Προς το περιεχόμενο

Out of Phase P90 wiring?


frail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!

Λεω να βαλω σε μια LP μου P90 σε humbucker size.

Κοιτουσα τις δυνατοτητες που υπαρχουν και επεσα πανω σε out of phase p90 vids στο youtube.

Απο οσο μπορει κανεις να κρινει, o out of phase ηχος μου αρεσε αρκετα.

Αλλα μαλλον δε συνηθιζεται καθολου... το ψαξα λιγο κ νομιζω οτι θελει 3 καλωδια σε καθε μαγνητη για να γινει (κατι που σχεδον κανεις P90 δε βλεπω να χει.. ποσο μαλλον humbucker size)

 

Εχει κανεις εμπειρια το τι περιπου γινεται?? (δεν ειμαι πολυ σχετικος με wirings κλπ αλλα μιας κ θα αλλαξω μαγνητες λεω μηπως υπαρχει δυνατοτητα να το χω σε push/pull ευκολα)

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προσωπικά λατρεύω τον out of phase ήχο και χρησιμοποιώ αυτό το option (with push/pull knob) σε όλες τις κιθάρες μου. Η κιθάρα σου -απ'ότι μας είπες- είναι Les Paul type, οπότε ακόμα καλύτερα! Στις κιθάρες που έχουν volume & tone για κάθε μαγνήτη, το εφέ αποκτά την πληρέστερη του εφαρμογή. Κι αυτό, γιατί όταν ο ήχος (στη μεσαία θέση, και οι δύο μαγνήτες on) είναι out of phase, όντως ακούγεται λεπτός και ίσως φτωχός, όμως έχει ιδιαίτερη χροιά και παρουσία, αρκεί να ξέρει κάποιος πως να τον χειριστεί. Παρατηρείται το φαινόμενο, όταν χαμηλώνεις την ένταση του ενός μαγνήτη, η συνολική ένταση του ήχου δυναμώνει. Χρειάζεται κάποια εξοικείωση, όταν όμως κατανοήσει κάποιος το τι ακριβώς συμβαίνει, το αποτέλεσμα είναι μαγικό. Τα ηχοχρώματα που προκύπτουν είναι σχεδόν άπειρα, απλώς ανεβοκατεβάζοντας την ένταση και τον τόνο για κάθε μαγνήτη.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα, δεν αφαιρεί τίποτε απο τον ήχο και τις δυνατότητες του οργάνου, απλά προσφέρει τη δυνατότητα να εξερευνήσει κάποιος  ηχητικά τοπία που ίσως τον εκπλήξουν. Οποιοσδήποτε με στοιχειώδεις γνώσεις περί κολλήσεων/ηλεκτρονικών/συνδεσμολογίας μαγνητών μπορεί να στο κάνει σε 15 λεπτά.

Σαφώς και το εφέ δεν έχει την ίδια αποτελεσματικότητα με μονοπήνιους (πολλά παίζουν ρόλο για το τελικό αποτέλεσμα, το τύλιγμα, το είδος του μαγνήτη κλπ.) -και δη με master volume/tone- αλλά οι Ρ 90ς κατά την ταπεινή μου γνώμη ενδείκνυνται για τέτοιο wiring.

Ρίξε μιά ματιά στο κάτωθι βίντεο, νομίζω θα βρείς αρκετά ενδιαφέροντα σημεία.

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο κ τις γνωμες....

Οντως και σε αυτο το video μ αρεσει ο ηχος... και αν υπαρχει τοσο "ζουμι" στην υποθεση με τα tone κ ta volume knobs αποκτα πολυ ενδιαφερον.

Το θεμα γινεται πως θα καταφερω να το πραγματοποιησω...

Υπαρχει ελαχιστη πληροφορια σχετικα με τους P90 και το out of phase... 

 

Οποιοσδήποτε με στοιχειώδεις γνώσεις περί κολλήσεων/ηλεκτρονικών/συνδεσμολογίας μαγνητών μπορεί να στο κάνει σε 15 λεπτά.

 

 

Δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση να εχουν οι P90 διαφορετικα καλωδια απο τα κλασσικα??

(Δεν ειχα ποτε P90's )

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πιθανοτατα θα τους παραγγειλω απο Sheptone εστειλα κ εκει σχετικη ερωτηση...

Θα ενημερωσω για την απαντηση

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση να εχουν οι P90 διαφορετικα καλωδια απο τα κλασσικα??

(Δεν ειχα ποτε P90's )

 

Όχι, μπορεί να γίνει σε κάθε περίπτωση (απο γνώστη-επαναλαμβάνω).

Δες το παρακάτω στο 1:30 περίπου  ;).

 

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια!!

Αντε να βρουμε τον γνωστη γιατι schematic δε κυκλοφορει (ελπιζω οτι εννοεις με το in phase ηχο επισης διαθεσιμο προφανως!!)... Δυστυχως ειμαι κ Βολο κ δεν εχω πολλες επιλογες για γνωστες...

 

Ευχαριστω και παλι...

Οσο πιο πολλα δειγματα out of phase ακουω τοσο πιο πολυ με ψηνει!! ;)

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ένα ενδιαφέρον που βρήκα (δεν τόχω κάνει όμως) με 2 push/pull για περισσότερους ακόμα ήχους... 8)

P-90s.jpg.e01256474ee2764d3935ee5c2afaac1d.jpg

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω...

Δε θελω να σου καταναλωνω χρονο μιας και δεν ξερω καν ποια κ ποσα απο αυτα τα καλωδια θα ναι διαθεσιμα στους μαγνητες...

Βλεπω 3 αν δε κανω λαθος - τα schematics ομως θα τα δειξω στον ηλεκτρολογο μηχανικο που διαθετω για βοηθεια :P .... οποτε δε πανε χαμμενα!

 

εγω βρηκα αυτο το thread!

 

http://www.mylespaul.com/forums/tonefreaks/86423-out-phase-option-single-conductor.html

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση απο Sheptone λακωνικη κ καθολου κατατοπιστικη :P

"Just add that to the comments, I just need to put a different lead wire on them "

 

τον ρωτησα αν εχει κανει out of phase p90's και τι χρειαζεται...για να το πετυχω

 

Το καλο ειναι οτι μαλλον μετα θα μπορω να κανω ολα αυτα που προτεινεις ez!

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου