Προς το περιεχόμενο

Johnny.T+Haris+Longshadow: Desert Snake


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια παιδιά...

 

Συμφωνώ οτι πολλά κομμάτια που ακούγονται εδώ μέσα

-οπως το παρόν- πρέπει να ακουστούν έξω...

 

Tο συγκεκριμένο δε πάει γάντι στο JohnnyT..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία δουλειά.

Όντως η φωνή ήθελε πιο μπροστά και "γεμάτη" (a la Cohen)

Το μπάσο ομως είναι αταίριαστο.

 

Εύγε νέοι μου.  ;D

Που ρε Κωστα ειναι αταιρατσο.Κατσε γραψε ενα μπασακι και στειλτο να δω τι εχεις στο μυαλο σαν ταοριασμα,Το μπασο δεν συνοδευει μονο αλλα δινει και την γκρουβα μιας και η κιθαρα μονο ξηνει ακορντα.Νομιζω οτι εχουμε μια διαφορετικη αισθητικη ισως.Το να λες οτι ειναι αταιριαστο με χαλαει ,οχι οτι το παιζω μπασιαστας απλα στο συγκεριμενο αυτο ηθελα να δινει απο πισω και οχι ενα κλασικο παιξιμο .Τεσπα.

[φωνή Πουλικάκου] “Θα σας παίξουμε τώρα ένα παλιό τραγουδάκι του Τζόνη, που λέγεται Desert Snake. Το πειράξαμε λίγο γιατί το γουστάραμε πιο ιντελεκτουέλ και ατμοσφαιρίκ.

Πάμε μάγκες…”. [/φωνή Πουλικάκου]

 

https://app.box.com/s/8y2uh17358lacuw7ze9f

 

 

Johnny.T: μουσική, στίχοι, φωνή, κιθάρα, μπάσο.

 

Haris: Ταμπούρο, κάσα, τομ, πιατίνι, μπόνγκος, παλαμάκια, ουρά κροταλία.

(Ναι, ξέρω ότι θα μπορούσα να γράψω απλώς “κρουστά” αλλά μου την έχει σπάσει που ο πολυοργανοπαίκτης από πάνω έχει μονίμως ολόκληρη έκθεση ιδεών στα …credits του, κι εγώ πρέπει να είμαι μονολεκτικός! ;D)

 

Longshadow: Μείξη, μάστερινγκ και υπομονή.

Μερικές φορές οι πηγές που έχεις στη διάθεση σου καθιστούν δύσκολο το να κάνεις αυτό που θα ήθελες ακριβώς να κάνεις.  :-\

 

 

 

Των ταμπούρων, κυρ Γιάννη μας.  ;D ;D

 

 

 

Η φωνη ειναι γραμμενη με ενα δυναμικο μικροφωνοι της πλακας των 10 ετρω επομενως τι θα βγαλει και που να παει.Ηθελα να ακουγεται λιγο ραδιοφωνικη καπως φιλτραρισμενη.Με αυτα που ειχαμε μια χαρα δουλεια εγινε παντως.

Εγώ τα 'χω πει πολλές φορές. Αυτά τα κομμάτια του Γιώργου δεν είναι για εσωτερική κατανάλωση. Πρέπει να ακουστούν παραέξω όπου κι αν είναι αυτό. Διαμάντι.

 

Πολλά μπράβο στο Χάρη που έπαιξε άψογα κι εντελώς μες στο κλίμα και τον άλλο Γιώργο που μεταχειρίστηκε τους ήχους ακριβώς όπως επέβαλε η όλη ατμόσφαιρα.

Σπυρο ειναι το μοναδικο μου τραγουδι που οντως επαιξε στην πρωτη του μορφη σε ενα ιντερνετ ραδιο και ειχε αρεσει.Στην εκπομπη του Παναγιωτη μπαρλα απο το fractall press δεν ξερω αν γνωριζεις.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι πτωμα (μολις φυρισα απο σαλονικη)για να απαντησω στους υπολοιπους χωρια ,συμπαθατε με ,σας ευχαριστω ολους για τα θετικα σχολια και ενα μπραβο και απο μενα και στο Χαρη που εδωσε αυτο το κρουστο καμβα απο πισω και στο Γιωργο που μετα απο πολλα ζορια με καμενο υπολογιστη κτλ καταφερε και το εφερε στα ισα.

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, φίλε Γιώργο!

 

Συμφωνώ μαζί σου για το μπάσο. Δίνει χαρακτήρα στο κομμάτι.

 

Τα ριφ της κιθάρας, επίσης, είναι σε στυλ Tom Waits, JJ Cale, T Bone Burnett και σκίζουν.

 

Τα τύμπανα δίνουν την απαραίτητη γκρούβα.

 

Ηθελα να ακουγεται λιγο ραδιοφωνικη καπως φιλτραρισμενη.

 

Το πέτυχες μια χαρά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που κανει  το  κομματι πολυ καλο  για  το  ειδος του,ειναι  η φωνη.

Υφος και χροια που πειθει και σε τραβαει να ακουσεις αλλα και  καλη προφορα.

Ιδιαιτερη και ωραια.

 

Τα υπολοιπα:

Οι ρυθμικες καλες αλλα  ενα bigsby το θελανε...Μου  λειψε  το κατι παραπανω σε ''αερα'' και πενια που κανει τη σαυρα να ξεπροβαλλει στην πετρα...

Η λιντ προσπαθει να  ''μπει'' στο υφος και ενιοτε δεν με  επειθε...

 

Τα τυμπανοκρουστα ειναι ωραια εως  και ευρηματικα.Προσδιδουν στο κομματι την καταλληλη ατμοσφαιρα.

 

Το μπασο δεν το βρισκω κακο αλλα κανει μπαμ  οτι  το συνεθεσε ''κιθαριστικο'' μυαλο.

Η ''κινηση'' στο τετραχορδο  ειναι  κατι που θελει εμπειρια και τριβη  οπως και διαφορετικο  τροπο  προσεγγισης στις ''χαμηλες'' αρμονιες και αξιες.

 

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,φιλε Τζωννυ οι γνωμες ειναι σαν...ξερεις εσυ και μην περιμενεις να συμφωνουν  ολοι  με τις επιλογες σου.

 

Εισαι  ωραιος και πολυπραγμων δημιουργος,γουσταρεις,γεμιζεις την ψυχη σου,προχωρα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις πηγές: Πέρα από τη φωνή που, όπως είπε ο Γιώργος, γράφτηκε a long time ago in a galaxy far, far away με ένα φτηνιάρικο μικρόφωνο, είναι και τα κρουστά που έχουν παιχτεί με mallets (εκτός από το ταμπούρο) για να έχουν αυτόν το σχετικά μουντό και χωρίς έντονη ατάκα ήχο.

Το στοίχημα ήταν να παραμείνουν low profile και τα ταυτόχρονα να περνάνε ικανοποιητικά στη μείξη. Και kudos στον Longshadow που το κατάφερε με “δύσκολες” πηγές.

 

Για το μπάσο: Ντίφρεντ στροκς φορ ντίφρεντ φοκς, και δεν τρέχει τίποτα.

 

Για το Jockey full of bourbon: Στράτο, είσαι right on the money ρε μπαγάσα! Όταν συζητούσαμε με τον Τζόνη για τα τύμπανα, σκεφτήκαμε να το προσεγγίσουμε κάπως σαν το Jockey. Όπερ και εγένετο, με έμφαση στο “κάπως”.

 

Θενκς κι από μένα.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαρβο παιδια το αποτελεσμα ειναι πολυ ωραιο :)

 

μου αρεσουν αυτα τα desert/surf κομματια

 

πολυ ωραιες κιθαρες και σε ηχο και σε παιξιμο και τα κρουστα εδωσαν αυτο που χρειαζεται το κομματι.

 

να περιμενουμε και κανα αλλο ? :)

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cool!

 

 

Ακριβώς! Γιατί, όπως λένε και οι Γάλλοι: "c'est la vie,  mon ami"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου