Προς το περιεχόμενο

καλυτερευση της boss gt-8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω αγορασει την πεταλιερα της boss gt-8. ειναι απιστευτα τα εφφε που εχει, οι παραμετροι που σου ευκολινουν τη ζωη καθως παιζεις. μπορεις πραγματικα να την μετατρεψεις ακριβως οπως σε βολευει (αλλα με πολυ ψαξιμο) τα preamps της ομως δεν μπορω να πω οτι ειναι και τα καλυτερα που περιμενα!!θα ηθελα καποια συμβουλη για να κανω τον ηχο μου ακομη καλυτερο. παιζω περρισοτερο hard rock, metal και ελληνικο ροκ- εντεχνο, με chorus στα καθαρα, και βαρια distortion πισω στον ηχο,ισα ισα να τον γεμιζουν οσο χρειαζεται.

 

ευχαριστω απο τωρα!!!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε κανα δυο καλα πεταλακια distortion & overdrive & χρησιμοποιησε την πεταλιερα μονο σε αυτα που ειναι πραγματικα καλη (δηλ.modulation & delays) :wink:

 

Βεβαια & ενας καλος ενισχυτης (δεν αναφερεις αν παιζεις με ενισχυτη η οχι) θα βοηθουσε πολυ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως αν την ψάξεις λίγο παραπάνω θα βρεις ακριβώς αυτό που θέλεις (φυσικά ό,τι μπορεί να σου δώσει και όπως μπορεί ένα ψηφιακό μηχάνημα) χωρίς περεταίρω έξοδα.

Και βέβαια τεράστιο ρόλο παίζει ο ενισχυτής και, αν είναι καλός (σχετικό πάντα αυτό), μπορείς να χρησιμοποιήσεις 4 καλώδια και να εκμεταλλευτείς την προενίσχυσή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες με τι ενισχυτή χρησιμοποιείς το gt8.

 

1. Ξεχνα τα patch που έχει !

 

2. Φτιάξε ένα patch με τα πάντα off.

 

3. Διαλεξε ένα ενισχυτή που σου αρέσει έχοντας τα ποτενσιομετρα στην μέση και σώσε το σε ένα patch. Μη παρασυρθείς απο το όνομα του ενισχυτη, δηλ αν λέει fender, marshal κλπ και μην αλλάζεις συνέχεια ενισχυτές γιατι το κάθε μοντέλλο έχει τα χούγια του.

 

4. Προσθεσε ενα-ενα τα πεταλάκια που θες (απο την GT8 εννοω).

 

5. Μην ακούς τις μετρητοις αυτούς που λενε ότι δεν είναι καλή σε κάποια πράγματα, εσενα μπορεί να σου αρεσει.

 

 

Δες και εδω τα sticky threads για αρχή ...

 

Boss GT Central

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εναν peavy envoy 110, 40 watt 10'' ηχειο (τρανσιστορ).για μενα ειναι μια χαρα βγαζει ογκο και γενικα εχει το equalizer που γουσταρω. χωρις πολλα πριμα.και στα βρομικα μου αρεσει απιστευτα πολυ, γιαυτο και τον αγορασα.στα λεφτα του δεν εβρισκα κατι που να μου αρεσει περισσοτερο.

τι εννοητε 4 καλωδια. ο ενισχυτης μου δεν εχει send και return

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ... για αρχή λοιπόν

 

Φτιαξε ένα καλό καθαρό ήχο στον ενισχυτή σου.

 

Συνδέεις το GT-8 με το Input του ενισχυτή. Μάλλον θα παίζει καλλίτερα στο low input.

 

Βάζεις στο off τα amp/speaker models έτσι ώστε να μη κάνει προσομοίωση ενισχυτή γιατί έχεις ενισχυτή και δεν προκειται να παίξει καλά ετσι κι αλλοιώς. Σωσε σε ενα patch χωρίς τιποτα εφε.

 

Βαλε το GT8 σε manual mode για ευκολία.

 

Στο Output Select διάλεξε ή COMBO AMP ή LINE/PHONES, οτι σου ακούγεται καλλίτερα. Απο πίσω ρυθμισε το level, ξεκίνα απο την μέση και βλέπεις.

 

Δες αν ακούγεται καλά με όλα τα εφε bypass.

 

Με κλειστά όλα τα εφε και τα eq & comp βάλε το ποτενσιόμετρα στην μέση και ανοιξε ένα εφε την φορα, πχ ξεκίνα με τα distortion και δοκίμασέ τα ένα-ένα. Δεν θα παίζουν όλα καλά, κάτι που συμβαίνει και με τα stomp boxes. Αν βρείς κάποιο που σου αρέσει παίξε με το gain και το level.

Μετα βάλε σκέτο το delay ή το chorus.

 

Εγω την έχω χρησιμοποιήσει με combo ενισχυτές και πολύ δύσκολα καταλάβαινεις διαφορά απο το πραγματικο πεταλάκι (είχα δίπλα 2-3 πεταλάκια και και έκανα σύγκριση) Ασε που δεν βγάζει θόρυβο καθόλου.

 

Καλή διασκέδαση

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(δεν αναφερεις αν παιζεις με ενισχυτη η οχι) θα βοηθουσε πολυ...

Σόρρυ αν είναι πολύ άκυρη η ερώτηση αλλά με τι θα μπορούσε να παίζει αφού χρησιμοποιεί πεταλιέρα?(είμαι λίγο νέος!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(δεν αναφερεις αν παιζεις με ενισχυτη η οχι) θα βοηθουσε πολυ...

Σόρρυ αν είναι πολύ άκυρη η ερώτηση αλλά με τι θα μπορούσε να παίζει αφού χρησιμοποιεί πεταλιέρα?(είμαι λίγο νέος!!)

 

κατευθειαν σε P.A ή σε υπολογιστη ισως

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου