Προς το περιεχόμενο

Τι λέει νόμος για ανήλικους στα λάιβ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.Να κανω και εγω με τη σειρα μου μια ερωτηση και ελπιζω να μη θεωρηθει off topic.Αν οι μουσικοι που παιζουν ζωνατανα σε ενα μπαρακι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι η ανηκουν σε σωματα ασφαλειας η τελοσπαντων οποιοδηποτε επαγγελμα τετοιου ειδους που σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να εχεις δευτερη ενασχοληση με εσοδα τοτε μπορουν να κανουν το live ΔΩΡΕΑΝ η θα πρεπει να αποδειξουν οτι δεν ειναι ελεφαντες και πως σε εναν ενδεχομενο ελεγχο (απο καποιον απο τους φορεις που προαναφερατε) κατα τη διαρκεια του live θα μπορεσει κανεις να στοιχειοθετησει "πληρωμη" αρα και φαουλ?Και δε μιλαμε για το σεναριο που καποιος μουσικος τα παιρνει κατω απο το τραπεζι μαυρα.Μιλαμε για το σεναριο που πραγματι ο ανθρωπας πηγε εκει με την κιθαρουλα του γνωστος και  ο μαγαζατορας...ε ας πουμε κανενα τραγουδακι να περασουμε ολοι καλα.Ευχαριστω.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Αν οι μουσικοι που παιζουν ζωνατανα σε ενα μπαρακι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι η ανηκουν σε σωματα ασφαλειας η τελοσπαντων οποιοδηποτε επαγγελμα τετοιου ειδους που σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να εχεις δευτερη ενασχοληση με εσοδα τοτε μπορουν να κανουν το live ΔΩΡΕΑΝ η θα πρεπει να αποδειξουν οτι δεν ειναι ελεφαντες και πως σε εναν ενδεχομενο ελεγχο (απο καποιον απο τους φορεις που προαναφερατε) κατα τη διαρκεια του live θα μπορεσει κανεις να στοιχειοθετησει "πληρωμη" αρα και φαουλ?

 

Σε μια εποχή που οι νόμοι παράγονται πιο γρήγορα και από ποπ – κορν, να σαι σίγουρος ότι ο νομοθέτης ΔΕΝ προέβλεψε καμία εξαιρετική περίπτωση σαν αυτή που αναφέρεις.

 

Είχε στο μυαλό του (καλώς ή κακώς) την καταπολέμηση της ανασφάλιστης- αδήλωτης – αφορολόγητης εργασίας (και φυσικά ένα άλλοθι να μπεί κάνα φράγκο στα ταμεία) και κλασσικά με κινήσεις πανικού έσπευσε να  νομοθετήσει με τη βασική αρχή ότι: «όλοι είναι ένοχοι, μέχρι αποδείξεως του εναντίον».

 

Τα πράγματα έχουν ως εξής.

Στην παρούσα φάση είτε είσαι επαγγελματίας μουσικός είτε αστροναύτης ασφαλισμένος στο διαπλανητικό σου ταμείο, ΑΝ σε τσακώσουν με κιθάρα-μαντολίνο- μπουζούκι- μαράκες κ.ο.κ. στο χέρι σε «μαγαζί», και δεν σου έχουν κάνει πρόσληψη , θα ρθεί το «μπιλιετάκι» των 10.500,00 €.

 

Είτε έρθει από το Ι.Κ.Α. είτε από το Σ.Ε.Π., και εφόσον είσαι αστροναύτης, θα γίνει μια προσφυγή ενώπιον του Μονομελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου (λόγω ποσού)  της έδρας από το «πατάρι» που σε τσάκωσαν και εκεί πας με την στολή σου ή ό,τι άλλο αποδεικτικόν μέσο διαθέτεις και τους λες τί και πώς.

 

Βέβαια τόσο η προθεσμία ασκήσεως αυτής της προσφυγής όσο βέβαια και η άσκηση αυτής ΔΕΝ αναστέλλουν πιθανή εκτέλεση της απόφασης ήτοι αυτά τα πρόστιμα θα βεβαιωθούν στις Δ.Ο.Υ. (αν ύστερα από 3-4 χρόνια δικαιωθείς, τρέχα γύρευε)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α πολυ ωραιος ο νομοθετης!!!Κατα τ αλλα "νομοι υπαρχουν απλα δεν τηρουνται".....

 

 

@@ μεντολες....

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν  ο νομοθετης δεν εχει προβλεψει οτι εσυ δεν εισαι ελεφαντας και δεν μπορεις παντα να το αποδειξεις αυτο (επειδη ο νομοθετης δεν εχει προβλεψει πραγματα) γινεται το κρατος πολιτης 1-0......και μολις ο πολιτης στην ιδια περιπτωση τα παιρνει μαυρα γινεται το κρατος-πολιτης 1-1...

 

και δυστυχως αυτο το βλεπεις παντου γυρω σου...

και ετσι ακους ατακες του στυλ "οσο με κλεβουν θα τους κλεβω"

και ετσι φτασαμε εδω που φτασαμε....

 

ουφ τα ειπα!!!!!

 

Σ ευχαριστω για την απαντηση φιλε.

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

οταν  ο νομοθετης δεν εχει προβλεψει οτι εσυ δεν εισαι ελεφαντας και δεν μπορεις παντα να το αποδειξεις αυτο (επειδη ο νομοθετης δεν εχει προβλεψει πραγματα) γινεται το κρατος πολιτης 1-0......και μολις ο πολιτης στην ιδια περιπτωση τα παιρνει μαυρα γινεται το κρατος-πολιτης 1-1...

 

και δυστυχως αυτο το βλεπεις παντου γυρω σου...

και ετσι ακους ατακες του στυλ "οσο με κλεβουν θα τους κλεβω"

και ετσι φτασαμε εδω που φτασαμε....

 

ουφ τα ειπα!!!!!

 

Σ ευχαριστω για την απαντηση φιλε.

 

 

Το ότι με τα μέτρα που έχουν πάρει (για όλα τα επαγγελματα, ειδικά για τα ελέυθερα επαγγέλματα) , έχει ανθίσει η "μαύρη εργασία", το έχουν καταλάβει ΟΛΟΙ, και όταν λέμε όλοι ,εννοούμε όλοι.

Χαζοί δεν είναι.

Τι θα κάνουν , ποιός θα το κάνει, πως θα το κάνει, ΔΕΝ ξέρω. Είμαστε σε μια , εδώ και 5 χρόνια, κατάσταση αναμονής.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Να κανω και εγω με τη σειρα μου μια ερωτηση και ελπιζω να μη θεωρηθει off topic.Αν οι μουσικοι που παιζουν ζωνατανα σε ενα μπαρακι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι η ανηκουν σε σωματα ασφαλειας η τελοσπαντων οποιοδηποτε επαγγελμα τετοιου ειδους που σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να εχεις δευτερη ενασχοληση με εσοδα τοτε μπορουν να κανουν το live ΔΩΡΕΑΝ η θα πρεπει να αποδειξουν οτι δεν ειναι ελεφαντες και πως σε εναν ενδεχομενο ελεγχο (απο καποιον απο τους φορεις που προαναφερατε) κατα τη διαρκεια του live θα μπορεσει κανεις να στοιχειοθετησει "πληρωμη" αρα και φαουλ?Και δε μιλαμε για το σεναριο που καποιος μουσικος τα παιρνει κατω απο το τραπεζι μαυρα.Μιλαμε για το σεναριο που πραγματι ο ανθρωπας πηγε εκει με την κιθαρουλα του γνωστος και  ο μαγαζατορας...ε ας πουμε κανενα τραγουδακι να περασουμε ολοι καλα.Ευχαριστω.

 

κάπου είχα διαβάσει ότι σε αυτή την περίπτωση υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση πως παίζεις αφιλοκερδώς και το μαγαζί και εσύ είστε καλυμένοι χωρίς να γίνει πρόσληψη. δίνει όμως το δικαίωμα στον έλεγχο άμα θέλει να σε κατεβάσει την ώρα που παίζεις και να μη ξανανέβεις-δεν ξέρω εάν ισχύει όντως δεν το έχω κάνει.

 

επίσης αυτό που είπα πιο πάνω μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό σε όργανα χωρίς ενισχυτή, μικρόφωνα κτλ δηλ 2 κιθάρες σκέτες πχ-μήπως εκεί δεν χρειάζετε ασφάλιση γιατί δεν θεωρείτε κέντρο διασκεδάσεως.

 

υπάρχει ο νόμος απώς πρέπει να κάτσετε να τον διαβάσετε.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

stavros_d80 το "παίζεις αφιλοκερδώς και το μαγαζί και εσύ", είναι περσινά ξυνά σταφύλια, όταν όλοι ψαχνόμασταν. Δεν ισχύουν.

 

Η διεύθυνση του .......... σας ενημερώνει, ότι μετά από τις αλλαγές που έχουν γίνει με βάση την ισχύουσα νομοθεσία, σχετικά με την ασφάλιση των μουσικών κατά τις ζωντανές τους εμφανίσεις, οφείλει να ακολουθήσει τους κανόνες που ισχύουν πλέον για όλα τα μαγαζιά βάση του νόμου. Σύμφωνα με αυτούς η τιμή του ενσήμου που ισχύει, είναι 25,43 Ευρώ ανά μουσικό. Σε περίπτωση ελέγχου, η παράβαση του παραπάνω κανόνα επιβαρύνει την επιχείρηση με πρόστιμο 10.500 Ευρώ και τον κάθε μουσικό με πρόστιμο 500 Ευρώ αντίστοιχα.

 

    Εμείς ως επιχείρηση έχουμε να προτείνουμε τον έξης τρόπο ώστε να μπορέσει το μαγαζί να συνεχίσει να φιλοξενεί ζωντανές εμφανίσεις συγκροτημάτων. Επειδή δυστυχώς η εκτίμηση της προσέλευσης  του κόσμου σε κάθε live είναι πολύ δύσκολη έως αδύνατη, προτείνουμε τα έξοδα της ασφάλισης να καλύπτονται μισά από το μαγαζί και μισά από το συγκρότημα.

 

Να δούμε αυτά τα μαγαζιά που θα βρίσκουν μουσικούς να παίζουν.

Μέχρι τώρα σου έδιναν ένα τάληρο απο την πόρτα και το άτομο σε μια πενταμελή μπάντα έβγαζε ένα τριαντάρι αν ήταν το μαγαζί γεμάτο. Και πολλά λέω... 8) Αφαίρεσε 12,71 κι έδεσες... Να βγάλεις τη βενζίνη σου τουλάχιστον ρε φίλε. Μη μπεις και μέσα...

 

Μάλλον θα πρέπει να επανατοποθετηθούν οι σχέσεις αυτών των μαγαζιών με τους μουσικούς. Εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι, την ασφάλιση στο ΙΚΑ υποχρεούται να αποδώσει ο εργοδότης. Οπότε αν θέλουμε να είμαστε ΟΛΟΙ νομότυποι το 50 - 50 δεν παίζει. Κάνω λάθος;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

επίσης αυτό που είπα πιο πάνω μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό σε όργανα χωρίς ενισχυτή, μικρόφωνα κτλ δηλ 2 κιθάρες σκέτες πχ-μήπως εκεί δεν χρειάζετε ασφάλιση γιατί δεν θεωρείτε κέντρο διασκεδάσεως.

 

 

 

Αυτά είχαν σχέση με τις άδειες που χορηγούσε ο Δήμος και πως χαρακτήριζε ένα μαγαζί και αν μπορούσε να πραγματοποιηθεί στο χώρο εκτέλεση ζωντανής μουσικής.

 

Και για να μην το περιορίσουμε μόνον εκεί.

Έχω φίλους που έχουν καφέ - μπάρ.

Πολλές φορές μπήκα πίσω από την μπάρα να μου κάνω καφέ (γιατί βαριόταν να μου τον κάνουν  ;D) τον οποίο φυσικά δεν πλήρωνα γιατί ήταν κερασμένος και δεν χτυπιόταν απόδειξη.

Φαντάσου να το ξανακάνω και να μπεί την αποφράδα εκεινη στιγμή μέσα στο μαγαζί Ι.Κ.Α., Σ.Ε.Π. και ΣΔΟΕ, και να με τσακώσουν πισω από το μπάρ να χτυπάω τον καφέ μου. ;D ;D ;D ;D

 

Αυτές τις περιπτώσεις ΔΕΝ μπορεί να τις προβλέψει ο νόμος και αν τις προέβλεπε, πίστεψέ με θα γινόταν "'αλλοθι" και "παραθυράκι" για πολλούς άλλους.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κύριοι τα πράγματα είναι εκπληκτικά απλά:

 

Για να παίξεις μουσική σε μπαράκι, πίστα, συναυλία κλπ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΜΑ ΙΚΑ

 

Αν δεν έχεις, πας και βγάζεις- εκτός αν κάποιος υπόκειται σε περιπτώσεις που το ταμείο του, του απαγορεύει ρητώς και δια ροπάλου ασφάλιση σε άλλο ταμείο. Νομίζω ότι οι ΔΥ είναι σε αυτή την κατηγορία.

 

 

Ανιδιοτελώς, δωρεάν, promo εμφανίσεις, τζάμπα κλπ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ.

 

Για τους ασφαλισμένους στον ΟΑΕΕ, χαρτί από το ταμείο που να αναφέρει την έναρξη ασφάλισης στο ταμείο- παλιός/ νέος ασφαλισμένος (για το ΙΚΑ).

 

Από εκεί και πέρα, οι του ΟΑΕΕ συνεχίζουν κανονικά με το ταμείο τους και η απόκτηση ΑΜΑ ΙΚΑ δεν τους επιφέρει άλλα πάρε- δώσε με το ΙΚΑ.

 

Εκτός φυσικά, από το άχρηστο ένσημο που θα πληρώνει για αυτούς ο επιχειρηματίας κάθε φορά που θα παίζουνε.

 

Αν τώρα αυτός που παίζει μουσική είναι ήδη στο ΙΚΑ, απλά δίνει τον ΑΜΑ του και του πιστώνεται ένα ένσημο σε κάθε gig.

 

Για του άλλους, όπως είπα παραπάνω, είναι παράλληλη ασφάλιση και δεν προσμετράται στα συντάξιμα ένσημα.

 

Το να βγάλεις ΑΜΑ ΙΚΑ είναι σχετικά εύκολο:

 

Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας

 

Φωτοτυπία που να προκύπτει το ΑΦΜ (τελευταίο εκκαθαριστικό) 

 

Έγγραφο που να αναφέρει την έναρξη ασφάλισης σε άλλο ταμείο (πχ ΟΑΕΕ)

 

Φωτοτυπία λογαριασμού που πιστοποιεί την διεύθυνση (πχ ΔΕΗ, κινητό)

 

Φωτοτυπία ΑΜΚΑ (από το βιβλιάριο ασφάλισης του άλλου ταμείου ή απ' όπου αλλού αναγράφεται)

 

Φωτοτυπία πρώτης σελίδας τραπεζικού βιβλιαρίου όπου αναγράφεται το ΙΒΑΝ

 

 

 

SOS tip: ΑΜΑ μπορούμε να εκδώσουμε σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΙΚΑ και όχι μόνο στο οικείο μας κατάστημα.

 

Οπότε αν στο μητρώο (εκεί γίνεται η εγγραφή) του ΙΚΑ σας γίνεται της κακομοίρας, αναζητήστε ένα «χαλαρό».

 

Το ΙΚΑ Συντάγματος (Ακαδημίας 21) είναι Ο παράδεισος, σε σχέση με την κόλαση του ΙΚΑ Καλλιθέας  ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα εγω που ειμαι στρατιωτικος απαγορευεται ρητα να πιασω την κιθαρα και να περασω καλα και εγω και οι αλλοι

(ελπιζω!!!!!)  αφιλοκερδως ενω ο διπλανος μου που δεν ειναι επιτρεπεται υπο προυποθεσεις...

 

χμμμμ....καλη φαση....

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου