Προς το περιεχόμενο

PRS custom 22-PRS MCcarty-διαφορες??


gathulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τα παιδια του φορουμ.Την ψάχνω τελευταiα με τις PRS και εχω βρει στην αγγλια αυτα τα 2 μοντελα μεταχειρισμένα σε καλή τιμή.Τα specs εκτος απ τους μαγνητες ειναι ολοιδια.Ξερει κανεις τι διαφορες εχουν??ευχαριστω εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν φανταστεις οτι η Custom 22/24 ειναι μια κιθαρα που συνδυαζει σχεδιαστικα στοιχεια απο την Gibson και την Fender (και μαλλον πιο συγκεκριμενα απο μια LP και μια Strat), η McCarty ειναι μια Custom 22 με λιγη "Gibson-ο-σκονη" παραπανω. ;D

 

Συγκεκριμενα, οι McCarty εχουν

α) λιγο πιο χοντρο σωμα απο τις Custom,

β) λιγο πιο λεπτο headstock και κλασσικα Kluson-type κλειδια

γ) διαφορετικη γεφυρα (wrap-around αντι για τρεμολο)

δ) και κατα περιπτωση διαφορετικους μαγνητες (lower output ή P90)

 

Οποτε ο ηχος τους ειναι σαν μια Custom 22 που καθεται λιιιιγο πιο κοντα στον LP/SG ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγνήτες και γέφυρα η custom έχει τρέμολο

 

και οι δυο είναι stoptail.ι custom exei 59/09,h mccarty toys mccarty.

 

Aν φανταστεις οτι η Custom 22/24 ειναι μια κιθαρα που συνδυαζει σχεδιαστικα στοιχεια απο την Gibson και την Fender (και μαλλον πιο συγκεκριμενα απο μια LP και μια Strat), η McCarty ειναι μια Custom 22 με λιγη "Gibson-ο-σκονη" παραπανω. ;D

 

Συγκεκριμενα, οι McCarty εχουν

α) λιγο πιο χοντρο σωμα απο τις Custom,

β) λιγο πιο λεπτο headstock και κλασσικα Kluson-type κλειδια

γ) διαφορετικη γεφυρα (wrap-around αντι για τρεμολο)

δ) και κατα περιπτωση διαφορετικους μαγνητες (lower output ή P90)

 

Οποτε ο ηχος τους ειναι σαν μια Custom 22 που καθεται λιιιιγο πιο κοντα στον LP/SG ηχο.

 

ευχαριστώ πολύ φίλε μου.εισουν διαφωτιστικότατος :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω οτι αν δεν κάνω λάθος (και μιας και κοιτάς για παλιότερα μοντέλα) οι Mcarthy βγαίναν μόνο με το wide fat μπράτσο ενώ οι custom με wide thin ή wide fat.Πλέον βγαίνουν με pattern thin ή pattern regular.

Οι μαγνήτες στις custom βγαίνουν με διάφορες παραλλαγές...dragon I ή II (οι παλιότερες 22άρες) και hfs/vintage bass ή 59/09 (οι νεότερες 22άρες), 58/08, 59/09, hfs/vintage bass κτλ οι 24άρες.Επίσης moons/birds/dots, stoptail/tremolo κτλ.Γενικά πάρα πολλές επιλογές.

Οι Mcarthy είναι πιο ''μπάσοι'' μαγνήτες.

Προσωπικά μετά απο αρκετούς πειραματισμούς έχω καταλήξει σε custom 22 με hfs/vb.

Όποια πάντως και να επιλέξεις δε πρόκειται να απογοητευτείς  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Συγκεκριμενα, οι McCarty εχουν

α) λιγο πιο χοντρο σωμα απο τις Custom,

β) λιγο πιο λεπτο headstock και κλασσικα Kluson-type κλειδια

 

Αυτές είναι οι βασικες διαφορες. Οι McCarty παραχθηκαν κυριως με stoptail & moons, οι Custom στην αρχη με τρεμολο αλλα όταν αρχισε να βγαινει η εκδοση με τα 22 ταστα βγηκαν επισης πολλες με stoptail.

 

Επισης, η McCarty εχει βγει με δυο P90's, η Custom με τρεις P90's.

Kαι οι δυο εχουν εκδοσεις με Korina σωμα/μπρατσο, μαλλον και οι δυο (η McCarty σιγουρα) εχει βγει με Rosewood (Brazilian & Indian) λαιμο.

 

Η ΜcCarty μαλλον για οσο βγηκε ειχε παντα τους McCarty μαγνήτες οι οποιοι είναι low-medium output μαγνήτες, πολλοι τους βρισκουν μουντους και όχι τιποτα ιδιαιτερο. Ηταν το μονο που με ενοχλησε οταν πηρα τη δικια μου, τους κατεβασα οσο δε παει άλλο και καπως "ανεπνευσε" ο ηχος. Mε drive είναι τρομερα γλυκος ο ηχος κατι που μου αρεσει και γι'αυτο δεν τους εχω αλλαξει. Δεν εχουν το growl μιας SG, εχουν τη γλυκα μιας LP χωρις όμως τον ογκο της. Ο split ηχος επισης εφτιαξε αλλα και παλι δε πλησιαζει το σχεδόν στρατ ηχο που εχει η LP μου όταν σπλιταρουν οι WCR Godwoods.

 

Αναφερθηκε ηδη, η McCarty παραχθηκε μονο με το WF μπρατσο, αν εχει σημασια για σενα το μέγεθος του μπρατσου καλο είναι να το δοκιμασεις πριν την αγορα. Παντως αν σου αρεσουν οι PRS δυσκολα θα απογοητευτείς. Ακομα και αν ο ηχος δεν είναι του γουστου σου μπορεις να το αλλαξεις με αλλους μαγνήτες. Προσωπικα τις θεωρω πολύ καλες κιθαρες και μου αρεσουν για το λογο που δεν αρεσουν σε τοσο κοσμο: Δεν είναι ουτε Fender ουτε Gibson!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου