Προς το περιεχόμενο

copyrights και royalties (δικαιώματα ΝΤΕ!)


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αν δεν έχει ζήτηση δε θα παίρνει και λεφτά, ούτε θα ενδιαφέρει κάποιον γενικότερα.

 

ναι βρε, αλλά αν κάνω ένα σατυρικό θεατρικό σε έναν μπερντέ σε μια αυλή στη γειτονιά μου, και παίξω τα "μαύρα εσώρουχα" του Καρβέλα ως μουσική υπόκρουση, την ίδια αξία θα πληρώσω στην ΑΕΠΙ με το αν έπαιζα το "every breath you take"... πως αλλιώς να το πω...να ατο ζωγραφίσω?... ;D

 

αν θεωρείς βέβαια ότι αυτά τα 2 "πονήματα" αυτών των 2 διαφορετικών ανθρώπων, έχουν την ίδια καλλιτεχνική αξία, ώστε να είσαι "ικανοποιημένος" και να προσπερνάς αδιάφορα, το ότι ουσιαστικά αυτή εξομοιώνεται "αυθαίρετα"  έστω και σε μια μορφή επίσημης "εμπορικής εκτίμησης" τους, οκ πάσο... δεν έχουμε θέμα συζήτησης...(προσωπικά δηλαδή δεν μπορώ να προσπεράσω τέτοιες παραδοχές οπότε θα σε κουράσω.... σόρυ)...

 

 

Η ηθική δεν έχει καμία θέση σε μια ελεύθερη και νόμιμη συναλλαγή.

 

α Μάνο μου όλα κι όλα... σ’ αγαπώ σε εκτιμώ, αλλά το να με βάλεις στο τρυπάκι να συζητήσω το αν το νόμιμο είναι αυταπόδεικτα και ηθικό....μπρρρρρ...

αυτό ναι λοιπόν... είναι ανίερο... απαπαπα... δεν αγγίζω εγώ θέσφατο που έχει ξεστομίσει ο θεός Βουλγαράκης... ;D ;D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχει καμία σχέση η ηθική με την αμοιβή. Το πόσα θα σε πληρώσω για να μου κάνεις ένα δίσκο είναι καθαρά θέμα της μεταξύ μας συμφωνίας. Αν δε με ικανοποιεί η συμφωνία θα πάω σε άλλον, αν δε σε ικανοποιεί δε θα με δεχθείς. Αν πιστεύω ότι είσαι ακριβός αυτό δε σε κάνει ανήθικο. Εφόσον είμαι ελεύθερος να επιλέξω, και εσύ δεν έχεις μονοπώλιο, ή κρυφές χρεώσεις, ή σπασμένα προγράμματα  ;D είσαι δηλαδή ΝΟΜΙΜΟΣ, τότε δεν έχουμε να κάνουμε με ηθική αλλά με business

 

 

Η καλλιτεχνική αξία θα φανεί από το ότι θα το ζητήσουν 5.000 παραστάσεις και 200 ταινίες το every breath you take ενώ τον καρβέλα μόνο ο σεφερλής.  ;D Ανάλογα θα είναι και τα έσοδα.

 

 

Όσο αφορά ότι μπορεί να θεωρηθεί στρέβλωση, π.χ. ρεμούλες και αρπαχτές από το δημόσιο, κερατιάτικα κλπ, αυτό είναι κάτι γενικότερο και πάλι η ηθικολογία δε βοηθάει σε τίποτα. Ή βλέπεις τον άνθρωπο ως είναι, δηλαδή ένα αδηφάγο τέρας που θέλει νόμους και δικαστές για να τον κουλαντρίσεις, οπότε λαμβάνεις μέτρα και πιέζεις προς αυτήν την κατεύθυνση, ή αρχίζεις τις ηθικολογίες και τα μάταια "έξω οι κλέφτες". Ο άνθρωπος δαγκάνει τον άνθρωπο όσο βαθύτερα μπορεί, μόνο ο βούρδουλας τον εμποδίζει, νομιμο is all we have στην καλύτερη.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ναι λοιπόν... είναι ανίερο... απαπαπα... δεν αγγίζω εγώ θέσφατο που έχει ξεστομίσει ο θεός Βουλγαράκης... ;D ;D ;D

 

Νίκο, ειλικρινά νομίζω ότι προσπαθείς να μας παρασύρεις όλους σε ένα εντελώς προσωπικό σου σύστημα αξιών, αν όχι και σε μία προσωπική ορολογία.

 

Αυτό που σου έγραψε ο Μάνος είναι ότι η Ηθική (ως σύστημα αξιολόγησης ανθρώπινης δραστηριότητας) δεν έχει και δεν μπορεί να έχει σχέση με το Νόμο, κάτι αυτονόητο δηλαδή εφ΄όσον (όπως προκύπτει και από τη δήλωση Βουλγαράκη, αλλά και τη γκρίνια μας για το πόσα χρήματα βγάζει ο Στινγκ) καθένας μας έχει άλλη αντίληψη ηθικού/ανήθικου. Ο Νόμος είναι και οφείλει να είναι πέρα από αυτά, αλλιώς ο κάθε τρελάρας θρησκόληπτος δικτάτορας (π.χ.) θα είχε αυτονόητο δικαίωμα επιβολής των.. απόψεών του σε όλους τους υπόλοιπους (και όντως, αυτό ακριβώς νομίζουν οι απανταχού οπαδοί του ολοκληρωτισμού).

 

Πέρα από αυτά, δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς "ζητάς"... να υπάρχουν ανταμοιβές δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας και για τους αρχιτέκτονες;.. να καταγραφεί η ανεπάρκεια της ΑΕΠΙ σε μία διαδικασία που κατά τα άλλα εγκρίνεις;... να υπάρχει ένας μηχανισμός που να αποδίσει στον Στιγνκ δικαιούμενα χρήματα, αλλά να τα στερεί από έναν τύπο σαν τον Καρβέλα;... ειλικρινά, κάτι έχω χάσει.

 

Το σίγουρο είναι ένα : εγώ σε έμπλεξα στη συζήτηση επειδή ενέκρινες αυτό που είχε γράψει ο atreu, το οποίο με χαρά βλέπω ότι έχει μάλλον καθολικά απορριφθεί ως θέση. Τα χαζο-πολιτικά που έγραψα δεν έχουν σημασία. Αντίθετα έχει σημασία το ότι έχουμε ακόμη (ως φόρουμ) την κρίσιμη μάζα κοινής λογικής που καθιστά αυτονόητη την εκπαραθύρωση τέτοιων αποφθεγμάτων.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχουμε τρεις επιλογές:

 

 

1ον) Καπιταλισμό. Τα λεφτά πάνε στον Στινγκ, και στην έξυπνη σίτα  ;D, περισσεύουν κάποια ψίχουλα για εναλλακτικές προτάσεις

 

 

2ον) Κομουνοφασισμό: Τα λεφτά πάνε σε μουσική για τη δόξα του μουστάκια, οι εναλλακτικές προτάσεις σε Σιβηρία/ Νταχάου

 

 

3ον) Αναρχία: Όλη μέρα τσάπα, το βράδυ στη σκοπιά για τις mad max συμμορίες σφυρίζεις από μέσα σου πανκ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3ον) Αναρχία: Όλη μέρα τσάπα, το βράδυ στη σκοπιά για τις mad max συμμορίες σφυρίζεις από μέσα σου πανκ   ;D

 

;D ;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πυρόβλημα, δεν είναι στο σύστημα ηθικών αξιώνε, ή οικονομικόνε. Το πρόβημάνε είναι στο να λένε πράγαματα άνθρωπες, που ημπορεί στο παρελθόνενε, να δημιούργησαν κάτι, αλλά σήμερις απλά έχουν λόγο, μόνο για το εύκολο χρήμα.

 

Υπ αυτή την έννοια, οι στόνες, έβγαλαν φράγκα κυρίως απ την αναπαραγωγή σε λίβε, επί εισητηρίω, των τραγουδιόνε τους και όχι από ''βασιλικά'' δικεΌματα, που τους έδωσε κάποιονες, κάποτενες, χωρίς ο ίδιος να το αξίζει-καθότι δεν είχε παράξει ο ίδιος κάτιτίς-πχ τα παιδία του, ή μανατζάρης του.

 

Βέβαια, εδώ συγκρούονται 2 κόσμοινε. Αυτός που κάποιοι ''έχτισαν'' και αυτός που κάποιοι θέλουν να γκρεμίσουν..............

 

Επειδή η τέχνη δεν είναι κάτι χειροπιαστό, υποθέτω, αν και γουστάρω τας τέχνας, πως ο Λυκούργος-ναι αυτός, για πολλοστή φορά-είχε ΔΙΚΙΟ, που κατάργησε και το χρήμα και τις τέχνες.

                Καθότι όπως έλεγε και κάποιος, οι Αθηναίοι επέλεγαν, επαγγελματία, μόνο για θέματα που άπτονταν της επιστήμης, πχ το πόλεμο, ένα στρατηγό και όχι πολιτικούς, αφού ''όλοι'' είχαν τα εφόδια να είναι τέτοιοι, πολίτες δλδ και όχι νομικοί, μανατζαρέοι κλποι γκιόζιδες.

Σόρυ ΛΚ, ρίλι λοβ γιου και το ξερς γιαβρίμ  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Σόρυ ΛΚ, ρίλι λοβ γιου και το ξερς γιαβρίμ  ;D

 

Τα πράγματα είναι απλά.

Στη συνείδηση του κόσμου (του περισσότερου) ως άξιο αμοιβής επάγγελμα θωρείται μόνο το "χειροπιαστό".

 

Δηλαδή θα έπρεπε να αμοίβονται, γιατροί (χειρουργοί), χτίστες, και αυτοί που κόβουν γύρο.  ;D ;D ;D

 

Σε μια οργανωμένη-παγκοσμιοποιημένη κοινωνία τα πράγματα περιπλέκονται λίγο  ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά.

Στη συνείδηση του κόσμου (του περισσότερου) ως άξιο αμοιβής επάγγελμα θωρείται μόνο το "χειροπιαστό".

 

Δηλαδή θα έπρεπε να αμοίβονται, γιατροί (χειρουργοί), χτίστες, και αυτοί που κόβουν γύρο.  ;D ;D ;D

 

Σε μια οργανωμένη-παγκοσμιοποιημένη κοινωνία τα πράγματα περιπλέκονται λίγο  ;D.

 

 

Ξέχασες τους σκουπιδιαρέους, παρά ταύτα, θα σου θυμίσω ένα άλλο λεχθέν..........

      Τους γιατρούς πρέπει να τους πληρώνουν οι υγιείς, σύντροφε Βορειοκορεάτη  ;D ;D ;D

 

Η αλήθεια είναι πως τα συνεργεία στη Ζαλονίκη λειτούργησαν άΠσογα για ΑΒγουστο λαίμαι  ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νίκο, ειλικρινά νομίζω ότι προσπαθείς να μας παρασύρεις όλους σε ένα εντελώς προσωπικό σου σύστημα αξιών, αν όχι και σε μία προσωπική ορολογία.

 

μη κάνεις το "λάθος" να αντιμετωπίσεις αποσπασματικές μου απαντήσεις σε ερεθίσματα που μου έδωσες εσύ ο Μάνος και ο Νικόλας, βάζοντάς τες κάτω από ένα κοινό ενιαίο πλαίσιο... φαίνεται από την αρχή ότι δεν υπάρχει...άμα ποτέ αρθρογραφήσω ξανά (ώστε ίσως να έχω έναν σκοπό να σε παρασύρω κάπου) θα σε ειδοποιήσω... μην ανησυχείς...;D

 

τώρα αν μου προσάπτεις "εντελώς προσωπικό σύστημα αξιών" και "δημιουργία προσωπικής ορολογίας", ταπεινά ευχαριστώ... μόνο ως "κοπλιμάν" μπορώ να το εκλάβω.. 8)

 

πάντως ντάξει δεν θα απολογηθώ κι όλας...έδωσε κάποιος μια αφορμή, τη θεώρησα καλή για προβληματισμό, αναπτύχθηκε ένας διάλογος όπου οι υπόλοιποι απλά μου "ξανασυστήνατε" μια παγιωμένη πραγματικότητα (την οποία ξέρατε ότι γνωρίζω μια και υπήρξα μέλος της) και το μόνο που καταφέρατε να με "πείσετε" είναι ότι την αποδέχεστε ως έχει... το σεβάστηκα (αν εξαιρέσω κάποια "χαζο-πολιτικά που έγραψες") νομίζω...

 

φυσικά αν το χιούμορ μου περνάει κρίση και κάποια kate me "ευφυολογήματα" εσύ τα αποκωδικοποίησες ως "εξυπνακισμούς", έ να το κοιτάξω αδερφέ...

 

τώρα κάποιες "άξιακές διαφορές" που αντιπαρέθεσα (και όχι φυσικά ταξικά έλεος), είχαν να κάνουν με την οικονομία της συζήτησης, αφού με "αναγκάζατε" και επαναλαμβανόμουν ενώ το θέμα ήταν για μένα απλό...

 

για εσάς (πλην Νικόλα που είναι όμως και ο άμεσα ενδιαφερόμενος τελικά) όπως αντελήφθην, τα πάντα είναι καλώς καμωμένα... για μένα όμως το θεσμικό πλαίσιο των δικαιωμάτων σε όλο το φάσμα έχει "στρεβλώσεις" και έτσι κι αλλιώς νομοτελειακά κάποια στιγμή (μάλλον ερήμην μας) θα αλλάξει (θέλω να ελπίζω προς το καλύτερο όποιο κι αν είναι αυτό)...

 

ε μέχρι τότε το ότι η πατέντα ενός φαρμάκου κοινωνικά και νομικά αντιμετωπίζεται απείρως υποδεέστερα από ένα τραγουδάκι ε θα με ενοχλεί...και κανείς δεν μου απάντησε γιατί ένας επιστήμονας δεν μπορεί να την κρατήσει για πάρτυ του αν γουστάρει στην τελική όπως ένας "καλλιτέχνης"... "αέρα" για τους αδαείς παράγουν αμφότεροι...ε να στο κρύβω για να μη σου χαλάσω την δομημένη σκέψη και με πεις "δάσκαλο" ή ότι άλλο ωραίο ταμπελάκι μου καρφίτσωσες στο πέτο; ε όι αδερφέ Πάνο...

 

αλλά μην σε νοιάζει... μια χαρά το διασκέδασα (ελπίζω κι εσύ)... έτσι κι αλλιώς δεν συμμετέχω συχνά σε τέτοιες συζητήσεις... τώρα αν κανένας δέχθηκε και κανά ελάχιστο ταπεινό έναυσμα σκέψης για περαιτέρω προσωπική του δημιουργική επεξεργασία (προσωπικά πάντα κάτι βρίσκω), τιμή μου... αν όχι εγώ έκανα ευχάριστα διαλείμματα σε δύσκολο project και ευχαριστώ γι αυτό... τα υπόλοιπα κλασική noiz ιστορία...

 

 

ΥΓ. καημό τόχω ρε μπαγάσα να συμμετέχω σε συζήτηση με σένα και να μη μου αποδώσεις "προθέσεις" ή χαρακτηρισμούς, ενώ ξέρεις πόσο με ενοχλεί...η "πίκα" πρέπει να είναι στο dna σου... ;D

 

ΥΓ2. υπάρχει και τέταρτη επιλογή...

4ον) Σοσιαλισμός (όρα hellenic opportunisme). Τα λεφτά όλα στο κόμμα για τον απρόσκοπτο διορισμό στο δημόσιο όλων των μελών του... δεν χρειάζεται τίποτις άλλον... άλλωστε έχουν προνοήσει και έχουν ήδη βαφτίσει "εναλλακτική" την πρότασή τους πριν εκλεγούν...

 

ΥΓ3. υπάρχει ένα παλιό ανέκδοτο αφιερωμένο στην κουβέντα μια και εγώ "κουράστηκα"  :P...

 

παίρνει ο μπαμπάς γάτος τον μικρό γατούλη να πάνε να "μαμήσει" πρώτη φορά...

πάνε σε μια γειτονιά, ανεβαίνουν σε μια μάντρα με άλλους γάτους και αρχίζουν το κλασικό "νιαούρισμα κλάμα" των γάτων σε περίοδο αναπαραγωγής καλώντας το θηλυκό..

νιάου νιάουυυυυ, νιάουυυυυυυυυυυ όλοι νιάοουυυυυ, νιάουυυ κι ο γατούλης...

περνάει μισή ώρα...περνάει μία...τίποτα...

τον παίρνει ο μπαμπάς τον πάει σε άλλη γειτονιά... μία από τα ίδια...θηλυκό πουθενά...

στην τέταρτη γειτονιά που τον τραβολογάει, ο μικρός με κλεισμένο πια λαιμό λέει δειλά στον μπαμπά του:

 

μπαμπάκο να σου πω...κουράστηκα...

αρκετά δεν "μάμησα" για πρώτη φορά;...

μπορώ τώρα να πάω σπίτι;

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

3ον) Αναρχία: Όλη μέρα τσάπα, το βράδυ στη σκοπιά για τις mad max συμμορίες σφυρίζεις από μέσα σου πανκ  ;D

 

Υπάρχει και το venus project.

 

http://el.thevenusproject.com/

 

Αλλα και αυτό φτιάχτηκε για να δώσει όραμα και να γεμίσει τσέπες.

 

χαχαχχαχαχαχχα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου