Προς το περιεχόμενο

spdif i/o κάρτας ήχου


akis147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετώ

 

ήθελα να ρωτήσω κατι γιατί μου δημιουργήθηκε μια απορία σχετικα με την χρησιμοποίηση της spdif i/o της MAUDIO 2496 που έχω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδέσω αναλoγική πηγή σ αυτή την είσοδο με τη χρήση κάποιου αντάπτορα, μικτη ή οτιδήποτε άλλο.Υπαρχει τρόπος να συνδέσω ηχεία σ αυτή την έξοδο αν δεν έχω ενισχυτή με spdif i/o;

ευχαριστώ για την υπομονή να διαβάζεται κάθε μ@@@@και ερώτηση κάνει ο κάθε άσχετος :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ντρέπεσαι δεν είναι κακό να ρωτάει κάποιος για να μαθαίνει.

Για να κάνεις αυτό που λες πρέπει μα μετατρέψεις το αναλογικό σήμα σε φηφιακό και χρειάζεται κάποιο Box Analog to Digital Converter.Αυτά δεν είναι και τόσο φτηνά και η ποιότητά τους είναι ανάλογη με τα χρήματα που θα δώσεις.Αλλά βασικά πρέπει να σου χρειάζεται για να επενδύσεις πάνω σε αυτό.Εάν πάλι θέλεις μόνο και μόνο να δείς πως γράφει σύνδεσε ένα DVD player που έχει spdif έξοδο και γράψε κάτι από ένα CD ή DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση!

δλδ δεν μπορω να ακούσω μέσω της spdif εξοδου απο ηχεία ούτε να γράψω μέσω της spdif in κάποιο αναλογικό ήχο απο όργανο π.χ. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν αρκετοι επεξεργαστες σηματος(compressors,προενισχυτες κ.α..) οπως και effect units που δινουν εκτος απο τις standard αναλογικες εξοδους ,και ψηφιακες....οχι κατ'αναγκη ακριβα μοντελα(π.χ. samson c valve γυρω στα 140 ευρω...)...Με αυτον λοιπον τον τροπο(για συγκεκριμενα sample rates...) μπορεις να εκμεταλλευτεις και τις 4 εισοδους-εξοδους της καρτας σου... :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου