Προς το περιεχόμενο

καλυτερευση της boss gt-8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατευθειαν σε P.A ή σε υπολογιστη ισως

Τον υπολογιστή τον σκέφτηκα αλλά μου τα χάλαγε η πεταλιέρα λίγο!

PA?

 

 

Όχι ρε Sam, δε δουλεύουμε όλοι guitar rig! :lol:

 

Κάτι που εφάρμοσα εγώ, είναι έκανα ένα γερό ψάξιμο στο νετ για patches, και αφιέρωσα κάποιες μέρες να τα δοκιμάζω ένα ένα και να κρατάω τα πιο πετυχημένα.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που εφάρμοσα εγώ' date=' είναι έκανα ένα γερό ψάξιμο στο νετ για patches, και αφιέρωσα κάποιες μέρες να τα δοκιμάζω ένα ένα και να κρατάω τα πιο πετυχημένα.[/quote']

 

θα τα μοιραστεις μαζι μας???

ξεκιναω εγω

το Patch ismar - very heavy ειναι αρκετα καλο

και ενα αρχειο gt8 backup 08-26-06.syx εχει πολλα καλα patch

αυτα και τα 2 υπαρχουν μεσα στο gtcentral

 

Σειρα σας

 

Υ.Γ οποιος θελει ας επικοινωνησει μαζι μου να του τα στειλω

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερωτησούλα??? :D

Τι είναι όλα αυτά περί patch κλπ?

Κατεβάζεις από το net δηλαδή προγραμματάκια και τα εγκαθιστάς στη gt-8 η οποία μπορεί μετά να τα χρησιμοποιήσει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλυτικός Οδηγός με ρυθμίσεις που έχουν βρεί άλλοι χρήστες.

 

Αυτή η καμπίνα, αυτός ο ενισχυτής, αυτό το εφέ, τόσο gain, τόσο level κλπ...

 

Διαβάζεις, ρυθμίζεις με το χεράκι, ακούς και σώζεις αν σου αρέσει...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζεις' date=' ρυθμίζεις με το χεράκι, ακούς και σώζεις αν σου αρέσει...[/quote']

 

Ή απλά τα κατεβάζεις και τα περνάς κατευθείαν στην πεταλιέρα με ένα MIDI καλώδιο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(δεν αναφερεις αν παιζεις με ενισχυτη η οχι) θα βοηθουσε πολυ...

Σόρρυ αν είναι πολύ άκυρη η ερώτηση αλλά με τι θα μπορούσε να παίζει αφού χρησιμοποιεί πεταλιέρα?(είμαι λίγο νέος!!)

 

Το GT8 μπορεί να παίξει είτε σε ενισχυτή κιθάρας είτε κατευθείαν σε κονσόλα για live ή recording.

 

Αν το βάλει σε ενισχυτή κιθάρας δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσει κανείς τις προσομοιώσεις των ενισχυτών γιατί ετσι κι αλλοιώς ο ήχος θα χρωματιστεί απο τον πραγματικό ενισχυτή & ηχείο. Ετσι χρησιμοποιεί το gt8 σαν "πεταλάκια" μπροστά απο ενισχυτή. Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς και το effects loop του ενισχυτή, αν έχει.

 

Αν το βάλει σε full range ηχείο τότε οι προσομοιώσεις των ενισχυτων και κάποια εφε όπως accoustic simulator, synth θα ακούγονται πολυ καλλίτερα. Υπάρχουν αρκετοί (και εγω είμαι ένας απο αυτους) που το χρησιμοποιόυν κατευθείαν σε κονσόλα & full range ηχείο PA & Monitor με ένα DI. Εναλλακτικά μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει και έναν keyboard ενισχυτή με πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

Οσο για τα patch που κυκλοφορούν, σε γενικές γραμμές δεν παίζουν καλά γιατί ο εξοπλισμός του καθενός είναι διαφορετικός. Η γνώμη μου είναι οτι καλλίτερα να προσπαθήσει κανείς να το μάθει όπως θα μαθαίνε τα ξεχωριστά πεταλάκια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σκεφτει να παρω amp control του ενισχυτη μου να να το χρησιμοποιω για να βαζω την παραμορφωση απο τον ενισχυτη γιατι εχει 3 επιλογες στην παραμορφωση και επειδη μου αρεσουν πολυ θελω να τα χρησιμοποιω.παιζω και σε κανενα live με τον ενισχυτη αυτον και παρ' ολο που ειναι τρανσιστορ και 40watt μου αρεσει πολυ.ειμαι ευχαριστημενος απο τις προσομοιωσεις της πεταλιερας αλλα δεν ειναι και το απολυτο.παντως την εχω ρυθμισει εκει που δεν παει αλλο.ειδικα με το equalizer πραγματικα κανεις θαυματα!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου