Προς το περιεχόμενο

Τι λέει νόμος για ανήλικους στα λάιβ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ας έχει ένα ΟΑΕΕ ο μουσικός να κόβει ένα παροχής υπηρεσιών και τελειώνει εκεί, όπως θα έρθει ο μάστορας σπίτι σου και θα σου κόψει απόδειξη. Αυτό το απλό δεν θα μπορούσε να γίνει; Αλλά να έχει ΟΑΕΕ αλλιώς δεν μιλάμε για μουσικό αλλά για χομπίστα.

 

Η λύση με το "μπλοκάκι" ή με το εργόσημο ήταν πιο σωστή και κατ εμέ.

 

Τεσπα, εχουν ξεφύγει και εξαρτούν όλες τις συναλλαγές πλέον από την ασφαλιστική ή φορολογική ενημερότητα κάποιου (καταχρηστικά) και δεν κάθονται να κάνουν μια απλή τόσο φορολογική όσο και ασφαλιστική νομοθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας έχει ένα ΟΑΕΕ ο μουσικός να κόβει ένα παροχής υπηρεσιών και τελειώνει εκεί, όπως θα έρθει ο μάστορας σπίτι σου και θα σου κόψει απόδειξη. Αυτό το απλό δεν θα μπορούσε να γίνει; Αλλά να έχει ΟΑΕΕ αλλιώς δεν μιλάμε για μουσικό αλλά για χομπίστα.

 

Δηλαδή εγώ που είμαι session performing μουσικός, όχι recording, performing,(ή πιο απλά παίζω σε σκυλάδικα, ή οπουδήποτε αλλού), εφόσον υπάρχει ένσημο ΙΚΑ για μουσικούς, γιατί να πρέπει να κάνω οπωσδήποτε έναρξη ως μουσικός εκτελεστής στον ΟΑΕΕ, αλλιώς χαρακτηρίζομαι χομπίστας; Αφού παρέχω εξαρτημένη σχέση εργασίας, είτε για 5 μήνες είτε για ένα βράδυ, γιατί να μην ενταχτώ στο προσωπικό του μαγαζιού;

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

«Η εξαρτημένη εργασία» διακρίνεται από την «ανεξάρτητη εργασία».

Υπάρχουν 4 θεωρίες διάκρισης:

1) Η θεωρία της οικονομικής εξάρτησης

2) Η θεωρία της νομικής εξάρτησης

3) Η θεωρία της προσωπικής εξάρτησης και

4) Η Θεωρία της λειτουργικής ή οργανικής εξάρτησης.

Στην Ελληνική νομική επιστήμη αλλά και νομολογία ακολουθείται η θεωρία της προσωπικής εξάρτησης.

 

Χαρακτηριστικά γνωρίσματα αυτής της θεωρίας είναι τα κάτωθι:

Α) Καθορισμένος τόπος και συγκεκριμένος χώρος δουλειάς

Β) καθορισμός χρόνου έναρξης ή και λήξης χρόνου εξάρτησής του και κυρίως τρόπου αξιοποίησης χρόνου

Γ) Καθορισμός τρόπου δουλειάς και οργάνωση δουλείας

Δ) έλεγχο δουλειάς και όχι απλώς των αποτελεσμάτων και

Ε) Έλεγχο της εκτέλεσης οδηγιών.

 

Στην Ελλάδα η μόνη δουλειά  μουσικού που μπορεί να ενταχθεί σε αυτά τα κριτήρια και άρα να χαρακτηριστεί ως «εξαρτημένη εργασία» άρα => υπαγωγή στην ασφάλιση του Ι.Κ.Α. είναι όντως το σκυλάδικο (ενδεχομένως και η μουσική εκτέλεση σε κάποιο ξενοδοχείο).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Κατ' αρχάς LK, ευχαριστώ για την διασαφήνιση της κατάστασης, νομικά τουλάχιστον, στην Ελλάδα. Ήταν κάτι που δεν γνώριζα.

 

Άρα ο εργαζόμενος περιστασιακά σε κάποιο μαγαζί (βλέπε κάνω μια στο τόσο live σε χ διαφορετικά μαγαζιά) δεν υπάγεται σύμφωνα με την νομολογία της χώρας σε εξαρτημένη εργασία, άρα και στην ασφάλισή του μέσω ΙΚΑ; (αν κατάλαβα σωστά δηλαδή)

 

Μέ βάση το περιστασιακό της υπόθεσης, δεν θα ήταν πιο συμφέρουσα ή πρόσφορη ή δεν ξέρω πώς αλλιώς να την περιγράψω η λύση του εργόσημου;

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άρα ο εργαζόμενος περιστασιακά σε κάποιο μαγαζί (βλέπε κάνω μια στο τόσο live σε χ διαφορετικά μαγαζιά) δεν υπάγεται σύμφωνα με την νομολογία της χώρας σε εξαρτημένη εργασία, άρα και στην ασφάλισή του μέσω ΙΚΑ; (αν κατάλαβα σωστά δηλαδή)

 

 

 

Όχι δεν έχει σχέση ο χρόνος (στο "περιστασιακά" πάει αυτό).

Εξαρτημένη εργασία μπορεί να είναι και αορίστου και ορισμένου χρόνου

 

Γενικά στον καλλιτεχνικό χόρο, όπου υπάρχουν δυνατότητες πρωτοβουλίας και οι καλλιτέχνες βρίσκονται έξω από την προσωπική σφαίρα του εργοδότη είναι δύσκολο να τους εντάξεις στους "μισθωτούς".

 

Υπάρχει βέβαια για παράδειγμα αποφάση που έκρινε πως  "καλλιτέχνης" (συγγραφέας) όταν απασχολήθηκε σε περιοδικό ως κριτικός και  εργαζόταν στον χώρο της επιχείρησης υπήρξε σύμβαση εξαρτημένης εργασίας (περίπτωση που μοιάζει με το σκυλάδικο) .

 

 

 

Μέ βάση το περιστασιακό της υπόθεσης, δεν θα ήταν πιο συμφέρουσα ή πρόσφορη ή δεν ξέρω πώς αλλιώς να την περιγράψω η λύση του εργόσημου;

 

Και εγώ έτσι λεω για αυτές τις περιπτώσεις, το πα και πριν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν ο ιδιοκτήτης, έχει και άποψη επι του καλλιτεχνικού μέρους που προβάλλει ή θέλει να προβάλλει στο μαγαζί του, αίρεται το γεγονός της πρωτοβουλίας και άρα εντάσσεται ο εκάστοτε καλλιτέχνης στην ιδιότητα "μισθωτός";

 

Δεν είναι ειρωνική η ερώτηση. Προσπαθώ να κατανοήσω αν είναι θέμα του τύπου: "Είμαι το αφεντικό, αλλά συνάμα είμαι και καλός σαν μαέστρος και στο μαγαζί μου θα παίξετε αυτά (όπου το αυτά μπορεί να είναι ο,τιδήποτε)."

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή αν ο ιδιοκτήτης, έχει και άποψη επι του καλλιτεχνικού μέρους που προβάλλει ή θέλει να προβάλλει στο μαγαζί του, αίρεται το γεγονός της πρωτοβουλίας και άρα εντάσσεται ο εκάστοτε καλλιτέχνης στην ιδιότητα "μισθωτός";

 

Δεν είναι ειρωνική η ερώτηση. Προσπαθώ να κατανοήσω αν είναι θέμα του τύπου: "Είμαι το αφεντικό, αλλά συνάμα είμαι και καλός σαν μαέστρος και στο μαγαζί μου θα παίξετε αυτά (όπου το αυτά μπορεί να είναι ο,τιδήποτε)."

Ναι, αν επεμβαίνει στο playlist π.χ ο εργοδότης είναι ένα "ποιοτικό χαρακτηριστικό" που μπορεί να σε οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για "εξαρτημένη εργασία".

 

Νομίζω ότι στο ανωτέρω παράδειγμα του συγγραφέα που έγραφε κριτικές στο περιοδικό, είναι εύκολο να γίνουν οι αντίστοιχες αναγωγές στη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το είπα και πριν αλλά το είπα Λακωνικά (και ίσως δεν έγινα κατανοητός).

 

Πλέον τόσο η ασφαλιστική όσο και η φορολογική νομοθεσία, ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ με τρόπο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ στους άλλους κλάδους του δικαίου.

 

Εδώ, με την υποχρεωτική ασφάλιση στο Ι.Κ.Α. όλων των μουσικών που παίζουν ζωντανά , καταστρατηγούνται βασικές αρχές εργατικού δικαίου , μιλάω για την ανωτέρω διάκριση «εξαρτημένης» και  «ανεξάρτητης» εργασίας.

 

Το ίδιο κάνουν και οι νέοι φορολογικοί νόμοι.

Π.χ. δεν μπορείς να προσφύγεις στα δικαστήρια για υπόθεση που αφορά ένα ακίνητό σου (π.χ. προσημείωση υποθήκης ) αν δεν έχει πληρωθεί ο ΕΝΦΙΑ. Εδώ καταστρατηγούνται βασικές διατάξεις αστικού (εμπράγματου) δικαίου. (αυτό στην πράξη άρχισε να διορθώνεται πλέον – οι δικαστές δεν το εφαρμόζουν, ο νόμος το ορίζει όμως)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες δηλαδή, ότι με την αναγκαστική ασφάλιση στο ΙΚΑ, εξαναγκάζεις τους εκάστοτε μουσικούς  να ενταχθούν σε καθεστώς εξαρτημένης εργασίας με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό, ενώ με ένα εργόσημο πχ αυτό δεν συμβαίνει;

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου