Προς το περιεχόμενο

Custom David Gilmour Strat


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ειμαι ειλικρινης, δεν βλεπω το λογο υπαρξης γι'αυτη την κιθαρα. Ειναι μια απλη strat που μπορεις να αγορασεις αυριο και ισως να πρεπει να αλλαξεις ενα pickguard.

 

Ο ηχος του ειναι μονο στα ΧΕΡΙΑ του!!!!

 

Ασε που θα εχει πολλα πολλα πολλα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι πως και εγω (παροτι αρχικα μου αρεσε η ιδεα μιας DG signature) δεν ειδα τι το διαφορετικο εχει μια απλη στρατ με μαυρο pickguard, κοντο τρεμολο, 7,25 radius, stock μαγνητες κ.λ.π απο μια απλη 57 reissue.....Ισως πιο λογικη θα μου φαινονταν η ιδεα μιας DG signature με μοντελλο την CAR 57 reissue του με τους EMG DG20..............

 

Παντως οτι και αν ειναι μια κιθαρα με το ονομα του ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΥ επανω ειναι αρκουντως ενδιαφερουσα.......

 

Υ.Γ αν και εδω ισχυουν τα γνωστα και μη εξαιρετεα περι marketing, ρε fender εβγαλες signature για τα τερατα J.Mayer, Τοm Delonge, πως και αποφασισες ετσι γρηγορα να βγαλεις και για τον παντελως αγνωστο fender player που δεν εχει επηρεασει κανενα David who?????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι μάλλον δεν έχει νόημα ύπαρξης η D.G. signature...

 

O μόνος λόγος που μπορώ να δεχτώ, είναι ότι θέλουν να τιμήσουν τον μέγιστο αυτόν κιθαρίστα (και καλά θα κάνουν) για την προσφορά του στη μουσική, αλλά και στις πωλήσεις των strats όλες αυτές τις δεκαετίες!!!

 

Πέραν από αυτό, κι εγώ πιστεύω ότι θα πρόκειται απλά για μια 57ri (ίσως όχι όμως με τους 57/62 pups) με μαύρο μονό pickguard...

 

Υ.Γ αν και εδω ισχυουν τα γνωστα και μη εξαιρετεα περι marketing' date=' ρε fender εβγαλες signature για τα τερατα J.Mayer, Τοm Delonge, πως και αποφασισες ετσι γρηγορα να βγαλεις και για τον παντελως αγνωστο fender player που δεν εχει επηρεασει κανενα David who?????[/quote']

 

Εδώ που τα λέμε...ο κιθαρισταράς John Mayer πιστεύω ότι άξιζε μια signature αν και τόσο νέος...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδώ που τα λέμε...ο κιθαρισταράς John Mayer πιστεύω ότι άξιζε μια signature αν και τόσο νέος...

 

.........η συζητηση αυτη εχει νοημα αν αφαιρεσουμε οπως ειπα και πριν τα περι μαρκετινγκ.......με αυτο υπ οψιν ο J.Mayer μπορει να ειναι μεγαλος κιθαριστας (μπορει και οχι ομως).......ο χρονος θα δειξει......και για να εχεις μια signature θα πρεπει να εχεις αποδειξει καποια πραγματα(και οχι μονο οτι παιζεις καλα).........φανταζεσαι μια signature Kenny Wayne Shepperd σημερα????........ :? :? :? :? :?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδώ που τα λέμε...ο κιθαρισταράς John Mayer πιστεύω ότι άξιζε μια signature αν και τόσο νέος...

 

.........η συζητηση αυτη εχει νοημα αν αφαιρεσουμε οπως ειπα και πριν τα περι μαρκετινγκ.......με αυτο υπ οψιν ο J.Mayer μπορει να ειναι μεγαλος κιθαριστας (μπορει και οχι ομως).......ο χρονος θα δειξει......και για να εχεις μια signature θα πρεπει να εχεις αποδειξει καποια πραγματα(και οχι μονο οτι παιζεις καλα).........φανταζεσαι μια signature Kenny Wayne Shepperd σημερα????........ :? :? :? :? :?

 

off topic...ρε παιδια ο john mayer δεν εγινε γνωστος επειδη μαμει στην κιθαρα αλλα για το ολο πακετο του...ετσι και αλλιως οτιδηποτε ακουσεις απο τα κομματια του δεν δειχνει να τον ενδιαφερει το πως θα ξεχωρισει η κιθαρα στο κομματι αλλα το ακριβως αντιθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

off topic...ρε παιδια ο john mayer δεν εγινε γνωστος επειδη μαμει στην κιθαρα αλλα για το ολο πακετο του...ετσι και αλλιως οτιδηποτε ακουσεις απο τα κομματια του δεν δειχνει να τον ενδιαφερει το πως θα ξεχωρισει η κιθαρα στο κομματι αλλα το ακριβως αντιθετο...

 

......απο D.G καταλληξαμε να μιλαμε για αλλα......

 

Δεν ειναι απαραιτητο να μαμει κανεις στη κιθαρα για να δικαιουται signature μοντελλο(ουτε υποστηριξα κατι τετοιο στο προηγουμενο μου ποστ....το αντιθετο μαλιστα). Μπορει να τη δικαιουται και για αλλους χιλιους λογους(οπως p.x το να ειναι highly influential....) αλλα ειναι ενδιαφερον ποια ειναι και ποια θα επρεπε να ειναι τα κριτηρια για αυτο ( και εδω χωραει αρκετη συζητηση) .

 

Επιπλεον ακριβως οπως ειπες, εχει ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ..... αυτο μου δημιουργει επιπλεον συνειρμους :D :D :D :D που με κανουν να αμφιβαλλω ακομα περισσοτερο για το αν ειναι "σωστη" περιπτωση signature.......Με λιγα λογια το ως ανω παραδειγμα του K.W Shepperd παραμενει.........νομιζω πως χρειζεται πρωτα χρονο...........και μετα signature :D :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως χρειζεται πρωτα χρονο...........και μετα signature :D :D :D :D :D :D

 

σε αυτο συμφωνω και εγω..οντως βγηκε λιγο γρηγορα η signature κιθαρα του αφου και εγω πιστευω οτι πρωτα πρεπει να καθιερωθεις για καποια χρονια και μετα ..ολα τα αλλα...

παντως τον θεωρω πολυ καλο κιθαριστα και με τρομερο γουστο στις φρασεις του και στον ηχο του... :D

sorry για το τελευταιο μου off topic...ας μιλησουμε για τον ΘΕΟ david... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον DG λοιπον ...

 

Και εγω δεν βλέπω κανένα λόγω ύπαρξης μιας DG signature κιθάρας, εκτός φυσικά απο το γεγονός ότι κύριος σκοπός της Fender και του DG είναι να βγάλουν επιπλέον χρήματα, κάτι που δεν είναι κακό.

 

Ετσι όταν είδα την ανακοίνωση αρχισα να σκέφτομαι διάφορες "θεωρίες συνομοσίας" όπως το γεγονός οτι ενω ο DG παίζει για χρόνια με μια CAR με EMG μαγνήτες αλλάζει κιθάρα και πάει σε μια "παλιά και αγαπημένη" και που είναι classic κατα κάποιο τρόπο.

 

Μια signature με EMG μαγνήτες δεν θα ήταν ποτέ δυνατόν να υπάρξει γιατί η fender θα έπρεπε να αγοράζει EMG μαγνήτες, κάτι που δεν έχει ιδιαίτερο λόγο να κάνει και που πολλοί δεν συμπαθούν ιδιαίτερα (τους emg εννοώ) άρα περιορίζει τους πιθανούς αγοραστές.

 

Ετσι "εμφανίζεται" ξαφνικά μια all time classic κιθάρα με μαύρο pickguard και maple neck, κάτι που την κάνει μοναδική και διακριτή ως η blackie του DG και ταυτόχρονα είναι μια κλασική strat με πολύ περισσότερους πιθανούς αγοραστές.

 

Παράλληλα ο DG εμφανίζεται στο 50th Anniversary Fender Stratocaster

 

Και η προετοιμασία των πιθανών αγοραστών (βλέπε καμπάνια marketing) έχει αρχίσει.

 

Ας σκεφτεί κανείς ποσοι μόνο απο το Noiz έχουν ή θα αποκτήσουν μια κιθάρα σε εμφάνιση blackie !!! μπορεί να καταλάβει το μέγεθος της επιρροής που έχει αυτός ο καταπληκτικός κατα την γνώμη μου κιθαρίστας.

 

Εγω θα είμαι ένας απο αυτούς πάντως γιατί πραγματι είναι κούκλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει κανείς μια D.G. κιθάρα της προκοπής ας πάρει τη haar d.g. που υπάρχει σε αυτή τη σελίδα. Και τα specs θα είναι όσο κοντά γίνεται και θα έχει και ένα υπέροχο χειροποίητο όργανο στα χέρια του με τιμή under 1500euro.

http://www.haarguitars.nl/test/Index2.htm

Kάπου στη μέση της σελίδας είναι η κιθάρα με τους EMG pickups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου