Προς το περιεχόμενο

Μόντες σε Blackheart little giant 112


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Έχω στην κατοχή μου τον ενισχυτή του τίτλου (Blackheart little giant 112) και αναρωτιόμουν, αν είναι δυνατό, να γίνουν σ'αυτόν οι παρακάτω μετατροπές:

-προσθήκη stand by switch

-προσθήκη effects loop

-προσθήκη master volume

 

Αν ναι, πόσο κοστολογούνται, στο περίπου; Αξίζει τον κόπο για αυτόν τον ενισχυτή;

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικα εντελως ... Τι το χρειαζεσαι το stand by switch ? Τι το χρειαζεσαι το  effect loop (για να σου αλλοιωνει τα εφε ο ενισχυτης αυτος πρεπει να παιζεις πανω από απο το 6-7, αρα θα χρειαστεις ΩΡΛ συντομα). Οσο για το master volume, παει κι ερχεται , αν και μπορεις να τον κατεβασεις στα χαμηλα watt και να κανεις τη δουλεια σου. Γνωμη μου (τα λεω ολα αυτά επειδή τον ενισχυτη τον ειχα 5 χρονια) μην ξοδεψεις χρηματα για αχρειαστες μοντες . Αλλαξε τις λαμπες σου μετα από κανα δυο χρονια χρησης και τιποτα αλλο . Ο ενισχυτης είναι πολύ καλος για τα λεφτά του , με φοβερό headroom για τη κατηγορία του και αξιοπιστος ως πεταλομηχανή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το χρειαζεσαι το stand by switch ?

 

Δεν τον "ζορίζω" περισσότερο, όταν τον ανοιγοκλείνω από τον κεντρικό του διακόπτη;

 

Για τα υπόλοιπα, δεν έχεις και άδικο, απλά, είπα να ρωτήσω, μια και άνοιξα το θέμα.

 

Κατά τα άλλα, είναι, όντως, πεταλομηχανή και αξιολογότατος, για τα χρήματά του.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι για τετοιες μοντες εγω θα ελεγα να κοιταξεις για μοντες εσωτερικες, δηλαδη καλυτερα υλικα (πυκνωτες,αντιστασεις κλπ)! Πηγα τον δικο μου (blues jr) και δεν το πιστευα ποσο καλυτερος ενισχυτης εγινε! Δεν περιμενα τετοια βελτιωση σε καμια περιπτωση (ερχεται σχετικο αρθρο συντομα)! Τωρα τι και πως θα σου τα πουν οι ειδικοι! Οντως ο ενισχυτης σου ειναι πολυ καλος! Ετσι ελεγα και εγω πριν για τον δικο μου! Τωρα λεω υπεροχος!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[shadow=red,left]Δεν τον "ζορίζω" περισσότερο, όταν τον ανοιγοκλείνω από τον κεντρικό του διακόπτη;[/shadow]

 

Δε νομιζω να υπαρχει και φοβερο ζορισμα στα 5 watt. Απλα μην ξεκινας αμεσως να παιζεις (δωστου 2 λεπτα να ζεσταθει) . Εγω παντως ξεκινουσα να παιζω αμεσως  και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Οσο για αλλαγες σε πυκνωτες και αντιστασεις στον συγκεκριμενο δε νομιζω να σου δωσουν μεγαλη βελτιωση στον ηχο . 2 τεχνικους που εχω εμπιστοσυνη και το συζητησα  μαζι τους αυτο μου ειπαν . Μεγαφωνο εχει καλο , οποτε αστον οπως ειναι και οταν τον βαρεθεις και βρεθεις καλα οικονομικά  χτυπα κατι καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μην ξεκινας αμεσως να παιζεις (δωστου 2 λεπτα να ζεσταθει)

 

Τα ξέρω αυτά..  :)

 

Αλλαγή σε λάμπες είναι στα υπόψιν, όταν χρειαστεί. Από εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα είναι θέμα πειραματισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Γιαννη τον ειχα βαλει στο ματι αυτον και το μεγαλυτερο αδερφακι του αλλα δεν τον προλαβα ,τον αποσυρανε.Η μονη μοντα που θα εκανα και θελω να κανω και στο δικο μου ειναι ενα reverb.Δεν ξερω το σκεφτεσαι καθολου ή εχεις κανα πεταλι και κανεις δουλεια.Μαλον και γω το παω για πεταλι.Πολυ το γουσταρω το βαθακι.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα την κεφαλη με την καμπινα για 2 χρονια και εκανα καποιες μοντες σε πυκνωτες και αντιστασεις με οδηγο ενα site (που δεν θυμαμαι να σου πω),σκοπος ηταν να "σφιξουν" τα χαμηλα και να καθαρισει λιγο ενα "φυσημα" που εχει οταν ανεβαζεις ενταση.

Να σου πω την αληθεια το μονο που καταλαβα ηταν η χαρα του diy γιατι σπανιοτατα ανεβαζα το vol πανω απο το 2 με 3 στα 5w, η διαφορα πριν κα μετα δεν γινοταν αντιληπτη ,μονο οταν τον πηρα σε στουντιο που και παλι επαιζα σε αλλη καμπινα επομενως....

Ειχα ρωτηση το Μητσο (telegun) για μοντες και μου ειπε οτι δεν αξιζη το κοπο και οτι ειναι μια χαρα ενισχυτης και ετσι (νταξει γνωμη του ,αλλα σεβαστη σαν πιο ειδικος).

Απο λαμπες ειχα βαλει ehx ,του εκατσαν μουρλια!

Σε καταλαβαινω ,ειναι ευκολος στις μοντες και σε τρωει να τον σκαλισεις  :D

Μεγαφωνο εχει καλο , οποτε αστον οπως ειναι και οταν τον βαρεθεις και βρεθεις καλα οικονομικά  χτυπα κατι καλυτερο

Θα συμφωνησω σε αυτο.

Βαγγελη και γω εχω κανα χρονο το Basic kit απο Billm audio για τον junior αλλα ακομα να του βαλω χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, παίδες!

 

Που εισαι? Εγω ειμαι Θεσσαλονικη.

 

Γειά σου, Δημήτρη. Ο Γιάννης είμαι, ρε συ, από Καλαμαριά.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου