολα τα στοιχεία του, αφου εχουμε τελειώσει με τις ηχογραφήσεις εσωτερικές και εξωτερικές.

 

Δεν θα υπαρξει οφελος λογω drivers , αν τωρα θελετε να εχετε σωνει και καλα τους asio4all για ψυχολογικούς λογους over των recommended, its ok.

 

απλα το αρχικο ποστ ηταν ανυπόστατο και ανακριβές, οχι στο σκελος της ερώτησης, αλλα κυρίως στο υστερόγραφο που περιγράφει ανυπόστατα γεγονότα.

Δεν αποδεικνύεται τίποτα και δεν υπαρχει τιποτα περίεργο.

Εγω αισθάνομαι οτι οφείλω να το πω αυτό και νομιζω οτι κανω το σωστό.

 

Τωρα απο εκεί και πέρα,  για εμένα οποιος θελει μπορει να πιστευει οτι με τους asio4all δουλευει ΚΑΛΥΤΕΡΑ  στις pro καρτες και όχι TO ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ στο θεμα του latency και να το έχει αποδείξει κι όλας...............

Αμα κανει τη δουλειά του, δεν θα κολλήσουμε εκεί.

Δεν ειναι προβλήματα αυτά.

Οπως τη βρισκει ο καθένας..............

 

Σημαντικο ειναι επισης να εχουμε κανει τις απαραιτητες ενεργειες ρυθμίσεωβ στο λειτουργικο συστημα μας που ειναι αναρτημενες και επισημαίνονται απο όλους τους κατασκευαστές μουσικου software και hardware.

 

Και να εχουμε δει αν το hardware που επιλέγουμε,

υποστηριζεται απο το λειτουργικο, το μουσικο software μας και ειναι κατάλληλο για τις αναγκες μας.

 

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cos_dr

ευχαριστώ για την απάντηση.

Αναφορικά πάντως με το ανυπόστατο της θέσης μου για τους lexicon drivers δεν βασίστηκα σε 1 και 2 reviews χρηστών αλλά σε περισσότερα. Μετέφερα αυτό που διάβασα και το οποίο δεν βρήκα πουθενά ας πουμε σε reviews καρτών όπως focusrite (ακόμα και στα πιο οικονομικά μοντέλα της).

Απο εκεί και πέρα υπάρχει πάντα περιθώριο λάθους απο εσφαλμένη/επιπόλαιη αξιολόγηση  κάποιων χρηστών.Και ναι, όντως αυτό δεν το ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cos_dr ευχαριστώ για την απάντηση.

Αναφορικά πάντως με το ανυπόστατο της θέσης μου για τους lexicon drivers δεν βασιστηκα σε 1 με 2 reviews χρηστών αλλά σε περισσότερα. Μετέφερα αυτό που διάβασα και το οποίο δεν βρήκα πουθενά ας πουμε σε reviews καρτών όπως focusrite.

Α

 

Για στείλε μερικα link να τα διαβασω κι εγω απο περιέργεια να δω τι λένε.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cos_dr

κάνοντας μια ανασκόπηση στην ερευνούλα που ειχα κάνει παλιότερα για το θεμα βρίσκω οτι όντως δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία.Οπότε μάλλον έχεις δίκιο.

Μπορώ να παραθέσω 3 κριτικές απο amazon αλλά όντως δεν είναι αρκετές.

Το link απο το Νoiz forum,που θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι κάποιος έλεγε οτι δεν ειναι καλοί οι συγκεκριμένοι drivers ( και κανεις δε διαφωνούσε) δεν το βρίσκω.Είμαι σίγουρος αλλά δεν έχω απόδειξη.

 

Ωστόσο δεν τα έβγαλα και τελείως απο το μυαλό μου αλλά υπερέβαλα(οπότε διορθώνω και το αρχικό post)

 

Απο Amazon:

 

Review 1) The installation was flawless and after a learning curve with the Cubase LE I was on my way. Fast forward to upgrading to a Win 7 pc because here's where problems set in. Depending on your system configuration you may find as I did that the latest drivers that Lexicon provides for the Omega (supposed to support Win 7, Win 8 etc.) are useless. I uninstalled them and use a freebie called, ASIO DirectX Full Duplex Driver instead. Some sites recommend ASIO4ALL but it didn't work for me. ...Scrap their drivers, download the ASIO DirectX Full Duplex Driver.

 

Review 2)  I did not read all of the reviews but some certainly indicated problems with the driver.Proprietary drivers from manufacturers can be poorly written meaning they have compatibility problems depending on one's specific combination of hardware, audio software, sound card, and OS. Acknowledged as one of the best such drivers is the free ASIO4All. As its name implies, it is a universal sound card driver. Google it for more information.

 

Review 3)  I returned this thing within a couple of hours. It only does 24-bit in ASIO mode, so no coupling with other interfaces, unless you want to go 16-bit. The latency is terrible, even by itself using ASIO drivers. Nuff said.

(αν και εδω μιλάει μαλλον για τη συσκευή περισσότερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cos_dr

κάνοντας μια ανασκόπηση στην ερευνούλα που ειχα κάνει παλιότερα για το θεμα βρίσκω οτι όντως δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία.Οπότε μάλλον έχεις δίκιο.

 

 

  δηλαδή δεν υπάρχουν καθόλου στοιχεία.

Γι αυτο και εγω επενέβην για ενα και μονο λογο.

  Γιατι μπορεί να διαβάσουν στο forum μας επισκεπτες και μέλη που ενδιαφερονται για τετοια θεματα και διαβάζουν τετοιες διατυπώσεις

 

"p.s.  ΞΕΡΩ οτι οι κάρτες έχουν και τους δικούς τους drivers που σε κάποιες (αρκετες;) περιπτώσεις ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΩΣ (!) υποδεέστεροι των asio. (πχ οι drivers των Lexicon alpha/lamda/omega"

 

και να προβουν σε περιττές και ανουσιες ενεργειες (π.χ. να βγαζουν τους drivers των καρτων τους και να βαζουν τους asio4all με τη λογικη του ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ)

 

Καλο ειναι να προσέχουμε τις διατυπώσεις μας και τις αποδείξεις να τις προσκομίζουμε.

Αλλιως δεν γινεται σωστη δουλεια κατ εμε.

 

Τωρα κριτικές υπαρχουν εκατομμύρια που αναφέρουν ανακρίβειες, λαθος διατυπώσεις,  ή διαπιστώνουν προβληματα που οφείλονται σε αλλους λογους απο αυτούς που νομίζει ο γράφων της κριτικής, δεν τα στοιχειοθετούν αναφέροντας πλήρως τον εξοπλισμο που τις χρησιμοποιησαν, με ποιο software και σε ποιες ακριβεις συνθηκες η x καρτα δεν εδωσε αυτο που υπόσχονται τα spec της. 

 

Aυτο συμβαίνει και σε reviewers που υποτίθεται οτι ειναι συνήθως εγκυρoi.

 

Ξερεις γιατι συμβαίνει αυτο?

Γιατι δεν είναι ολοι ξερόλες σαν εμενα!!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχ

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Μην με παρεξηγεις, ειμαι τρελός λιγο.

οτι αλλο θες , στη διαθεσή σου μιας και τυγχάνει να ξερω την καρτουλα και προσωπικα, ειμαι ικανοποιημένος και της εχω αλλαξει τα φώτα.

Αυτα που ειναι στις προδιαγραφες της τα δινει.

Αρκει να εχεις το καταλληλο συστημα σωστα σεταρισμενο γι αυτα που θες να κανεις παντα.

 

  :) ;) :D ;D >:( :o 8)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις το ps δεν υπήρχε καν λογος να το βαλω. Απλά δεν ηθελα να παει το θεμα σε " βαλε τους drivers της καρτας σου και ασε τους asio4all" . Δεδομένου οτι παρήγγειλα και ο ίδιος lexicon σιγουρα δεν ηθελα να κανω δυσφήμιση.Αντίθετα θεωρούσα οτι το υποτιθέμενο θεμα με τους drivers της ειναι γνωστό. Βλακεία μου. Τελικά και τη κουβέντα αλλού τη πήγα και έγραψα κατι εσφαλμένο τελικά.

 

Παντως εγραψα στον moderator να το διορθώσει ήδη απο το πρώτο post( για να αποφύγει κανεις αυτο το ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ που λες)μιας και εγω δε μπορώ να κάνω επαναδιατύπωση εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις το ps δεν υπήρχε καν λογος να το βαλω. Απλά δεν ηθελα να παει το θεμα σε " βαλε τους drivers της καρτας σου και ασε τους asio4all" . Δεδομένου οτι παρήγγειλα και ο ίδιος lexicon σιγουρα δεν ηθελα να κανω δυσφήμιση.Αντίθετα θεωρούσα οτι το υποτιθέμενο θεμα με τους drivers της ειναι γνωστό. Βλακεία μου. Τελικά και τη κουβέντα αλλού τη πήγα και έγραψα κατι εσφαλμένο τελικά.

 

Παντως εγραψα στον moderator να το διορθώσει ήδη απο το πρώτο post( για να αποφύγει κανεις αυτο το ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ που λες)μιας και εγω δε μπορώ να κάνω επαναδιατύπωση εκεί.

 

Τι ανακατεύεις τους moderator?

Θες να έχουμε μπλεξίματα?

Θα αρχίσουν ανακρίσεις τώρα.........

Οχι ρε ..... τι ήθελα και απάντησα

Εγω δεν ξέρω τίποτα.

  χαχαχαχαχαχ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα Asio4All, είχε να αναβαθμιστεί τέσσερα ολόκληρα χρόνια (διάστημα ισοδύναμο με μία αιωνιότητα στο χώρο της πληροφορικής), και προσωπικά αμφιβάλλω αν θα αναβαθμιστεί πάλι στο μέλλον. Ο λόγος είναι ότι είναι αδύνατο για έναν που δεν έχει σταθερή χρηματοδότηση, να συντηρήσει ένα project με τόσο ευρύ ορίζοντα εφαρμογών.

 

Ούτως ή άλλως, ο άνθρωπος ποτέ δεν είχε ως πρόθεση να υποκαταστήσει τους drivers εταιρειών όπως αυτές που αναφέρθηκαν : ήθελε απλά να δώσει τη δυνατότητα για χαμηλό latency σε χρήστες φορητών (κυρίως) υπολογιστών, σε εποχές που αυτοί είχαν πρωτόγονα τσιπάκια της Realtek.

 

Κάτι αντίστοιχο κάνει το σύστημα CoreAudio, που έχουν όλα τα Apple, δεν είναι ακατόρθωτο σε επίπεδο λογισμικού να βελτιώσεις το latency αν ξέρεις τι κάνεις.

 

Βέβαια, όλα τα παραπάνω δεν έχουν καμία σχέση με έννοιες όπως ποιότητα, ή σταθερότητα ή οτιδήποτε τέτοιο, ούτε έχει καθίσει κανείς να ελέγξει τη συμβατότητα των Asio4All με το σύνολο των προγραμμάτων που θα ήθελε κάποιος να "τρέξει" στο PC του.

 

Τα σχόλια στο Amazon, έτσι ανθολογημένα και συγκεντρωμένα, φαντάζουν σπουδαία, αλλά δεν είναι, διότι κανείς με σοβαρή σχέση με τέτοιο εξοπλισμό δεν θα ασχολείτο να γράψει αυτά τα μικρά reviews : θα τα έγραφε σε κάποιο δημόσιο βήμα όπου συγχρωτίζονται μουσικοί, ηχολήπτες και μερακλήδες του ήχου, δηλαδή άνθρωποι που θα ΑΓΟΡΑΖΑΝ κάνοντας χρήση τέτοιων κριτηρίων.

 

Οπότε, έχει δίκηο ο cos_dr.. και εσύ φίλε 26hint πρέπει να κατανοήσεις ότι δεν είναι δυνατό να περιμένεις απάντηση σε κάτι που γίνεται αντιληπτό ως παραδοξολογία.

 

Να στο πω ακόμη πιο ξεκάθαρα : ακόμη και αν οι επίσημοι drivers είναι "χειρότεροι" από τους Asio4All (ότι και αν σημαίνει αυτό), πάλι τους επίσημους drivers θα έπρεπε να εγκαταστήσεις, διότι αυτοί είναι εκείνοι που θα αναβαθμιζόντουσαν εγκαίρως για την αντιμετώπιση προβλημάτων με κάποιο πρόγραμμα, ή την επόμενη έκδοση του λειτουργικού. Τόσο απλά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τα σχόλια στο Amazon, έτσι ανθολογημένα και συγκεντρωμένα, φαντάζουν σπουδαία, αλλά δεν είναι, διότι κανείς με σοβαρή σχέση με τέτοιο εξοπλισμό δεν θα ασχολείτο να γράψει αυτά τα μικρά reviews : θα τα έγραφε σε κάποιο δημόσιο βήμα όπου συγχρωτίζονται μουσικοί, ηχολήπτες και μερακλήδες του ήχου, δηλαδή άνθρωποι που θα ΑΓΟΡΑΖΑΝ κάνοντας χρήση τέτοιων κριτηρίων.

 

ας το κρατήσουμε αυτό, όχι μόνο για το amazon, έχει σημασία. Καλός ή κακός θέλει κριτική ικανότητα η πληροφόρηση από internet. την έχω πατήσει και εγώ με ραδιοαρβύλες μύθους κλπ. κι ευτυχώς υπάρχει κι αυτό το φόρουμ στο οποίο υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν και που βοηθάνε...

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου